Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Projekt o LGBTQ+ w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Materiały grupy projektowej sQUEERrel
Licealistki z Malborka postanowiły przybliżać swoim rówieśnikom, ale nie tylko im, temat LGBTQ+. W ramach Zwolnionych z Teorii w mediach społecznościowych realizują projekt „sQUEERrel”.

Zwolnieni z Teorii to platforma stworzona przez fundację o tej samej nazwie (dawniej Social Wolves), a u podstaw leżała chęć nauczenia młodzieży szkolnej m.in. pracy w zespole czy skutecznej komunikacji. Uczestnicy - uczniowie zakładają i realizują własne projekty społeczne. Program ma formułę praktycznej olimpiady, a projekty uznane za najlepsze są przedstawiane kapitule i mają szansę na nagrodę „Złotego Wilka”.

- Od 2013 roku wychodzimy naprzeciw edukacji szkolnej, uzupełniając ją o przestrzeń do zdobywania praktyki. Działamy w oparciu o nowoczesną metodykę nauczania, w ramach której robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się kompetencje proinnowacyjne, potrzebne w pracy i prawdziwym życiu, takie jak: empatia i poczucie sprawstwa, kreatywność, praca zespołowa, komunikacja czy rozwiązywanie problemów – informuje Fundacja Zwolnieni z Teorii.

W tym roku szkolnym do Zwolnionych z Teorii postanowiły dołączyć m.in. licealistki z malborskich szkół, które jako grupa realizują projekt „sQUEERrel”. Pojęcie „queer” oznacza osoby nieheteroseksualne i jest stosowane również w odniesieniu do LGBTQ+.

Pomysł na projekt wziął się w wyniku wielu ostatnich wydarzeń, w tym właśnie protestów w całym kraju – wyjaśnia nam jedna z uczestniczek.

W ramach Zwolnionych z Teorii dziewczyny przygotowują materiały dotyczące LGBTQ+ i umieszczają je w mediach społecznościowych – na Facebooku i Instagramie. Między innymi opisują orientacje seksualne, tożsamości płciowe, historię tego środowiska.

- Uważamy, że edukowanie społeczeństwa może zmniejszyć występowanie nietolerancji, której osoby z tej społeczności doświadczają na co dzień - wyjaśniają uczestniczki.

W jednym z wpisów na profilu projekt sQUEERrel autorki przytaczają dane, z których wynika, że w 2020 roku Polska została określona najbardziej homofobicznym krajem w Europie: "Badanie przeprowadził ILGA Europe, czyli najważniejszy europejski ranking badający równouprawnienie osób LGBTQ+. W Niemczech sytuacja przedstawia się niewiele lepiej. Badania Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW) i Uniwersytetu Bielefeld z 2020 roku pokazują, że 30 proc. osób homoseksualnych i 40 proc. osób transpłciowych jest dyskryminowanych w swoim miejscu pracy".

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto