Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Prusy Wschodnie na znaczkach pocztowych. Wystawę z Bawarii zobaczysz w Szpitalu Jerozolimskim

Marek Dziedzic
Wystawę "Prusy Wschodnie na znaczkach pocztowych z całego świata" będzie można oglądać od 15 lipca w Szpitalu Jerozolimskim. Zbiory pochodzą z Centrum Kultury Prus Wschodnich w bawarskim Ellingen.

Pierwszy znaczek pocztowy wydany został przez pocztę brytyjską w maju 1840 roku i był wyrazem reformy systemu pocztowego. Inspiracją do wykonania znaczka przez Williama Wyona był medal wybity w 1837 r. przedstawiający królową Wiktorię. Z powodu jego wyglądu znaczek nazwano Penny Black, czyli czarną jednopensówką.

Wprowadzenie znaczków pocztowych miało spowodować, że opłata pocztowa za listy byłaby uiszczana nie - jak dotychczas - przez odbiorcę, lecz przez nadawcę. Proste i wygodne frankowanie listów i równoczesna rezygnacja z uciążliwego odmierzania odległości szybko spotkały się z międzynarodową reakcją i wkrótce marka pocztowa (tak nazywano znaczki) rozpoczęła swój tryumfalny pochód przez świat.

Poza tym, znaczek uzyskał znaczenie historyczno-kulturalne. Każdy kraj świata za punkt honoru uważał wydawanie znaczków pocztowych przemawiających wizualnie do odbiorcy. Stanowiły one od samego początku część narodowej tożsamości i miały reprezentować wizerunek państwa oraz kształtować jego postrzeganie. Chociaż kolekcjonowanie barwnych znaczków pocztowych początkowo było tylko pasją, żarliwie uprawianą przez dzieci i pobłażliwie obśmiewaną przez dorosłych, to filatelistyka wkrótce stała się jednym z ponadpokoleniowych hobby wszech czasów.

Na wystawie, która 15 lipca o godz. 17.30 zostanie otwarta w Szpitalu Jerozolimskim przy ul. Armii Krajowej 68, zobaczymy tylko te znaczki, które związane są tematycznie z Prusami Wschodnimi. Wydały je urzędy pocztowe ponad dwudziestu krajów i terytoriów. Prezentowana tematyka to: znane osobistości Prus Wschodnich, historia, krajobrazy oraz przyroda tej ziemi, miasta, osobliwości itd. Oprócz tych miniaturowych dzieł sztuki mamy na wystawie uzupełnienie w postaci szczegółowych informacji o wybranych motywach.

Artykuł powstał na podstawie tekstu przesłanego przez pana dra Wolfganga Freyberga, dyrektora Kulturzentrum Ostpreussen w Ellingen (Bawaria), skąd pochodzi też cała prezentowana wystawa.

Marek Dziedzic ze Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego w Malborku

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto