Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Przebudowa drogi krajowej 22. Drogowcy wciąż chcą stawiać ekrany akustyczne, a władze miasta niezmiennie to krytykują

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Władze Malborka przygotowują swoje uwagi na temat najnowszej wersji projektu przebudowy odcinka drogi krajowej nr 22. Punktem spornym są wciąż ekrany akustyczne, które – według włodarzy – mogą oszpecić miasto.

Autorzy dokumentacji projektowej działający w porozumieniu z inwestorem, czyli gdańskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, już nieco ugięli się pod wpływem nacisków malborskiego magistratu. Najnowsza wersja planów przebudowy odcinka "22" w mieście właśnie trafiła do urzędu.

Już nie ma mowy o tunelu z ekranów akustycznych – mówi nam Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Nie znaczy to jednak, że taki rodzaj „wygłuszaczy” został całkowicie wyeliminowany z planowanej inwestycji.

- Na tę chwilę mowa jest o dwóch lokalizacjach. Pierwsza to odcinek al. Rodła za skrzyżowaniem z ul. Mickiewicza aż do marketu znajdującego się przy skrzyżowaniu z ul. Sikorskiego. Druga znajduje się już wzdłuż al. Wojska Polskiego niemal od ul. Chopina aż do mostku nad kanałem – mówi Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

To oznacza, że GDDKiA zależy najbardziej na wytłumieniu hałasu, jaki dociera do skupisk ludzkich. W proponowanych miejscach znajdują się bowiem gęsto zabudowane osiedla mieszkaniowe. A jednak władze miasta nadal niechętnie widzą wysokie bariery, które oddzielą drogę od miasta.

- To najdroższe, a jednocześnie najmniej skuteczne zabezpieczenie przed hałasem – uważa wiceburmistrz Wilk.

Władze miasta opierają się m.in. na stwierdzeniach zawartych w jednym z raportów Najwyższej Izby Kontroli, w którym ekrany akustyczne były krytykowane. Nie oznacza to jednak, że nikt nie pamięta o ochronie mieszkańców przed uciążliwymi dźwiękami non stop dobiegającymi z „krajówki”. Podobnie jak NIK, władze podpowiadają drogowcom inne rozwiązania.

Pierwsze wydaje się najprostsze, bo nie przewiduje budowy żadnej dodatkowej infrastruktury.

- Chodzi o ułożenie specjalnego dywanika asfaltowego, który tłumi dźwięki. Przy starannym wyborze nawierzchni hałas może być o wiele mniejszy, a to może sprawiać wrażenie, jakby ruch samochodów spadł o połowę – mówi Jan Tadeusz Wilk.

Ten argument był już podnoszony podczas trwających od miesięcy uzgodnień z GDDKiA. Wówczas inwestor wspominał o wysokich kosztach takiego rozwiązania. Nie wiadomo, czy tym razem będzie inaczej. Ale gdyby ekrany były nadal forsowane jako jedyny możliwy sposób izolacji mieszkańców, to w zanadrzu władze mają inny pomysł.

Zaproponujemy również bioekrany, czyli specjalnie zbudowane konstrukcje, które mają miejsca przeznaczone do obsadzenia roślinami. To bardziej naturalny sposób ochrony przed hałasem – uważa Marek Charzewski.

Wcześniejszy upór włodarzy przyniósł pewne rezultaty. Co prawda, mimo apeli władz miasta i wspierających je władz powiatu nie udało się przekonać GDDKiA do wybudowania dwujezdniowej trasy aż do rogatek Malborka w kierunku Elbląga. Na to zgody po stronie inwestora nie ma. W projekcie wyrysowane jest za to rondo, które ułatwi wjazd w ul. Daleką, o które upominali się malborczycy. To na pewno przyda się firmom, które mają swoje siedziby w tej części miasta.

Jest też inna korekta po naciskach magistratu.

- Dokumentacja została również uzupełniona o rozwiązanie umożliwiające wyjazd na drogę krajową w obydwu kierunkach z firmy Leier. Wcześniej w ogóle nie brano go pod uwagę, a więc samochód chcący jechać do centrum Malborka musiałby jechać w stronę Elbląga, by tam gdzieś zawrócić – mówi Marek Charzewski.

Na razie nie wiadomo, na kiedy GDDKiA planuje realizację całej inwestycji. Jak mówi włodarz, cała przebudowa jest w fazie projektowej, a drogowcy „wielkiego parcia nie mają”, by szybko rozpocząć budowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto