Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Przejścia dla pieszych mają być jeszcze bezpieczniejsze. Wybrano dwie "zebry", by ułatwić życie przechodniom

Anna Szade
Anna Szade
Kolejne przejścia dla pieszych w Malborku mają być bezpieczniejsze. Choć projekty zgłoszone przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego na 2023 r. przepadły w głosowaniu, to spodobały się władzom. Burmistrz Marek Charzewski: „Uważam, że to dobre pomysły, dlatego szukamy zewnętrznych funduszy na ich realizację”.

Malbork ma już doświadczenie w pozyskiwaniu środków na przebudowę i doświetlenie przejść dla pieszych ze specjalnej puli na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na koncie Urzędu Miasta są dwie takie realizacje: w Kałdowie na skrzyżowaniu ul. Tczewskiej i Zamkowej oraz na ul. Reymonta, przed skrzyżowaniem z ul. Sikorskiego.
Teraz władze chcą kontynuować proces poprawy bezpieczeństwa przechodniów.

Na tę chwilę wytypowano dwie lokalizacje.

Jedna to istniejące pasy na ul. Mickiewicza prowadzące do Przedszkola nr 8. Planujemy tam wyniesione przejście wraz doświetleniem. Drugie wybrane przejście znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 3 na ul. Kochanowskiego. Tam również pojawi się lepsze oświetlenie, ale i radar pokazujący prędkość, z jaką jadą kierowcy – wylicza Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Dla niektórych mieszkańców to może brzmieć znajomo. W zakończonym 30 września głosowaniu na zadania zgłoszone do budżetu obywatelskiego na 2023 r. wśród zgłoszonych projektów były właśnie te dwie „zebry”. Nie zostały jednak wybrane do realizacji.

Trochę kopiujemy te zadania. Uważam, że to dobre pomysły, dlatego szukamy zewnętrznych funduszy na realizację – tłumaczy Marek Charzewski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. Budżet Obywatelski na 2023 rok. Już wiadomo, co wybrali mieszkańcy do realizacji. Są wyniki głosowania

W obydwu przypadkach autorzy podkreślali, że zależy im przede wszystkim na bezpieczeństwie dzieci i młodzieży, które najczęściej przechodzą tam po pasach, ale przy okazji wszystkich przechodniów.
- Ulica Kochanowskiego jest drogą łączącą dzielnice Wielbark oraz Południe i z roku na rok jest coraz intensywniej uczęszczana. Niestety, wielu kierowców nie przestrzega ograniczenia prędkości do 30 km/h, obowiązującego w pobliżu szkoły i stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów szkoły, młodzieży korzystającej ze szkolnych boisk oraz skateparku, a także spacerujących w tym miejscu mieszkańców Malborka – uzasadniali mieszkańcy.

Pomysłodawcy uzupełnienia przejścia przy SP3 wybrali elektroniczną tablicę wyposażoną w radar do pomiaru prędkości zamiast innego rozwiązania, tak znienawidzonego przez kierowców.

Takie działanie ma na celu również uniknięcie konieczności instalacji w tym miejscu progów zwalniających będących utrapieniem zmotoryzowanych mieszkańców Malborka. Radarowy wyświetlacz prędkości jest bardzo dobrym sposobem na przypomnienie kierowcy, że należy zwolnić w wyznaczonym miejscu, a przy tym nie jest zanadto uciążliwy i z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Prewencyjna funkcja opisywanych tablic, a nie represyjna, jak w przypadku fotoradarów, sprawia, że urządzenia te są pozytywnie odbierane przez kierowców – tłumaczą autorzy wniosku.

Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie, obydwa przedsięwzięcia będą przez miasto zrealizowane. Na razie pieszych chronią tam namalowane na jezdni pasy i istniejące oznakowanie.

Malbork. Przebudowane skrzyżowanie w Kałdowie to problem dla...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto