Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Przy Piastowskiej ustawiono płot. Czy ogrodzony teren oznacza początek nowej inwestycji? Sprawdzamy

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Spacerujący po Malborku mieszkańcy na pewno zauważyli ogrodzony płotem teren przy ul. Piastowskiej. To dość eksponowane miejsce, w pobliżu zamku, nic dziwnego, że budzi zainteresowanie. Czy to znaczy, że rozpocznie się tam jakaś budowa?

Plac przy ul. Sierakowskich w Malborku znają wszyscy. W mieście budzi wspomnienia o Malhatanie, targowisku, gdzie przez lata oferowano „mydło i powidło”. Obecny właściciel oferuje tam odpłatne miejsca na samochody turystów. Ten parking to tymczasowe rozwiązanie, docelowo teren przeznaczony jest pod zabudowę, gdzie „dopuszcza się funkcje hotelowe, biurowe, handlowe, usługowe oraz gastronomiczne z możliwością funkcji mieszkaniowej jako funkcji uzupełniającej”. Przy czym, jak czytamy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ze stycznia 2010 r., funkcje hotelowe uznaje się za priorytetowe. Przewidziany jest tam również parking podziemny, który ma być dopasowany rozmiarem do prowadzonej tam działalności.

Ale to melodia przyszłości. Na razie bowiem to miejski grunt, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie prywatnej działki, został ogrodzony metalowym płotem. Czyżby oznaczało to początek budowy? Okazuje się, że i owszem, ale... zupełnie innej.

To inwestor buduje naszą drogę, bo tak jest w umowie, która została dużo wcześniej zawarta. Właściciel terenu położonego obok zrealizuje tę drogę na własny koszt, bo ona ma służyć głównie hotelowi, który tam ewentualnie wybuduje – słyszymy od Jana Tadeusza Wilka, wiceburmistrza Malborka.

Faktycznie, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu drogę wewnętrzną, która ma umożliwić dojazd z ul. Piastowskiej do przyszłych obiektów. Ulica ma mieć kształt litery „L” i łączyć ul. Piastowską z ul. Sierakowskich, tak mniej więcej, jak obecnie ustawiony jest labirynt z paneli ogrodzeniowych.
- Inwestor dostał już decyzję konserwatora zabytków, że musi przeprowadzić na tym obszarze badania archeologiczne. Aby wiertnice mogły pracować, to dla bezpieczeństwa teren został na jakiś czas wygrodzony – tłumaczy wiceburmistrz Wilk.

Zgodnie z przedstawionym w Urzędzie Miasta wstępnym harmonogramem, w połowie maja ma zostać wytyczony przyszły układ drogowy.

Między 20 maja a 20 lipca planowane jest korytowanie drogi pod nadzorem archeologa, a po tym terminie budowa sieci kanalizacji deszczowej. Na tę chwilę zakończenie budowy wyznaczono na 1 grudnia 2023 r. - informuje Jan Tadeusz Wilk.

Tymczasowe ogrodzenie będzie więc tam stało prawdopodobnie przez najbliższych kilkanaście miesięcy.

Malbork. W Zewnętrznym Muzeum Fortyfikacji ktoś zamieszkał. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto