Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Przycinka drzew zaskoczyła mieszkańca: "To amputacja". Jednak według Urzędu Miasta to niezbędna pielęgnacja

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Gdzie jest granica między ogławianiem drzew a... okaleczeniem? Pyta o to mieszkaniec Malborka zaskoczony przycinką, która miała miejsce na skwerze pomiędzy ulicami Jagiellońską, Grunwaldzką, 17 Marca i pl. 3 Maja. Urząd Miasta Malborka zapewnia, że niedawno wykonane zabiegi były podyktowane troską o drzewa i ich zdrowie.

Taki widok nie od dziś dziwi mieszkańców Malborka, którzy uważnie obserwują zmiany dokonywane ręką ludzką w zieleni miejskiej. Nie potrafią zrozumieć, dlaczego drzewa ogławia się tak bardzo, że wyglądają jak „kikuty”, który już nie dojdą do siebie.
 

Hurra, idzie wiosna, ruszyło ogławianie! Tym razem na ul. 17 Marca. Przesyłam zdjęcia w załączniku. To nie jest pielęgnacja, to jest amputacja. Te drzewa zostały okaleczone – napisał do nas mieszkaniec Malborka.

Chodzi o skwer między ulicami Jagiellońską, Grunwaldzką, 17 Marca i pl. 3 Maja. Uwagi mieszkańca przesłaliśmy do Urzędu Miasta. Magistrat odpowiada, że drzewostan na pl. 3 Maja jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków, a co za tym idzie, „stanowi wartość zarówno kulturową, jak i środowiskową dla miasta”. Ma to być – tu już sobie dopowiadamy – gwarancją, że drzewa będą traktowane w należyty sposób.

A przechodząc już do kwestii bardziej technicznych, urząd odpowiada, że pl. 3 Maja stanowi kwartał zieleni, który jest geometrycznie wydzielony w przestrzeni miejskiej za sprawą obwodowych nasadzeń lip w formie szpaleru, natomiast wnętrze kwartału porastają drzewa wysokie - w środkowej części stanowią one regularny, geometryczny układ, w pozostałej części nasadzenia wysokie reprezentują swobodny układ soliterów. Soliter w dendrologii i ogrodnictwie to określenie oznaczające drzewo lub krzew rosnące pojedynczo na otwartym terenie.

- Drzewa rosnące w szpalerze ze względu na układ, w jakim rosną, winny być poddawane regularnym cięciom formującym lub prześwietlającym. Przedmiotowe drzewa charakteryzowały się dużą liczbą wyległych gałęzi, które powstały wskutek wzrostu nadmiernej liczby długopędów konkurujących o dostęp do światła. Niektóre spośród lip miały korony jednostronne lub nieregularne. Tego rodzaju budowa korony drzewa osłabia jego statykę. Licznie występujące gałęzie mają niewielką możliwość, by przekształcić się w elementy stanowiące stabilny szkielet korony, tj. konary. Skutkuje to wyłamywaniem się gałęzi, a tym samym niszczeniem drzewa. Tego rodzaju zdarzenia obserwowaliśmy w ostatnich latach – wyjaśnia Katarzyna Elwartowska, inspektor ds. utrzymania zieleni miejskiej i urządzeń komunalnych Urząd Miasta Malborka.

Dlatego też – jak czytamy w odpowiedzi – zostały podjęte niedawne działania. Magistrat zapewnia, że prace odbyły się zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej, pozwalają na zachowanie statyki oraz stabilności drzew, a na celu mają doświetlenie koron drzew i tym samym ich odbudowę.

W zależności od grubości gałęzi zostały one skrócone o dwie trzecie swojej długości, pozostawiając część gałęzi o dopuszczalnym obwodzie rany, którą drzewo jest w stanie zasklepić tkanką przyranną. Zostały usunięte gałęzie obumarłe lub krzyżujące się. W jednym przypadku został usunięty żywy konar lipy rosnącej naprzeciw kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 100. Tego rodzaju działanie było podyktowane wystąpieniem ubytku w pokroju drzewa. W celu zachowania drzewa oraz zadbania o bezpieczeństwo użytkowników ciągu pieszo-jezdnego została usunięta gałąź, która obciążała nadmiernie koronę z jednej strony – wyjaśnia Katarzyna Elwartowska.

Pozostałe drzewa rosną wewnątrz skweru zostały poddane cięciu fitosanitarnemu oraz korygującemu korony. Podobny sposób ogławiania drzew można zaobserwować również na pl. Wolności. Tam – jak tłumaczy magistrat – korony były w lepszym stanie. Niektóre spośród jesionów i lip posiadały zbyt dużą liczbę nadmiernie rozrośniętych gałęzi.

Jak wyjaśnia inspektor ds. zieleni miejskiej, kształtowanie koron drzew nie kończy się na tegorocznym cięciu.
- W miarę upływu czasu oraz odbudowywania się koron drzew będą wykonywane cięcia mające na celu doświetlenie koron oraz dalszy ich prawidłowy rozwój – dodaje Katarzyna Elwartowska.

Malbork. Kwiatów w mieście pełno, chociaż kwiecień plecień m...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto