Malbork. Psy bez smyczy w parku sobie nie pobiegają. Miały być tabliczki przypominające opiekunom czworonogów najważniejsze obowiązki. Będą?

Anna Szade
Anna Szade
Park w Malborku od zawsze był miejscem spacerów z psami, które swobodnie mogły się tam wybiegać. Ale radni powiedzieli "stop" takim praktykom i wprowadzili listę zasad, które obowiązują w mieście właścicieli zwierząt. O tych najważniejszych miały przypominać tabliczki ustawione przy parkowych alejkach.

Być może właściciele psów już pamiętają, że w Malborku psy trzeba trzymać na smyczy lub na smyczy i w kagańcu, jeśli rasa uchodzi za groźną. Na wszelki wypadek zwłaszcza w parku, który był wybiegiem dla czworonogów, miały pojawić się tabliczki z przypomnieniem o obowiązkach właścicieli zapisanych w regulaminie utrzymania czystości i porządku w mieście.
To pomysł radnego Zbigniewa Kowalskiego, który tłumaczył swoją propozycję tym, że choć lokalne prawo działa od początku kwietnia, to wciąż nie wszyscy mieszkańcy o tym wiedzą i można zaobserwować na parkowych alejkach psy bez właściwego zabezpieczenia.

Czy zatem te komunikaty dyscyplinujące opiekunów czworonogów w najbliższym czasie się pojawią? Burmistrz zapowiedział, że będą to tabliczki z przypomnieniem: „Jesteś w miejscu publicznym, trzymaj psa na smyczy. Sprzątnij po swoim psie”.

Nie robimy tej akcji, ale tabliczki będą na pewno. Czekamy tylko na zakończenie wszystkich inwestycji prowadzonych w parku. Nawet w sąsiedztwie Piknik Parku ma jeszcze powstać boisko w ramach budżetu obywatelskiego. Jak te prace się zakończą, to będą też informacje dla właścieli psów. To, że ich nie ma, to nie znaczy, że ich nie chcemy, czy zapomnieliśmy – tłumaczy nam Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

Warto pamiętać, że radni, zmieniając regulamin utrzymania czystości i porządku w mieście, uchwalili dość rygorystyczne przepisy dla właścicieli czworonogów.

W miejscach publicznych na terenie miasta psa należy wyprowadzać na smyczy i tylko przez osoby, które są w stanie sprawować odpowiedni nadzór nad zwierzęciem, dające gwarancję opanowania psa w momencie rozdrażnienia, a psy ras uznawanych za agresywne, ich mieszańce oraz inne zagrażające otoczeniu na smyczy i w kagańcu – ustanowiła Rada Miasta Malborka.

Oto inne obowiązki zawarte w regulaminie:

  1. Osoby będące właścicielami lub opiekunami psa oraz innych zwierząt domowych zobowiązane są do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami oraz zastosowania należytych środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także dołożenia starań, aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia.
  2. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do sprawowania nad nimi właściwej opieki, a w szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru. Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do podjęcia wszelkich środków chroniących osoby trzecie przed niechcianym bezpośrednim kontaktem ze zwierzęciem. Zobowiązane są również do zabezpieczenia nieruchomości tak, aby przebywające w niej zwierzęta nie mogły się z niej wydostać w sposób niekontrolowany.
  3. Obowiązek nakładania kagańca nie dotyczy psów, u których występują przeciwwskazania anatomiczne, zdrowotne, są wykorzystywane do celów specjalnych lub są opiekunami osób z niepełnosprawnościami oraz psów do 6 miesiąca życia. Przeciwwskazania, o których mowa muszą być stwierdzone przez lekarza weterynarii w książeczce zdrowia psa lub w wydanym przez lekarza weterynarii zaświadczeniu, które opisuje powód zwolnienia psa z tego obowiązku.
  4. Zabrania się wprowadzania zwierząt do obiektów użyteczności publicznej z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, takich jak lecznice, wystawy, itp. Postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z pomocy psów-przewodników.
  5. Zabrania się wyprowadzania psów, kotów i innych zwierząt domowych na place zabaw dla dzieci, piaskownice, boiska szkolne, obiekty sportowe, kąpieliska oraz tereny bezpośrednio do nich przylegające, a także na inne tereny, na których ich właściciel wprowadził taki zakaz i umieścił go w widocznym miejscu.
  6. Dopuszcza się spuszczenie psa ze smyczy na terenie ogrodzonego wybiegu dla psów, gdzie po zwolnieniu z uwięzi psy mogą przebywać bez kagańca. Wyjątek stanowią psy ras uznawanych za agresywne, ich mieszańców oraz innych zagrażających otoczeniu, które przebywając na terenie wybiegu muszą mieć założony kaganiec. Zwolnione z uwięzi mogą zostać tylko w przypadku, kiedy na jego terenie nie przebywają jednocześnie bez uwięzi psy innych właścicieli.
  7. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, w szczególności psów, należy niezwłoczne usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta w obiektach oraz na innych terenach przeznaczonych do wspólnego użytku, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, przejściach podziemnych, terenach zielonych (zieleńcach, parkach itp.). Zebrane odchody zwierząt należy umieszczać w koszach na drobne odpady komunalne lub w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Postanowienie to nie dotyczy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osób niewidomych, korzystających z psów-przewodników.
  8. Zanieczyszczenie w szczególności placów zabaw dla dzieci, piaskownic, boisk szkolnych, obiektów sportowych, kąpielisk przez zwierzęta domowe spowoduje obciążenie jego właściciela kosztami dezynfekcji oraz innymi np. wymiany piasku.
  9. Przewożenie psów w kagańcu i na smyczy oraz innych zwierząt domowych środkami komunikacji publicznej jest dopuszczalne na zasadach ustalonych przez przewoźnika.

Lista jest długa, ale warto o niej pamiętać. Na zachowanie opiekunów czworonogów podczas spacerów mają oko strażnicy miejscy, a łamanie prawa może zakończyć się mandatem.

Malbork. Kamery miejskiego monitoringu naprawdę sporo widzą....

Domowe syropy

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Weronika
W sumie dobrze, że zwierzęta będą na smyczy, bo nigdy nic nie wiadomo jak się pies zachowa w kontakcie z innymi ludźmi czy zwierzętami. Sama o wiele bardziej wolę koty. W domu mam dwa persy i roombę która ogarnia ich sierść :D Jak jakiś duży pies do mnie podchodzi, to się go po prostu boję.
Dodaj ogłoszenie