Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Rada Powiatu o obwodnicy i drodze krajowej nr 22. Dwa stanowiska na jednej sesji nadzwyczajnej

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Dwoma „drogowymi” stanowiskami ma zająć się Rada Powiatu Malborskiego podczas sesji nadzwyczajnej, która została zwołana na najbliższy czwartek (5 marca). Chodzi o obwodnicę Malborka oraz drogę krajową nr 22.

Zgodnie z zapowiedziami, nie tylko władze miasta Malborka, ale też samorządowcy powiatowi chcą wypowiedzieć się w sprawie braku na liście „100 obwodnic” trasy omijającej Malbork. Wśród mieszkańców nie brak opinii, że to działanie ze „spóźnionym zapłon”, włodarze uważają jednak, że jeszcze nie wszystko stracone.

W projekcie stanowiska Rady Powiatu Malborskiego w sprawie obwodnicy miasta, który trafi na najbliższą sesję nadzwyczajną, można przeczytać, że mieszkańcy powiatu malborskiego, Pomorza oraz uczestnicy ruchu na „22” od wielu lat czekają „na rozwiązanie narastającego problemu wynikającego z ciągle zwiększającego się ruchu pojazdów mechanicznych przez miasto Malbork”. Zdaniem władz samorządowych, "rozwiązaniem wieloletnich trudności w ruchu komunikacyjnym może być budowa obwodnicy Malborka".

Autorzy projektu stanowiska powołują się na treść odpowiedzi, którą w przeszłości otrzymały malborskie samorządy z Ministerstwa Infrastruktury i GDDKiA, a wynikało z niej, iż „Realizacja tej inwestycji może zostać rozważona podczas prac nad kolejnym wieloletnim programem w zakresie dróg krajowych”. W projekcie stanowiska można też znaleźć odniesienia do ostatnich kampanii wyborczych do parlamentu oraz samorządu.

„W kampanii wyborczej do samorządu w 2018 r. Komitet Wyborczy PiS przedstawił pięć tez programowych dla województwa pomorskiego, w których ogłosił m.in. „Budowę obwodnicy Malborka”. Szerzej ww. tezy programu dla województwa pomorskiego publicznie omawiali i uwiarygadniali kandydaci KW PiS w wyborach samorządowych" - czytamy w projekcie stanowiska. I dalej:

W wyborach do parlamentu krajowego ogłoszony Program Wyborczy KW PiS w zakresie budowy dróg i obwodnic dla województwa pomorskiego zakładał budowę obwodnicy miasta Malborka. Ww. program był również prezentowany w materiałach wyborczych kandydatów KW PiS w kampanii wyborczej.

Załącznikiem do projektu stanowiska jest m.in. zdjęcie z banerem wiszącym na Bramie Mariackiej w Malborku. To była głośna sprawa w kampanii do parlamentu, bo reklama zawisła na zabytkowym obiekcie.

Z zapowiedzią przyjęcia stanowiska ws. obwodnicy wiąże się kolejne – dotyczące rozbudowy drogi krajowej nr 22 na odcinku Malbork-Królewo w granicach administracyjnych Malborka. W kwietniu ub. roku Rada Powiatu Malborskiego przyjęła już jedno stanowisko, w którym domagała się m.in. budowy dwujezdniowej alei Wojska Polskiego, a nie nowej jednej jezdni z pasem manewrowym. GDDKiA odrzuciła wtedy uwagi samorządowców powiatowych, uznając, że przyjęte rozwiązania projektowe i techniczne są optymalne i zapewnią bardzo dobre warunki ruchu w 20-letniej perspektywie.

„Nie zgadzamy się z tą opinią, gdyż naszym zdaniem sytuacja w zakresie natężenia ruchu na trasie przelotowej (tranzytowej) drogi krajowej nr 22 na terenie miasta Malborka z roku na rok się pogarsza. Proponowane przez GDDKiA rozwiązanie byłoby optymalne w perspektywie wieloletniej jedynie pod warunkiem budowy obwodnicy miasta. Niestety, z informacji podanej do wiadomości publicznej wynika, iż Ministerstwo Infrastruktury w założeniach do „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030” nie przewiduje budowy malborskiej obwodnicy. W świetle powyższego może wynikać, że perspektywa budowy obwodnicy jest z nieznanych przyczyn odległa i nieokreślona” - można przeczytać w projekcie stanowiska.

Trudno powiedzieć, czy Rada Powiatu będzie jednomyślna, ale z projektu stanowiska wynika, że będzie się domagała na całym odcinku przebudowy, czyli od skrzyżowania z ul. Chopina aż do rogatek miasta, układu ruchu dwujezdnego (przekrój 2x2 w obu kierunkach jazdy, bez pasa technicznego). Chce też rezygnacji z montażu ekranów akustycznych i zamierza wnioskować o budowę ronda na wjeździe do miasta od strony Elbląga (skrzyżowanie z ul. Rakowiec).

Rozwiązania te pozwolą w wieloletniej perspektywie czasowej optymalnie rozwiązać problem ruchu drogowego przez miasto Malbork w co najmniej 20-letnim okresie - czytamy w projekcie stanowiska.

O tym, czy Rada Powiatu Malborskiego przyjmie te stanowiska, będzie można przekonać się w czwartkowe popołudnie (5 marca). Sesja nadzwyczajna rozpocznie się o godz. 15. Oba projekty ma referować starosta malborski Mirosław Czapla.

Czytaj także: Projekt stanowiska Rady Powiatu Malborskiego ws. obwodnicy Malborka oraz Projekt stanowiska Rady Powiatu Malborskiego ws. drogi krajowej nr 22

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto