Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Radni zmienią nazwy ulic 17 Marca i Pstrowskiego? Jak powinny się nazywać?

Jacek Skrobisz
W czwartek (24 sierpnia) odbędzie się Rada Miasta Malborka, podczas której zapadną decyzje o nazewnictwie dwóch ulic. Zagłosuj.

Tak zwana ustawa dekomunizacyjna narzuca na samorządy obowiązek zmian nazw ulic, które kojarzą się z komunizmem lub innym systemem totalitarnym. Rada Miasta Malborka może samodzielnie zmienić nazwę takiej ulicy, a jeśli nie zrobi tego do końca sierpnia, to wojewoda razem z Instytutem Pamięci Narodowej zrobią to sami.

Rada Miasta zbierze się w czwartek (24 sierpnia). Pojawił się już porządek obrad posiedzenia samorządu (sprawdzisz go - TUTAJ), w którym znajdują się punkty dotyczące zmian nazw ulic 17 Marca oraz Pstrowskiego.

Sytuacja obu ulic jest różna. O ile nazwa Wincentego Pstrowskiego, "przodownika pracy", znajduje się na "czarnej liście" IPN i musi być zmieniona, to w przypadku ul. 17 Marca jest inaczej. Urząd Miasta sugeruje, by ta nazwa pozostała, ale uzasadnienie uchwały Rady Miasta będzie wyjaśniało, że to data uchwalenia Konstytucji marcowej z 1921 roku, a nie data „wyzwolenia” czy też „zdobycia” Malborka w 1945 roku przez Armię Czerwoną z rąk hitlerowskich Niemiec.

Z taką propozycją nie zgadza się m.in. Krzysztof Grylak, radny powiatowy Prawa i Sprawiedliwości, zwracając uwagę, że ulica 17 Marca jest symbolem, który powinien zniknąć ze świadomości mieszkańców, a inne uzasadnienie uchwały tego nie zmieni.

Władze miasta twierdzą, że zmiana nazwy ul. 17 Marca będzie wiązać się z kosztami wymiany pieczątek, druków, dokumentów szacowanymi na ponad 100 tys. zł (przy tej ulicy znajdują się m.in. banki, szkoła, sąd, poczta, jednostka wojskowa, prywatne firmy itp.).

W porządku obrad Rady Miasta znajdują się dwa punkty dotyczące zmiany nazwy ul. 17 Marca. Pierwszy przewiduje pozostawienie tej nazwy, a drugi zmianę na ulicę "Jana Długosza". Na kolejnych stronach można przeczytać uzasadnienie projektów uchwał.

Zapraszamy do udziału w internetowej sondzie (na początku artykułu), w którym możecie Państwo zagłosować w sprawie ulicy 17 Marca.

Zachęcamy też do udziału w sondzie dotyczącej ulicy Pstrowskiego

Póki co, w porządku obrad Rady Miasta Malborka znajdują się trzy propozycje: "Ulica Harcerska", "Ulica Joannitów" i "Ulica Powstańców Warszawskich". Mieszkańców ulicy Pstrowskiego urzędnicy nie pytali, jak powinna się nazywać. My zrobimy to za nich.
Swój głos można wyrazić - TUTAJ

Uzasadnienie projektu uchwały przewidującej pozostawienie nazwy "Ulica 17 Marca"
zasadnienie

Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazwy dróg wewnętrznych.
Ustawa z 01 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, nakazuje organowi jednostki samorządu terytorialnego do zmiany w terminie 12 m-cy od dnia wejścia nazw ulic upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój
w inny sposób.
Nazwa ulicy: 17 Marca nawiązuje do Konstytucji marcowej uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy ustawą z dnia 17 marca 1921 roku.
Konstytucja marcowa, to pierwsza pełna ustawa zasadnicza w odrodzonej po okresie zaborów Polsce, uchwalona przez Sejm Ustawodawczy 17 marca 1921 roku większością zaledwie 12 głosów. Jej postanowienia, o charakterze burżuazyjno-demokratycznym, kształtowały w wolnej Polsce formę państwa republikańskiego,
w którym zwierzchność należała do Narodu.
Zachowując zasadę trójpodziału władzy, wprowadziła ona ustrój o znacznej przewadze władzy ustawodawczej nad wykonawczą. Zgromadzeniu Narodowemu (Sejmowi i Senatowi) podporządkowany był prezydent oraz rząd. Prezydent wybierany przez Zgromadzenie Narodowe na 7 lat, posiadał mocno ograniczone kompetencje: nie posiadał prawa weta w stosunku do ustaw, formalnie stał na czele władzy wykonawczej, lecz nie wchodził w skład Rady Ministrów, a działania rządu nie podlegały jego kompetencjom.
Konstytucja marcowa gwarantowała niezawisłość sądów, zapewniała swobodę zachowania praw językowych i kulturowych mniejszościom narodowym. Uwzględniała szeroki samorząd terytorialny, gwarantowała podstawowe prawa i swobody obywatelskie, m.in.: prawa wyborcze dla kobiet. Wprowadzała obowiązek powszechnego i bezpłatnego nauczania w zakresie szkoły podstawowej.
Mając powyższe na uwadze, ulicy, o przebiegu jak w załączniku graficznym do niniejszej uchwały, nadaje się nazwę ul. 17 Marca.

Na następnej stronie przeczytasz uzasadnienie projektu uchwały przewidującego zmianę nazwy ulicy 17 Marca na ul. Jana Długosza.

Uzasadnienie projektu uchwały Rady Miasta Malborka przewidującego zmianę nazwy ulicy 17 Marca na ul. Jana Długosza
Nie wiele jest miast o tak historycznym znaczeniu jak Malbork. Był czas, że na Malborku ogniskowała się uwaga całej Europy, co wynikało z osadzonej tu stolicy państwa krzyżackiego.
Historycznie istotnymi momentami w dziejach miasta jest rok 1309, w którym to roku Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie przenosi tu z Wenecji siedzibę wielkich mistrzów zwaną domem głównym; wcześniejsze zamysły stają się ciałem, rusza rozbudowa zamku, formalizuje się struktura państwa krzyżackiego. Malbork jest siedzibą najwyższych władz bardzo liczącego się państwa, a zamek w Malborku uchodzi w opinii za twierdzę nie do zdobycia.

Inną przełomową datą jest rok 1457, w którym polski król Kazimierz Jagiellończyk nabywa zamek w Malborku (obok innych) za około 680 kg złota i uroczyście wjeżdża tu w czerwcu 1457 r. Od tego roku przez 315 lat jest on własnością Królestwa Polskiego i istotnym ogniwem w strukturze Królestwa. Mało jest państw na terenie Europy mających takie doświadczenie, by jego terytorium zostało rozdarte przez zaborców, a sam ten nikczemny akt został zalegalizowany, i to przez władze rodzime, ten okres 315 lat kończy się bowiem rozbiorem Polski.

O historii mówi się, że „jest nauką o zmianach, każdej zmiany muszą być wytłumaczone przyczyny i skutki, i wykazać się musi, która zmiana wyszła na dobre, a która na złe”, inne starsze pouczenie mówi, że „historia jest nauczycielką życia - historia magistra vitae est”. Znaczy to, że ci którzy oddają się tej nauce przekazują kolejnym pokoleniom mądrość życiową, a poczciwe umysły, które tylko chcą, mogą czerpać ze źródeł – źródeł często odległych, w czasie.

Jednym z doniosłych i otoczonych dostojeństwem historyków był Jan Długosz. Był on wytrawnym dziejopisarzem, dyplomatą i nauczycielem żyjącym w dobie Kazimierza Jagiellończyka i w dobie (patrząc z punktu widzenia Krzyżaków) Ludwiga von Erlichshausena. Zarówno osoba jak i wyrażony w literaturze dorobek naukowy Jana Długosza są powszechnie znane.

Ponieważ postać Długosza nie jest upamiętniona w żaden sposób na terenie Malborka, a w myśl ustawy dekomunizacyjnej należy usunąć z przestrzeni publicznej elementy propagujące komunizm i inne ustroje totalitarne, zwracamy się do Rady Miasta Malborka o przyjęcie proponowanej uchwały.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto