Malbork. Radny Maciej Cymański ma na koncie najwięcej nieobecności na sesjach. Odpowiada nam, dlaczego tak się dzieje

Anna Szade
Anna Szade
Maciej Cymański
Maciej Cymański Fot. Radosław Konczyński
Sprawdziliśmy, jak radni wywiązują się ze swoich obowiązków w pierwszym roku po wyborach samorządowych. Z danych udostępnionych przez Biuro Rady wynika, że rekordzistą pod względem nieobecności jest radny Maciej Cymański.

Maciej Cymański jest najmłodszym i wiekiem, i stażem malborskim radnym. Gdy składał ślubowanie, był świeżo upieczonym 20-latkiem. Ale to nie młody wiek sprawił, że jest baczniej obserwowany. Jako syn posła Tadeusza Cymańskiego, wcześniej również burmistrza Malborka, skupia na sobie wzrok nie tylko mieszkańców, swoich 169 wyborców, lecz również mediów.

Gdy po raz piąty z kolei nie pojawił się na posiedzeniu Rady Miasta, na początku października poprosiliśmy w biurze rady o zestawienie jego nieobecności. Okazało się, że nie było go na 6 z 11 tegorocznych sesji. 100-procentową frekwencję ma tylko w 2018 roku. Radni zbierali się wówczas na obradach trzykrotnie.

Równie blado radny Maciej Cymański wypada, jeśli chodzi o prace w komisjach stałych, a zgłosił swój akces do trzech. Pracownicy Biura Rady na naszą prośbę przejrzeli rejestr obecności tylko w 2019 r. I tak - na 11 posiedzeń Komisji Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Komunikacji radnego nie było na 6; na 9 spotkań Komisji Finansów i Rozwoju Miasta nie było na 5; nie pojawił się również na 6 z 12 posiedzeń Komisji Oświaty, Kultury i Sportu.

Po analizie nieobecności o komentarz poprosiliśmy Pawła Dziwosza, przewodniczącego Rady Miasta Malborka, choć zdajemy sobie sprawę, że nie może on zrobić nic, by wymusić na radnym rzetelne sprawowanie mandatu. Ale w poprzedniej kadencji jako radny to właśnie Paweł Dziwosz chciał, by rada wypracowała kodeks etyki. Być może jego zapisy miałyby zastosowanie w tej sytuacji. Aktualnie jedyną sankcją jest potrącanie diety za nieobecności.

- Polskie prawo nie przewiduje żadnych narzędzi dla przewodniczącego rady do dyscyplinowania radnych. Mamy demokrację. Radni są wybierani przez mieszkańców, reprezentują ich i to właśnie sami mieszkańcy oceniają radnych i ich działalność – napisał nam przewodniczący Paweł Dziwosz w odpowiedzi 9 października. - Dieta radnych jest pomniejszana, jeśli są oni nieobecni na posiedzeniach Rady Miasta czy komisji stałych. Jeśli dany radny w miesiącu nie pojawi się na żadnym posiedzeniu, w ogóle nie otrzymuje diety. Zasady i wysokość diet reguluje uchwała Rady Miasta Malborka. To jedyna przewidziana "kara".

4 października zapytaliśmy radnego Macieja Cymańskiego, z czego jego nieobecność wynika. Odpowiedź otrzymaliśmy dopiero dzisiaj, 22 października.
- Przez dłuższy czas nie miałem sposobności, żeby skorzystać ze skrzynki odbiorczej. Moja kilkumiesięczna nieobecność na posiedzeniach Rady Miasta wynika z faktu, iż mój planowany wcześniej pobyt za granicą przedłużył się z przyczyn ode mnie niezależnych – tłumaczy nam swoją spóźnioną odpowiedź, ale i opuszczone sesje Maciej Cymański.

Młody radny nie uważa, że nie wypełnia złożonego ślubowania, w którym obiecał "obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców".

- Uważam, że każdy radny ma prawo do swojego prywatnego życia oraz urlopu. Za okres mojej nieobecności nie pobierałem diety, więc nie uważam, żeby ktokolwiek w tej sytuacji mógł czuć się oszukany – podkreśla Maciej Cymański.

W piątkowym (25 października) papierowym wydaniu "Dziennika Malborskiego" przeczytasz, jak wygląda frekwencja innych radnych na sesjach i posiedzeniach komisji stałych.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Przecież tu chodzi o wpis w CV. Byłem radnym... a za chwile w buty tatusia i do sejmu na posła - podobnie jak inni synkowie np obatela Czarneckiego, Cimoszewicza i innych. Tylko póżniej rekin się żali, ze zjadł polskiego posła, a ten miał tak pusty łeb że zanurzyć się nie może.

G
G

Jak by mial troche godnosci to by sam zrezygnowal, ale chamstwo i odlude to chyba we krwi maja.

K
Kasza
23 października, 15:51, Gość:

A frekwencja p.Dudy radnego powiatowego też wolę o wytłumaczenie.

Jolka weź już przestań być zazdrosna ze przegrałaś wybory.

Z
Ze złośliwą satysfakcją
24 października, 07:56, Gość:

Na zbity pysk wyrzucić DARMOZJADA,którego WSZYSCY Podatnicy miasta UTRZYMUJĄ! Jaki ojciec,taki syn! Niech się wezmie za porządna pracę-nie na koszt podatnika,niech się urobi i zarobi!Czy wszystkie te bachory "polityków" musimy utrzymywać? Podobnie Wałęsa,Sośnierz i ....długo by wyliczać.

Akurat młody Wałęsa, którego tu ktoś wymienił, był jednym z bardziej pracowitych posłów, a trakcie swojej pierwszej kadencji miała na koncie chyba najwięcej interpelacji. Nieważne. Ważne jest to, że niestety, przygłupi mieszkańcy naszego miasta takiego sobie właśnie wybrali radnego, z miłości do tatusia i zapewne jego partii. No to mają, co wybrali. Gratulacje, brawka i Schadenfreude ;)

y
yummy
22 października, 17:08, gość, że:

Nie pobierał diety jak sam mówi, czy miał pomniejszoną jak mówi Dziwosz. Który z panów radnych kłamie w oczy wyborców?

23 października, 17:07, Wujek:

Dziwisz,

trzeba by sprawdzić uchwałę odnośnie diet dla radnych. Jeżeli dieta jest zryczałtowana, zostaje pomniejszona procentowo za każdą nieobecność na sesji czy komisji której jest członkiem.Więc w takim przypadku jakaś część diety na konto wpada.

G
Gość

Łapie się wszystkiego,żeby dostać się.do pediatry z dzieckiem czekałem miesiąc ciągle nie było miejsca.Malo tym wojskowym pieniędzy..

G
Gość

Na zbity pysk wyrzucić DARMOZJADA,którego WSZYSCY Podatnicy miasta UTRZYMUJĄ! Jaki ojciec,taki syn! Niech się wezmie za porządna pracę-nie na koszt podatnika,niech się urobi i zarobi!Czy wszystkie te bachory "polityków" musimy utrzymywać? Podobnie Wałęsa,Sośnierz i ....długo by wyliczać.

W
Wujek
22 października, 17:08, gość, że:

Nie pobierał diety jak sam mówi, czy miał pomniejszoną jak mówi Dziwosz. Który z panów radnych kłamie w oczy wyborców?

Dziwisz,

G
Gość
23 października, 16:51, Gość:

A frekwencja p.Dudy radnego powiatowego też wolę o wytłumaczenie.

W tamtej kadencji bylo to samo....

.

.....To fakt.

G
Gość

A frekwencja p.Dudy radnego powiatowego też wolę o wytłumaczenie.

O
Osioł

Tatuś go dobrze uczy. Trzeba się umieć przykleić by nic nie robić A zarobić

G
Gość

Ci którzy wybrali tego NIEODPOWIEDZIALNEGO młokosa na radnego,powinni go NATYCHMIAST ODWOŁAĆ! On nie dorósł do pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji,olał swoich "wyborców',przede wszystkim olał OBOWIĄZKI Radnego!! " Pojechał" na plecach tatusia,ale nie sprawdza się! Nie nauczono go ODPOWIEDZIALNOŚĆI i POWAŻNEGO traktowania obowiązków publicznych,jako radnego! Jest PRAWO,które umożliwia ODWOŁANIE takich,jak on.

G
GMB

gratulacje dla 169 osób co na chłopaka głosowali... Teraz jesteście godnie reprezentowani w radzie prawda? tak to jest jak się młodzika wybiera zamiast jakiegoś poważnego kandydata...

G
Gość
22 października, 15:46, Gość:

169 głosów i to ma być reprezentant 38 tys. mieszkańców, niech poda firmę, w której na tak długi okres udziela się urlopu, zaraz tam podejmę pracę.

Własna firma, która prowadzi

Z
Zenek

Kolejny nierób rośnie. Przykład idzie z góry

Dodaj ogłoszenie