Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Ratusz na Starym Mieście przejdzie metamorfozę? Władze znalazły pierwsze źródło pieniędzy na kosztowne ratowanie zabytku

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Ratusz na Starym Mieście w Malborku budzi skrajne emocje. Jednych zabytek zachwyca urodą, inni zamartwiają się opłakanym stanem historycznej budowli. Pojawiło się jednak światełko w tunelu, co jednych i drugich może ucieszyć. Władze zrobiły pierwszy krok, by pozyskać zewnętrzne środki na przywróceniu obiektowi należytej świetności.

Ratusz był przez wieki siedzibą władz Malborka. Burmistrz i radni przedwojennego Marienburga zamknęli za sobą drzwi 92 lata temu i przeprowadzili się do obecnego magistratu na pl. Słowiański.
Na zdjęciach wykonanych po 1945 r. to właśnie charakterystyczna sylwetka XIV-wiecznego obiektu widoczna jest na wielkim gruzowisku, w które zamieniła się miejska zabudowa.

Historia Ratusza. Najpierw siedziba władz, potem dom kultury

Pamiątka po pierwotnym przeznaczeniu przetrwała przez wiele lat w nazwie Młodzieżowego Domu Kultury Ratusz. Placówka, gdyby przetrwała, byłaby rówieśnicą Muzeum Zamkowego, bo powstała w tym samym, 1961 r. Ale młodzieżowe centrum zostało formalnie zlikwidowane w 2011 r. i wchłonięte przez powołane do życia Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, które zarządza całą kulturą w mieście.

Ratusz nadal jest ważnym miejscem, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Ale niespodziewanie zyskuje także zupełnie nieoczekiwane funkcje. Patrząc od góry – stopniowo zamienia się w wielki gołębnik, a w osiedlaniu się ptakom nie przeszkodził nawet nadawany z wieży miejski hejnał.
Od dołu temat jest dużo bardziej wstydliwy, bo gdy wieczorem drzwi do Ratusza są zamykane, to natychmiast w podcieniach pojawiają się zwolennicy mocnych trunków. Świadczą o tym pozostawiane regularnie butelki, puszki, niedopałki i inne pozostałości imprez, przy których gołębie odchody są niczym.

Jednocześnie Ratusz musi mierzy się z upływającym czasem. Zbudowany został w połowie XIV wieku, w XV przeszedł modernizację, przeżył także pożar w XIX wieku oraz działania wojenne w 1945 r. Te ostatnie rany likwidowano dopiero w latach 1959-61. Później już żadne bardzo poważne prace nie były prowadzone.

Przyszłość zabytku. Papiery na remont już są

Dyskusja nad losem tego niezwykłego zabytku rozpoczęła się ładnych kilka lat temu. Pomysły były różne, łącznie z zamiarem przekazania budowli pod skrzydła Muzeum Zamkowego. Nie skończyły się żadnym rezultatem. Nic więc dziwnego, że na włodarzach regularnie wiesza się psy, bo jak im nie wstyd tak nie dbać o średniowieczną siedzibę władz miejskich...

Dlatego zapytaliśmy burmistrza, jak to jest z Ratuszem i czy rzeczywiście nikomu w mieście na nim nie zależy. Okazało się, że proces ratowania obiektu już się rozpoczął.

To kolejne duże zadanie na nadchodzące lata. Stopniowo udaje nam się remontować zabytkowe kamienice w ramach programu rewitalizacji, więc przyszedł czas na Ratusz – mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Wszystko jest na dość na wstępnym etapie, ale daje nadzieję. Gotowa jest kompleksowa dokumentacja techniczna na remont budynku Ratusza. Była ona jednym z ważnych elementów projektu „Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Swietłyj i Malborku (FAZA 2)”. Jest realizowany w partnerstwie z rosyjskim Swietłyj dzięki dofinansowaniu z programu Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014–2020. Z tego samego źródła pochodzą środki na bulwar nad Nogatem i plac zabaw z punktem widokowym, którego budowa rozpocznie się lada dzień.

Wiadomo, papiery na inwestycję to jedno. Trzeba jeszcze znaleźć pieniądze na jej realizację.

Mamy projekt, chcemy więc kontynuować wcześniejszą drogę. Czyli, jak w przypadku bulwaru: najpierw powstał projekt w ramach programu Polska-Rosja, a później z tego samego źródła pozyskaliśmy środki na realizację. Teraz robimy tak samo – mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Władze Malborka i Swietłyj mają wprawę w pozyskiwaniu funduszy, bo współpracują przy wspólnych przedsięwzięciach od 2011 r. Wówczas pierwszy raz ten polsko-rosyjski duet startował po środki z programu Litwa-Polska-Rosja. W drugiej edycji było więc już dużo łatwiej. W 2019 r. obydwa miasta w atmosferze przyjaźni podpisały umowę partnerską.
- To nawiązanie współpracy okazało się strzałem w dziesiątkę – cieszy się malborski włodarz.

Tym łatwiej było zdecydować się na kontynuację i trzecie podejście po środki. Zarys przyszłych zadań trafił już do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który na tym etapie zajmuje się przyszłym rozdaniem programu Polska-Rosja.
- Swietłyj ma zamiar realizować kolejne inwestycje na bulwarze i w parku, my umieściliśmy Ratusz i Trakt Jana Pawła II – zdradził nam Marek Charzewski.

Jeśli chodzi chodzi o zabytkową budowlę, to będą to przede wszystkim prace ratunkowe i restauratorskie.

Cudów się tam można nie spodziewać, bo każde działanie musiało zostać uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków i zostało ujęte w naszym dokumencie – mówi burmistrz Charzewski.

Program Interreg Polska–Rosja 2021–2027 obejmuje województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz część województwa podlaskiego, zaś po stronie rosyjskiej - Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej. Wydaje się więc skrojony na miarę Malborka i Swietłyj, bo jednym z obszarów wsparcia ma być zwiększanie roli kultury.
Maksymalne dofinansowanie na taki partnerski projekt ma wynosić 6 mln euro. Tymczasem koszt prac przy Ratuszu szacowany był nawet na 20 mln zł.
- Mamy najważniejsze, czyli dokumentację, możemy więc szukać środków także z innych źródeł – mówi pełen optymizmu Marek Charzewski.

Oby więc plany wypaliły i tak, jak wkrótce będzie można przespacerować się nowiutkim pasażem nad Nogatem, tak za kilka lat nikt już nie uroni łzy nad katastrofalnym stanem Ratusza.

Malbork. Oficjalne partnerstwo z rosyjskim Swietłyj trwa rok...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto