Malbork. Ratusz obejrzany od piwnicy aż po dach. Wiceminister Karol Rabenda zadeklarował pomoc w zdobywaniu funduszy na ratowanie zabytku

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Niemal do każdej mysiej dziury w Ratuszu na Starym Mieście w Malborku zajrzeli w poniedziałek (13 grudnia 2021 r.) Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych, oraz burmistrz Marek Charzewski i towarzyszący im współpracownicy. Magistrat zabiega o środki na ratowanie tej zabytkowej budowli, bardzo licząc na wsparcie z Polskiego Ładu.

Władze Malborka w poniedziałek podjęły gości ze stolicy w Nowym Ratuszu, jak nazywali obecny Urząd Miasta przedwojenni włodarze. Ale później burmistrz Marek Charzewski zabrał Karola Rabendę, wiceministra aktywów państwowych, któremu towarzyszył Szymon Stachowiak, szef gabinetu politycznego ministra Michała Cieślaka z Kancelarii Premiera Rady Ministrów, na Stare Miasto. To tam stoi zabytkowy Ratusz, który pilnie wymaga prac ratunkowych.

Cała delegacja zwiedziła bardzo dokładnie cały budynek, a przewodniczką była Maria Seibert z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Pochodzący z okolic Malborka wiceminister obiekt znał, ale jak sam przyznał po naszym pytaniu, nie aż tak dokładnie. Ale trudno się dziwić, bo część budowli nie jest w ogóle na co dzień dostępna. Burmistrz też przyznał, że w poniedziałek pierwszy raz był na dachu, choć zdarzyło mu się wcześniej zaglądać do piwnic i na strych.

Malborskie władze mają pełną dokumentację techniczną inwestycji. Projekt jest zatwierdzony przez Starostwo Powiatowe i uzyskał pozwolenie na budowę. Zamiana tych dwóch tomów dokumentacji w rzeczywistość to – bagatela – minimum 10 mln zł. Miasto samodzielnie nie udźwignie takiego wydatku. Stąd pomysł, by ubiegać się o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, bo mając pieniądze, praktycznie od razu będzie można szukać wykonawcy. Za pierwszym razem się nie udało.
- Priorytetem wciąż jest uratowanie Ratusza – podkreślał Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Na pewno nie ma mowy o tym, by wywracać do góry nogami funkcjonowanie miejskiej instytucji.

Generalnie funkcje obiektu się nie zmienią. Przeznaczenie poszczególnych elementów pozostanie. Bardzo duże nakłady będzie trzeba ponieść przede wszystkim w piwnicy – mówił Roman Milanowski, naczelnik Wydziału Inżynierii Miasta w magistracie.

Aktualnie te pomieszczenia są prawie wyłączone z eksploatacji z uwagi na występującą wilgoć. W przyszłości ma się tam znaleźć m.in. salka wielofunkcyjna.
- Nie możemy korzystać z racji tego, że jest tam grzyb – tłumaczyła Maria Seibert.

Zmiany mają dotyczyć dobudowanej części, bo zostanie całkowicie przeszklona, dzięki czemu, zamiast obecnych balkonów, pojawią się dodatkowe powierzchnie do zagospodarowania. W pomieszczeniu, które obecnie jest wykorzystywane na ratuszową kuchnię, jest planowane minikino dla 20 osób. Zaprojektowane zostało też nowe zaplecze sanitarne.
W planie jest także zewnętrzna winda, dzięki której będzie można wjechać na wyższe kondygnacje, co uczyni obiekt bardziej dostępnym. Ale pojawił się też pewien problem.

Te dwa budynki, Ratusz i dobudowana część, są na dwóch poziomach, winda musiałaby być dwuprzystankowa. Był taki pomysł, by wprowadzić windę wewnętrzną, by skomunikować także strych czy poddasze, ale trzeba byłoby rozebrać część dachu, a na to nie zgodziłby się konserwator zabytków – opowiadał Roman Milanowski.

To może być w przyszłości kłopotliwe dla użytkowników. Tym bardziej, że jest też pomysł, by docelowo w Ratuszu funkcjonowało Radio Malbork, będące częścią MCKiE.
- Planowaliśmy tam urządzenie studia nagraniowego, może być więc kłopot z instrumentami, które trzeba będzie wnosić i znosić – zauważyła Maria Seibert.

Na razie nie ma za to mowy o przeniesieniu Muzeum Miasta Malborka do Ratusza, choć przy okazji tworzenia nowej instytucji w budynku przy ul. Kościuszki pojawiła się taka zapowiedź.

Obecnie nie ma takich planów, teraz skupiamy się na tym, by udało nam się przeprowadzić ten remont – odpowiedział na nasze pytanie Marek Charzewski.

Sprawdziliśmy również, czy w planie jest natomiast dalsza rozbudowa. Wcześniej pojawiały się zapowiedzi ewentualnego ulokowania sali widowiskowej w sąsiedztwie Ratusza.
- Miejsce jest. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, ze jeśli miałaby postać sala wielofunkcyjna, to potrzebne będzie zaplecze parkingowe, co jest pewnym problemem w tej lokalizacji – wyjaśnił nam Roman Milanowski.
Ale choć nikt nie wyklucza takiej inwestycji, byłaby to melodia dalekiej przyszłości. Tym bardziej, że wymaga to przeprowadzenia starannych badań archeologicznych, które są kosztowne i potrzebują czasu. Na tym etapie bohaterem jest Ratusz, który wymaga troski.

Czy te argumenty przekonały przedstawicieli władz centralnych?
- Będziemy walczyć – zapewnił Karol Rabenda.
Na razie oficjalnie nie można nawet jeszcze składać wniosków do Polskiego ładu.
- Nabór będzie po nowym roku, później, oczywiście, opiniowanie, ciężko powiedzieć, kiedy ten etap się zakończy. Luty-marzec pewnie będą rozstrzygnięcia – usłyszeliśmy od Karola Rabendy.

Ale kto będzie oceniał zgłaszane przez samorządy projekty, wiceminister nie chciał ujawnić. Między wierszami słychać jednak, że jest nadzieja dla malborskiego zabytku.

Projekt Polski Ład jest tak skonstruowany, że jest duża swoboda samorządów i to one wskazują, co trzeba u nich zrobić. Ostatnio dyskutowaliśmy z samorządowcami, którzy mówili: „Jakby było napisane, co jest priorytetem, to nam by było łatwiej wnioski składać”. To bardzo powszechny projekt, 98 proc. samorządów dostało dofinansowanie. Środki trafiają do wszystkich, także małych samorządów, które są bardzo niedofinansowane i na co by one nie złożyły, to są realne potrzeby. To jak droga na Nowowiejskiego czy Ratusz, bo w takich przypadkach Polski Ład nie pójdzie na samorządowe zbytki – stwierdził Karol Rabenda.

Władze miasta nie wykluczają innych źródeł dofinansowania prac w zabytkowej budowli.

Malbork. Ratusz na Starym Mieście przejdzie metamorfozę? Wła...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz Specjal
Ja dostanie Ratusz dofinansowanie, radzę prześwietlić ściany piwnic urządzeniem do wolnych przestrzeni.
M
Mieszkanie
Ale jak to? Niemiecki ratusz z Polskiego Ładu? A co jaśnie Przewodniczący na to? Pewnie w biegu się przewraca.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie