Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Rewitalizacja podwórek w Śródmieściu. Będzie ładna przestrzeń, więc i stare komórki powinny zniknąć

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Kto mieszka w Malborku w kwartale ulic: Sienkiewicza, Orzeszkowej, Reymonta i Sikorskiego może na bieżąco śledzić postępy prac na podwórkach. To jedno z zadań w ramach programu rewitalizacji Śródmieścia. Przestrzeń ma zyskać nowy wygląd. Ale czy znikną nieeleganckie komórki i garaże?

Program rewitalizacji „Malbork na plus” przewiduje zagospodarowanie wspólnych przestrzeni między ulicami i domami Śródmieścia. To ma być bonus dla mieszkańców, którzy znów będą mogli korzystać z uroków zaniedbanych dotąd podwórek i zieleńców. W wielu miejscach przez lata ta bylejakość stała się niemal stałym elementem krajobrazu.

Tak było m.in. na sporym obszarze między ulicami: Sienkiewicza, Orzeszkowej, Reymonta i Sikorskiego. Niby była zieleń, niby lokatorzy kamienic tworzyli własne enklawy wypoczynku, niby każdy fragment był wykorzystany. Ale w praktyce to właśnie tam powstawały nielegalne składowiska śmieci, a zdziczałe tereny zielone anektowali na własne potrzeby nadużywający alkoholu. Na taki widok najchętniej odwracało się wzrok.

Po konsultacjach z najbardziej zainteresowanymi, czyli mieszkańcami budynków wokół tego obszaru, stworzony został projekt jego ucywilizowania. To już się dzieje, a docelowo, jak informują urzędnicy, wykonane zostaną ciągi piesze i pieszo-jezdne, zbudowany zostanie plac zabaw dla dzieci oraz siłownia plenerowa. Przewidziano również liczne nowe nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych. Co ważne, teren zostanie oświetlony oraz objęty miejskim monitoringiem.

Patrząc na to, co już zostało zrobione, można spodziewać się, że będzie to udana metamorfoza.

Ładna przestrzeń się robi i miejsca dużo, więcej niż widać było na rysunkach projektu – przyznaje wiceburmistrz Józef Barnaś, który często dogląda placu budowy.

Ale gdy spogląda się na te odradzające się podwórka, jest tam jeden poważny estetyczny zgrzyt. To wszelkiego rodzaju komórki, przybudówki i garaże. Oczywiście, to bardzo często jedyne miejsce do przechowania choćby opału. Jednak nie da się ukryć, że nie są to atrakcyjne budowle.

Te komórki będą likwidowane, ale stopniowo. Jest pewien „opór materii”, ale idziemy w kierunku, by je rozebrać. Nie unikniemy pewnie problemu, ale docelowo problem załatwimy – obiecuje Józef Barnaś.

Prace wykonuje Hydro-Mag sp. z o.o. z Garcza, który przedstawił najlepszą ofertę w przetargu. Całość kosztować będzie 749 tys. 999,99 zł.

Prace realizowane są w ramach projektu „Malbork na „+” – rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka”, który uzyskał unijne dofinansowanie.

Malbork. Teren rekreacyjny powstaje na dawnych podwórkach w ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto