Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Rodzinne historie to temat konkursu archiwów państwowych. Warto zajrzeć do albumów i pudełek z pamiątkami

Anna Szade
Anna Szade
Fot. ap.wroc.pl
Archiwa państwowe zapraszają do udziału w konkursie „Historie z rodzinnych archiwów” organizowanym w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Można napisać pracę albo nakręcić film. Jest na to czas do 31 sierpnia 2020 r. Pula nagród to 22 tys. zł.

Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej ma na celu zwrócenie uwagi na unikalną wartość rodzinnych pamiątek w kontekście obchodzonej niedawno 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przechowywane w domach rodzinne pamiątki (dokumenty, fotografie, listy) stanowią wyjątkowe świadectwo historii osób, rodzin i lokalnych społeczności. W ramach projektu archiwa państwowe zachęcają do otoczenia tych bezcennych przedmiotów właściwą opieką oraz pogłębiania wiedzy o własnych korzeniach i losach swoich przodków.

Powstałe w ramach konkursu prace posłużą utrwaleniu, zachowaniu i upowszechnieniu świadectw „małej historii” osadzonej w wielkich wydarzeniach dziejowych.

Konkursem chcemy po raz kolejny zachęcić do wyruszenia tropem swoich korzeni i badania losów naszych najbliższych. Zachęcamy do przyjrzenia się rodzinnym pamiątkom oraz poszukiwań na szukajwarchiwach.gov.pl i w archiwach państwowych, czy to osobiście, z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa, czy telefonicznie lub mailowo - wyjaśnia dr Paweł Pietrzyk naczelny dyrektor archiwów państwowych.

Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej ma także zwrócić szczególną uwagę na konieczność właściwego przechowywania pamiątek po przodkach, by z biegiem czasu nie uległy one zniszczeniu. Na stronie internetowej projektu archiwarodzinne.gov.pl można znaleźć poradnik na temat prowadzenia domowego archiwum. W 33 archiwach państwowych w całej Polsce, także malborskim, działają punkty konsultacyjne, w których archiwiści służą pomocą.

Aby wziąć udział w konkursie, należy opisać i udokumentować historię swojej rodziny. Może ona powstać w oparciu o m.in. relacje członów rodziny, dokumenty, zdjęcia i pamiątki przechowywane domach, historię regionu i umiejscowienie w jej kontekście historycznym dziejów rodu, a także o literaturę oraz kwerendę archiwalną.

W konkursie mogą brać udział zarówno dorośli, jak i dzieci oraz młodzież. W przypadku młodszych uczestników potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna.

Pracę konkursową można przekazać w formie rękopisu, wydruku lub w elektronicznym pliku tekstowym o objętości nie mniejszej niż 15 stron. Może to być także film minimum półgodzinny. Autorzy mogą uzupełniać swoje rodzinne historie także o zdjęcia, rysunki, mapy lub ilustracje, drzewo genealogiczne, fragmenty pamiętników, albumów, nagrań, prezentacji i innych istotnych elementów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto