Malbork. Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla naszego powiatu. Wojskowe Centrum Rekrutacji cały czas czeka na chętnych do armii

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Ponad dwieście osób stanie w tym roku do kwalifikacji wojskowej w powiecie malborskim. To obowiązkowa procedura, która co roku obejmuje osoby kończące 19 rok życia, a jednocześnie okazja, by promować wśród młodzieży służbę w wojskową lub w innych formacjach mundurowych.

W poprzednich latach kwalifikację we współpracy z samorządami przeprowadzała Wojskowa Komenda Uzupełnień w Malborku, która teraz, na mocy ustawy o obronie Ojczyzny, zmieniła nazwę na Wojskowe Centrum Rekrutacji. Zasięgiem działania obejmuje dotychczasowy teren, czyli powiaty malborski, nowodworski, sztumski, kwidzyński i tczewski.

Kwalifikacja zakończyła się już w powiecie sztumskim, a w malborskim właśnie się rozpoczęła. Potem w kolejności odbędzie się w pozostałych trzech.

- Celem kwalifikacji wojskowej jest założenie ewidencji wojskowej osobom, które stają do kwalifikacji, oraz orzeczenie zdolności do służby wojskowej lub do służby w obronie cywilnej – wyjaśniał ppłk Robert Grzeszczyk, wojskowy komendant uzupełnień w Malborku, szef tutejszego WCR, podczas inauguracji kwalifikacji. - Powiatowa Komisja Lekarska orzeka kategorię zdrowia. Pracownicy zatrudnieni przez pana starostę zakładają ewidencję wojskową. Następnie pracownik WCR w Malborku określa zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej albo w formacjach obrony cywilnej.

Z wojskowym dokumentem tożsamości, którym jest książeczka wojskowa, młodzież opuszcza Starostwo Powiatowe w Malborku, bo to tutaj ponownie przeprowadzana jest kwalifikacja dla naszego powiatu. Stanąć do niej to ustawowy obowiązek osób w wieku 19-60 lat, które nie mają określonej zdolności do służby wojskowej. W tym roku rocznikiem podstawowym jest 2003. Mogą też zgłaszać się ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, a chcą związać swoją przyszłość z wojskiem.

Najważniejsze dla nas jest stawiennictwo. Chcemy, żeby z naszego powiatu jak największa liczba osób, których to dotyczy, się stawiła, żeby nie było przymusu doprowadzenia w drodze postępowania administracyjnego i przez policję – mówił Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Malborku.

Szef wydziału przypomniał też, że tegoroczna kwalifikacja jest o tyle szczególna, że odbywa się w czasie, gdy „za naszą wschodnią granicą dzieje się nieszczęście.” Dlatego też po napaści Rosji na Ukrainę polski parlament uchwalił ustawę o obronie Ojczyzny, która docelowo ma zwiększyć liczebność Sił Zbrojnych RP. Trzeba podkreślić, że dotyczy to przede wszystkim promowania zawodowej służby wojskowej, już znanej formuły Wojsk Obrony Terytorialnej, ale są też nowości, takie jak np. dobrowolna służba zasadnicza, która po 12 miesiącach szkolenia będzie przepustką do służby w korpusie szeregowych zawodowych. Inna nowość to aktywna rezerwa – dwa dni szkolenia raz na kwartał, raz na trzy lata szkolenie zintegrowane i szansa przejścia do służby zawodowej po trzech latach.

Przystępujący do kwalifikacji usłyszeli wiele informacji na temat nowej ustawy. Natomiast każdy chętny ze szczegółami możliwości służby zawodowej bądź ochotniczej w Wojsku Polskim może zapoznać się na portalu www.zostanzolnierzem.pl. Oczywiście można też kontaktować się z WCR w Malborku przy pl. 3 Maja 4, tel. 261 536 171 lub wejść na stronę wcrmalbork.wp.mil.pl.

Podczas inauguracji kwalifikacji wojskowej w starostwie przedstawiciele innych służb mundurowych zachęcali młodzież, by wstępowała do ich formacji. O specyfice i zaletach służby mówili między innymi mł. insp. Dariusz Zeler, komendant powiatowy PSP w Malborku, oraz st. kpt. Damian Tomaszewski, komendant powiatowy PSP w Malborku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest projekt zmian w kodeksie pracy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie