Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Ruina na al. Wojska Polskiego wciąż straszy. Dawni właściciele mieli ją przejąć prawie 20 lat temu, ale do dzisiaj się to nie stało

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Czy zamieniony w ruinę budynek wielorodzinny „z krzyżem”, jak go nazywają mieszkańcy, widoczny z al. Wojska Polskiego zniknie z krajobrazu? Władze Malborka domagają się zakończenia postępowania rewindykacyjnego, które trwa od niemal dwóch dekad.

Adres: al. Wojska Polskiego 506 w Malborku przez lata miało wpisane wiele malborskich rodzin. Budynek należał bowiem do miasta od 1945 r. Sytuacja o 180 stopni zmieniła się niemal 20 lat temu, gdy w 2002 r. Kościół Nowoapostolski wystąpił o zwrot nieruchomości. Przed drugą wojną światową to właśnie tam odbywały się nabożeństwa i spotkania wiernych.

Postępowanie prowadzone jest przed Międzykościelną Komisją Regulacyjną w Warszawie. Podstawą formalną jest ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, na podstawie której przedmiotem postępowania regulacyjnego mogą być nieruchomości, które były własnością kościelnych osób prawnych działających do 1945 r. na Ziemiach Zachodnich i Północnych.

Ostatni lokatorzy wyprowadzili się z budynku w 2011 r. Miasto wygospodarowało dla nich mieszkania komunalne. Od tego czasu obiekt stoi pusty. Jest prowizorycznie zabezpieczony i właściwie ze względu na katastrofalny stan techniczny obecnie nadaje się tylko do rozbiórki. Atrakcyjny może być tylko otaczający go grunt, choć obecnie dawne podwórko i ogród porosły już spore chaszcze.

Miesiąc temu miasto skierowaliśmy pismo do Międzykościelnej Komisji Regulacyjnej, w którym domagamy się podjęcia decyzji. Jeśli komisja nie zajmie stanowiska, to traktujemy, że kończą sprawę i wystawiamy nieruchomość na sprzedaż – usłyszeliśmy od Jana Tadeusza Wilka, wiceburmistrza Malborka.

To brzmi jak ultimatum, ale trudno się dziwić, wszelkie uwagi na temat tego obiektu idą na konto władz. Tymczasem oficjalny status budynku w urzędowych papierach brzmi: „przeznaczony do zwrotu na rzecz Kościoła Nowoapostolskiego”.

Właściwie nie możemy go ani zabezpieczyć, ani wystawić w przetargu. To całkowicie zablokowany teren – tłumaczy Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

To dlatego włodarze domagają się jednoznacznego stanowiska w tym postępowaniu przede wszystkim od Międzykościelnej Komisji Regulacyjnej.
- Albo zatwierdzają decyzję o przekazaniu mienia, a jak nie, to uznajemy, że sprawy nie ma – mówi Jan Tadeusz Wilk.

Od początku działalności komisji regulacyjnej wpłynęło do niej 170 spraw dotyczących różnych kościołów i związków wyznaniowych z całego kraju. Do tej pory zostało zakończonych 90 spraw.
Kościół Nowoapostolski w Polsce zgłosił 22 sprawy. Jedną zakończono wydaniem orzeczenia przekazującego na własność nieruchomości, jedną – wydaniem orzeczenia umarzającego postępowanie, jedna zakończyła się ugodą o przekazaniu nieruchomości zamiennych. 19 spraw wciąż jest w toku.

Skąd wzięli się wyznawcy Kościoła Nowoapostolskiego w Malborku? Tę historię przytacza Oddział Przewodnicki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stefana Dubyny w Malborku, który przygotował opis spaceru po dzielnicy Piaski. Można się z nim zapoznać na stronie internetowej visitmalbork.pl.

Zbór powstał wraz z napływem wykwalifikowanych robotników kolejowych z Niemiec i w 1928 r. liczył 350 wyznawców. Od 1910 do 1928 r. miejscem spotkań i modlitwy było mieszkanie fotografa Karla Mullera przy Langasse 11 (obecnie Kościuszki). W 1928 r. zbudowano świątynię przy Elbinger Strasse 506. Obiekt miał 260 m kw. powierzchni z salą kościelną na parterze, w głębi, której znajdował się ołtarz. Gmina przestała istnieć po 1945 r. - czytamy o budynku na al. Wojska Polskiego 506.

Malbork. Najstarsze domy w mieście. Wciąż w nich mieszkają l...

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto