Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Ruszyły szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat i jest zainteresowanie. Tak samo jak w starszych grupach wiekowych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W punkcie szczepień powszechnych w Malborku prowadzonym przez Powiatowe Centrum Zdrowia rozpoczęły się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. W ciągu dwóch pierwszych dni zainteresowanie było duże. W grudniu więcej szczepień wykonuje się także osobom ze starszych grup wiekowych.

Szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat w całym kraju ruszyły w drugiej połowie grudnia.

- Badania potwierdziły, że szczepionki są bezpieczne. Szczepiąc najmłodszych, dbamy o bezpieczeństwo starszych i osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi. Jednocześnie troszczymy się o nasze dzieci, które również mogą przechodzić koronawirusa w sposób ciężki. Nauka stacjonarna przez cały rok ma szansę być realizowana właśnie dzięki szczepieniom. Zaszczepiony uczeń lub przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, kiedy w klasie lub w grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19 – można przeczytać na stronie rządowej.

Dziecko można zarejestrować bezpośrednio w punkcie na 500-lecia

21 i 22 grudnia odbyły się pierwsze szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat w punkcie powszechnym prowadzonym przez Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku. Pierwszego dnia zgłosili się rodzice z 70 dzieci, a dzień później preparat podano aż 180 dzieciom.

Dzieci szczepione są specjalną szczepionką Pfizera w przystosowanej dla nich dawce 10 mikrogramów. Zdarza się, że niektóre trochę się boją i płaczą, ale udaje się je uspokoić i dodam jeszcze, że każde dziecko wychodzi po szczepieniu ze słodkim upominkiem – mówi Paweł Chodyniak, prezes PCZ w Malborku, spółki należącej do samorządu powiatu malborskiego.

Najbliższe terminy szczepień dla dzieci w wieku 5-11 lat w punkcie PCZ przy ul. 500-lecia 23 to 30 i 31 grudnia. Ministerstwo Zdrowia podało, że e-skierowanie jest automatycznie wystawiane z chwilą skończenia przez dziecko 5 lat. W razie problemów systemu może je wystawić lekarz w punkcie szczepień.
Rejestracji można dokonać na kilka sposobów:

  • zadzwoń na całodobową infolinię 989;
  • skorzystaj ze strony internetowej pacjent.gov.pl (dziecko można zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez profilu zaufanego);
  • wyślij SMS o treści „SzczepimySie” na numer 664 908 556 lub 880 333 333;
  • najlepiej skontaktować się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień, nr tel. do punktu PCZ przy ul. 500-lecia 23 w Malborku – 603 803 237.

Nawet 1 tona tlenu na dobę potrzebna na oddziale covidowym

W placówce przy 500-lecia odbywają się też szczepienia starszych dzieci, młodzieży i wszystkich dorosłych. Ze strony rządowej wynika, że jeszcze do 24 grudnia można zgłaszać się bez wcześniejszej rejestracji, czyli po prostu z marszu. Taka możliwość pojawiła się od 2 grudnia, co wyraźnie przełożyło się na zwiększenie liczby zaszczepionych osób. PCZ było przygotowane na taką sytuację.

- W ubiegłym tygodniu był taki dzień, że mieliśmy zapisanych 220 osób, a dodatkowo przyszło jeszcze kilkadziesiąt, więc w sumie zaszczepiliśmy ok. 260 osób. W tym szczytowym momencie trzech lekarzy kwalifikowało do szczepienia, a dwie pielęgniarki podawały preparat – mówi Paweł Chodyniak. - 260 szczepień na dobę to już prawie tyle, ile wykonywaliśmy w szczycie w czerwcu. Pocieszające jest to, że zdarzają się osoby, które przychodzą po raz pierwszy, a nie tylko na doszczepienie.

Zdecydowana większość lekarzy, Ministerstwo Zdrowia i służby sanitarne zapewniają, że szczepienia są skutecznym sposobem walki z pandemią COVID-19. Z wszelkich oficjalnych przekazów wynika, że szczepionka, nawet jeśli nie chroni przed zakażeniem, zapobiega ciężkiemu przebiegowi COVID-19.

W Powiatowym Centrum Zdrowia funkcjonuje obecnie oddział covidowy na 60 miejsc, w tym z 6 stanowiskami respiratorowymi dla pacjentów w ciężkich stanach. Z danych szpitala wynika, że ponad 80 proc. osób przyjmowanych na oddział stanowią niezaszczepieni, a niespełna 20 proc. - zaszczepieni. Większość z nich wymaga terapii tlenowej, na potrzeby której potrzeba nawet 1 tony tlenu na dobę.

Wszystkie miejsca przeważnie są zajęte, ale nie można mówić o paraliżu. Niestety, sporo pacjentów umiera, ale jest też sporo wypisów ozdrowieńców – dodaje Paweł Chodyniak.

Malbork. Oddział wewnętrzny szpitala nie przyjmuje pacjentów...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto