Malbork. Są wyniki matur 2021. Jak nasze szkoły wypadły na tle całego województwa?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Biorąc pod uwagę tylko tegorocznych absolwentów, do matury 2021 w powiecie malborskim podeszło 559 uczniów. Ogólna zdawalność wyniosła 64 proc. i to dopiero 13 miejsce w województwie pomorskim. Gdyby jednak przypatrzeć się szczegółom, są powody do zadowolenia.

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2021 r. i zdecydowali się pisać maturę, zdawali ją tylko w części pisemnej. Na poziomie podstawowym obowiązkowo przystępowali do egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego – najczęściej z angielskiego. Mogli też - ale nie musieli - pisać maturę z wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.

Matura 2021 w Malborku. Wyniki na tle Pomorza i kraju

W skali kraju zdawalność na poziomie podstawowym (wszystkie przedmioty z wynikiem minimum 30 proc.) w liceach ogólnokształcących wyniosła 81 proc., a w technikach – 64 proc. W województwie pomorskim odpowiednio 78,2 proc. i 60,8 proc.
Biorąc pod uwagę łącznie maturzystów z obu typów szkół, w skali Polski zdawalność egzaminu dojrzałości wyniosła 74,5 proc., a w województwie pomorskim – 71,5 proc. W powiecie malborskim ogólna zdawalność to 64 proc., co daje 13 miejsce w województwie.

Matura 2021 na Pomorzu. Zdawalność w powiatach i miastach na prawach powiatu (po nazwie liczba zdających i ogólna zdawalność):

 • Gdynia – 2019 osób – 80 proc.
 • powiat kwidzyński – 494 – 79 proc.
 • Sopot – 435 – 79 proc.
 • pow. bytowski – 468 – 75 proc.
 • Gdańsk – 4273 – 75 proc.
 • pow. kartuski – 848 – 74 proc.
 • pow. pucki – 381 – 74 proc.
 • pow. kościerski – 574 – 72 proc.
 • pow. starogardzki – 875 – 72 proc.
 • pow. lęborski – 542 – 70 proc.
 • pow. chojnicki – 967 – 65 proc.
 • pow. wejherowski – 1353 – 65 proc.
 • pow. człuchowski – 273 – 64 proc.
 • pow. malborski – 559 – 64 proc.
 • Słupsk – 1375 – 64 proc.
 • pow. tczewski – 825 – 63 proc.
 • pow. nowodworski – 92 – 57 proc.
 • pow. sztumski – 127 – 53 proc.
 • pow. słupski – 80 – 51 proc.
 • pow. gdański – 236 – 50 proc.

Jaka kształtuje się zdawalność przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym w powiecie malborskim? Język polski zdało 92 proc. maturzystów (średni wynik 55 proc.), matematykę – 67 proc. osób (średni wynik 47 proc.), a język angielski – 91 proc. podchodzących do egzaminu (średni wynik 71 proc.). Zamiast angielskiego 1 osoba wybrała hiszpański, 6 osób niemiecki, a 2 osoby rosyjski.

Dodatkowo na poziomie rozszerzonym, na który uczniowie decydowali się z myślą o zwiększeniu szans studiowania, najchętniej wybierane były: język angielski (317 osób), potem geografia (119), polski (117), biologia (81), matematyka (77), a znacznie rzadziej: WOS (31), chemia (28), historia (28), fizyka (14), informatyka (12), niemiecki (4), historia sztuki (4), hiszpański (2), angielski – poziom dwujęzyczny (1).

Dyrektorzy szkół w Malborku są zadowoleni

Po ogłoszeniu wyników radość na pewno zapanowała w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Malborku.

Uważam, że matura poszła rewelacyjnie, bo 94 procent uczniów ją zdało. Tylko 7 osób będzie miało poprawki w sierpniu i są to osoby, którym niewiele zabrakło do szczęścia, bo miały np. 29 proc. z matematyki czy 28 proc. z polskiego. Wierzę, że po poprawkowych egzaminach w sierpniu będziemy mieli stuprocentowo zdaną maturę – mówi Hanna Lalak, dyrektor I LO w Malborku.

Powodem do radości jest i to, że wielu maturzystów miało 100-procentową punktację z poszczególnych przedmiotów. Nie da się nie wspomnieć o warunkach przygotowań do matury. W końcu przez kilka miesięcy nauka odbywała się zdalnie.

Mimo trudnej sytuacji uczniowie brali aktywny udział w konsultacjach, a nauczyciele pracowali z oddaniem i wielkim zaangażowaniem. Wiem, że jeśli było trzeba, potrafili organizować wieczorami dodatkowe zajęcia online – dodaje Hanna Lalak.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Malborku do egzaminu dojrzałości przystąpili wszyscy absolwenci, czyli blisko 150 uczniów.

Z racji tego, że bardzo długo trwało nauczanie zdalne, daliśmy niektórym uczniom kredyt zaufania. Na świadectwach ukończenia szkoły nie było ocen niedostatecznych – mówi Zbigniew Kowalski, dyrektor II LO.

Wszyscy mieli więc otwarte drzwi do matury. Zdało ją około 80 procent tegorocznych absolwentów drugiego „ogólniaka”.
- Nie mamy nikogo, kto by poległ całkowicie, co też uważam za sukces. Jest sporo osób, którym zabrakło punktu albo półtora, a mamy też dwoje maturzystów, którzy będą odwoływać się do Okręgowego Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. Oboje na sto procent zdali matematykę i język angielski, dlatego nie mogą uwierzyć, że nie zdali polskiego. Gdy przyszli po wyniki, myśleli, że żartujemy. Trzymam za nich kciuki, bo możemy rzeczywiście gdzieś był błąd w sprawdzeniach – opowiada Zbigniew Kowalski.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 maturę zdawali absolwenci Technikum nr 3. Około 70 proc. ma już spokój i może składać papiery na upatrzone studia, jeżeli zechce wybrać taką dalszą drogę. 105 na 147 osób zaliczyło egzamin.

Pewnie, że z punktu widzenia dyrektora zawsze mogłoby być lepiej, ale to jest o około 10 proc. więcej, niż wynosi średnia zdawalność w technikach w województwie, więc to dobry wynik na tę chwilę. A jeszcze część uczniów czekają poprawki – mówi Jan Stawicki, dyrektor ZSP 3.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 trzeba oddzielnie spojrzeć na Technikum nr 2 i IV LO. W technikum zdawalność wyniosła 36 proc. (zdało 14 na 39 osób), a w liceum - zaledwie 24 proc. (zdało 17 na 72 osoby).
Z kolei w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Centrum Edukacji Zawodowej do matury podeszło 28 osób, a zaliczyły ją dwie.

Dla tych wszystkich placówek organem prowadzącym jest samorząd powiatu. Nie udało nam się jeszcze ustalić wyniku w Liceum Katolickim prowadzonym przez parafię Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, jeśli chodzi o pierwszy i drugi "ogólniak" oraz Technikum nr 3. Natomiast przedmiotem naszej dogłębnej analizy będzie to, dlaczego w IV LO w ZSP nr 4 matura w tym roku tak się skończyła. Zwłaszcza że w ub. roku zdawalność wynosiła ok. 60 proc. - mówi Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski.

Malbork. Trwa matura 2021. Drugiego dnia egzaminu dojrzałośc...

Kobiety i niepodległość - cz. I

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie