Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Są wyniki matur 2021. Jak nasze szkoły wypadły na tle całego województwa?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Biorąc pod uwagę tylko tegorocznych absolwentów, do matury 2021 w powiecie malborskim podeszło 559 uczniów. Ogólna zdawalność wyniosła 64 proc. i to dopiero 13 miejsce w województwie pomorskim. Gdyby jednak przypatrzeć się szczegółom, są powody do zadowolenia.

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2021 r. i zdecydowali się pisać maturę, zdawali ją tylko w części pisemnej. Na poziomie podstawowym obowiązkowo przystępowali do egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego – najczęściej z angielskiego. Mogli też - ale nie musieli - pisać maturę z wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.

Matura 2021 w Malborku. Wyniki na tle Pomorza i kraju

W skali kraju zdawalność na poziomie podstawowym (wszystkie przedmioty z wynikiem minimum 30 proc.) w liceach ogólnokształcących wyniosła 81 proc., a w technikach – 64 proc. W województwie pomorskim odpowiednio 78,2 proc. i 60,8 proc.
Biorąc pod uwagę łącznie maturzystów z obu typów szkół, w skali Polski zdawalność egzaminu dojrzałości wyniosła 74,5 proc., a w województwie pomorskim – 71,5 proc. W powiecie malborskim ogólna zdawalność to 64 proc., co daje 13 miejsce w województwie.

Matura 2021 na Pomorzu. Zdawalność w powiatach i miastach na prawach powiatu (po nazwie liczba zdających i ogólna zdawalność):

  • Gdynia – 2019 osób – 80 proc.
  • powiat kwidzyński – 494 – 79 proc.
  • Sopot – 435 – 79 proc.
  • pow. bytowski – 468 – 75 proc.
  • Gdańsk – 4273 – 75 proc.
  • pow. kartuski – 848 – 74 proc.
  • pow. pucki – 381 – 74 proc.
  • pow. kościerski – 574 – 72 proc.
  • pow. starogardzki – 875 – 72 proc.
  • pow. lęborski – 542 – 70 proc.
  • pow. chojnicki – 967 – 65 proc.
  • pow. wejherowski – 1353 – 65 proc.
  • pow. człuchowski – 273 – 64 proc.
  • pow. malborski – 559 – 64 proc.
  • Słupsk – 1375 – 64 proc.
  • pow. tczewski – 825 – 63 proc.
  • pow. nowodworski – 92 – 57 proc.
  • pow. sztumski – 127 – 53 proc.
  • pow. słupski – 80 – 51 proc.
  • pow. gdański – 236 – 50 proc.

Jaka kształtuje się zdawalność przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym w powiecie malborskim? Język polski zdało 92 proc. maturzystów (średni wynik 55 proc.), matematykę – 67 proc. osób (średni wynik 47 proc.), a język angielski – 91 proc. podchodzących do egzaminu (średni wynik 71 proc.). Zamiast angielskiego 1 osoba wybrała hiszpański, 6 osób niemiecki, a 2 osoby rosyjski.

Dodatkowo na poziomie rozszerzonym, na który uczniowie decydowali się z myślą o zwiększeniu szans studiowania, najchętniej wybierane były: język angielski (317 osób), potem geografia (119), polski (117), biologia (81), matematyka (77), a znacznie rzadziej: WOS (31), chemia (28), historia (28), fizyka (14), informatyka (12), niemiecki (4), historia sztuki (4), hiszpański (2), angielski – poziom dwujęzyczny (1).

Dyrektorzy szkół w Malborku są zadowoleni

Po ogłoszeniu wyników radość na pewno zapanowała w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Malborku.

Uważam, że matura poszła rewelacyjnie, bo 94 procent uczniów ją zdało. Tylko 7 osób będzie miało poprawki w sierpniu i są to osoby, którym niewiele zabrakło do szczęścia, bo miały np. 29 proc. z matematyki czy 28 proc. z polskiego. Wierzę, że po poprawkowych egzaminach w sierpniu będziemy mieli stuprocentowo zdaną maturę – mówi Hanna Lalak, dyrektor I LO w Malborku.

Powodem do radości jest i to, że wielu maturzystów miało 100-procentową punktację z poszczególnych przedmiotów. Nie da się nie wspomnieć o warunkach przygotowań do matury. W końcu przez kilka miesięcy nauka odbywała się zdalnie.

Mimo trudnej sytuacji uczniowie brali aktywny udział w konsultacjach, a nauczyciele pracowali z oddaniem i wielkim zaangażowaniem. Wiem, że jeśli było trzeba, potrafili organizować wieczorami dodatkowe zajęcia online – dodaje Hanna Lalak.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Malborku do egzaminu dojrzałości przystąpili wszyscy absolwenci, czyli blisko 150 uczniów.

Z racji tego, że bardzo długo trwało nauczanie zdalne, daliśmy niektórym uczniom kredyt zaufania. Na świadectwach ukończenia szkoły nie było ocen niedostatecznych – mówi Zbigniew Kowalski, dyrektor II LO.

Wszyscy mieli więc otwarte drzwi do matury. Zdało ją około 80 procent tegorocznych absolwentów drugiego „ogólniaka”.
- Nie mamy nikogo, kto by poległ całkowicie, co też uważam za sukces. Jest sporo osób, którym zabrakło punktu albo półtora, a mamy też dwoje maturzystów, którzy będą odwoływać się do Okręgowego Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. Oboje na sto procent zdali matematykę i język angielski, dlatego nie mogą uwierzyć, że nie zdali polskiego. Gdy przyszli po wyniki, myśleli, że żartujemy. Trzymam za nich kciuki, bo możemy rzeczywiście gdzieś był błąd w sprawdzeniach – opowiada Zbigniew Kowalski.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 maturę zdawali absolwenci Technikum nr 3. Około 70 proc. ma już spokój i może składać papiery na upatrzone studia, jeżeli zechce wybrać taką dalszą drogę. 105 na 147 osób zaliczyło egzamin.

Pewnie, że z punktu widzenia dyrektora zawsze mogłoby być lepiej, ale to jest o około 10 proc. więcej, niż wynosi średnia zdawalność w technikach w województwie, więc to dobry wynik na tę chwilę. A jeszcze część uczniów czekają poprawki – mówi Jan Stawicki, dyrektor ZSP 3.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 trzeba oddzielnie spojrzeć na Technikum nr 2 i IV LO. W technikum zdawalność wyniosła 36 proc. (zdało 14 na 39 osób), a w liceum - zaledwie 24 proc. (zdało 17 na 72 osoby).
Z kolei w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Centrum Edukacji Zawodowej do matury podeszło 28 osób, a zaliczyły ją dwie.

Dla tych wszystkich placówek organem prowadzącym jest samorząd powiatu. Nie udało nam się jeszcze ustalić wyniku w Liceum Katolickim prowadzonym przez parafię Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, jeśli chodzi o pierwszy i drugi "ogólniak" oraz Technikum nr 3. Natomiast przedmiotem naszej dogłębnej analizy będzie to, dlaczego w IV LO w ZSP nr 4 matura w tym roku tak się skończyła. Zwłaszcza że w ub. roku zdawalność wynosiła ok. 60 proc. - mówi Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski.

Malbork. Trwa matura 2021. Drugiego dnia egzaminu dojrzałośc...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto