Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Salony gier na automatach znikną z budynków należących do miasta?

Jacek Skrobisz
Fot. Paweł Sekida
Wiele wskazuje na to, że z jednego z budynków zarządzanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Malborku zniknie salon gier na automatach.

To efekt naszej publikacji w "Dzienniku Malborskim", w którym opisaliśmy, że dwa nielegalne punkty organizujące gry hazardowe mieszczą się w obiektach należących do miasta.

- Skontaktował się ze mną dzierżawca jednego z obiektów i zapowiedział, że wypowie umowę firmie, która wstawiła automaty do gry - mówi Piotr Sadowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji. - To dobra wiadomość, bo ułatwi nam załatwienie tej sprawy. Czekam jeszcze na decyzję najemcy drugiego lokalu (w boksach przy targowisku, dop. red.), mam nadzieję, że stąd też znikną automaty.

Przypomnijmy, że OSiR wynajmuje swoje lokale firmom, które podnajmują je innemu podmiotowi, a ten wstawił automaty do gry. Dyrektor OSiR nie miał wiedzy, jakiego rodzaju działalność będzie w lokalach prowadzona. Izba Celna poinformowała nas, że w Malborku żaden salon gier na automatach nie posiada odpowiedniej koncesji, a tym samym wszystkie są nielegalne.

Jak się dowiedzieliśmy, dyrektor OSiR pytając najemców o salony gier miał od nich usłyszeć, że ich automaty są legalne, bo Izba Celna kiedyś zabrała automaty do sprawdzenia, a po trzech miesiącach oddała. To okazało się nieprawdą.
- W tym roku funkcjonariusze Służby Celnej przeprowadzili na terenie miasta Malbork kontrole z zakresu urządzania gier na automatach niezgodnie z ustawą o grach hazardowych, które skutkowały zajęciem 15 automatów. W sprawach tych obecnie prowadzone są postępowania karne skarbowe. Kontrole te nie obejmowały lokali na ulicy Grunwaldzkiej w Malborku - poinformowała nas Kalina Szymankiewicz z Izby Celnej w Gdańsku.

Postępowanie karne skarbowe prowadzone jest nie tylko przeciw właścicielom automatów, ale i podmiotom, które wynajmują lokal na taką działalność.
- Kwestia odpowiedzialności karnej musi być rozpatrywana indywidualnie, po szczegółowym ustaleniu faktów i zbadaniu szczegółów sprawy - wyjaśnia Kalina Szymankiewicz. - Należy pamiętać, że każdy ze współdziałających w popełnieniu czynu zabronionego odpowiada w granicach swojej umyślności lub nieumyślności, niezależnie od odpowiedzialności pozostałych osób. Podobnie jest w przypadku odpowiedzialności z tytułu pomocnictwa lub podżegania.

W tym roku funkcjonariusze Urzędu Celnego w Gdańsku przeprowadzili, także w Malborku, akcję informacyjną "Nie daj się wkręcić", skierowaną do właścicieli lokali, w których znajdują się nielegalne automaty do gier, mającą na celu uświadomienie o nielegalnej działalności prowadzonej w tych lokalach, a także konsekwencjach, które wiążą się z tego rodzaju działalnością.

- Jednocześnie chcemy bardzo podziękować za sygnał informacyjny dotyczący nielegalnie urządzanych gier hazardowych. Jesteśmy otwarci na wszelkie sygnały ze strony społeczeństwa. Zwalczanie przestępstw skarbowych przeciwko organizacji gier hazardowych to jedna z części działań Służby Celnej w tym zakresie - informuje Kalina Szymankiewicz. - Trzeba pamiętać, że uzależnienie od gier hazardowych jest poważną chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy ale też ich rodziny. W grudniu ubiegłego roku Służba Celna i Ordynariat Polowy prowadziły kampanię "Nie daj się uzależnić od hazardu".

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto