Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Sanepid o sytuacji w powiecie: "Nie ma obecnie podstaw do podejmowania środków nadzwyczajnych"

Radosław Konczyński
123rf
Nagły przyrost zakażeń na koronawirusa w powiecie malborskim sprawił, że mieszkańcy zaczęli zadawać pytania m.in. o plan masowego wykonywania testów. Na nic takiego się nie zanosi.

„Kiedy profilaktycznie zostaną przebadani pracownicy marketów, aptek, urzędów, policji, straży pożarnej, służby więziennictwa?” - pyta mieszkanka Malborka. Przekazaliśmy to pytanie do sanepidu z prośbą o wyjaśnienie, komu obecnie są robione bezpłatne testy, w jakich sytuacjach, kiedy możliwe byłyby masowe testy?

Odpowiedź: Kryteria kwalifikujące do badania testem w kierunku koronawirusa zostały przedstawione przez Główny Inspektorat Sanitarny i Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Pomorski inspektor w porozumieniu z państwowymi powiatowymi inspektorami sanitarnymi z woj. pomorskiego, zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Zdrowia i poleceniem GIS, prowadzi dodatkowe badania profilaktyczne w odniesieniu do grup wysokiego ryzyka w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, hospicjach oraz ośrodkach terapii uzależnień.

Według GIS badania molekularne wykrywające materiał genetyczny SARS-CoV-2 powinno się wykonywać w poniższych przypadkach.

1. Występowanie co najmniej jednego z trzech objawów ostrej infekcji układu oddechowego (gorączki, kaszlu, duszności) bez stwierdzenia etiologii w pełni wyjaśniającej ten obraz kliniczny – w przypadku osoby, która przebywała lub powróciła z obszaru, w którym występuje transmisja COVID-19 (lokalna lub o małym stopniu rozpowszechnienia).
2. Występowanie minimum jednego z objawów ostrej infekcji (gorączki, kaszlu, duszności) bez stwierdzenia etiologii mogącej tłumaczyć obraz kliniczny w przypadku osoby, która:

  • miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie COVID-19 lub
  • jest czynnym zawodowo przedstawicielem zawodu medycznego, który mógł mieć kontakt z osobą zakażoną podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

3. Występowanie u osoby hospitalizowanej objawów ciężkiej infekcji układu oddechowego bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny.
GIS sprecyzował również, co należy rozumieć przez bliski kontakt:

  • zamieszkiwanie z osobą, u której wykryto COVID-19,
  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą, u której wykryto COVID-19 (np. podanie ręki),
  • bezpośredni kontakt bez zabezpieczenia z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej),
  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą (przez dowolny czas),
  • przebywanie w odległości 2 metrów od osoby, u której wykryto COVID-19 przez czas dłuższy niż 15 minut w sytuacji każdej innej ekspozycji niewymienionej powyżej,
  • personel medyczny lub inna osoba bezpośrednio opiekująca się chorym z COVID-19 lub osoba pracująca w laboratorium bezpośrednio z próbkami osób z COVID-19 bez odpowiedniego zabezpieczania lub w przypadku, gdy doszło do uszkodzenia stosowanych środków ochrony osobistej albo w przypadku stwierdzenia ich nieprawidłowego zastosowania,
  • kontakt na pokładzie samolotu i innych zbiorowych środków transportu obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od osoby z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę, członkowie załogi obsługujący sekcję, w której znajduje się chory (w przypadku ciężkich objawów u osoby z COVID-19 lub jej przemieszczania się za bliski kontakt należy uznać wszystkich pasażerów znajdujących się w sekcji lub na pokładzie środka transportu),
  • uzyskanie informacji od odpowiednich służb, że miał miejsce kontakt z potwierdzonym przypadkiem.

Poprosiliśmy też malborski sanepid o przybliżenie, w jaki sposób odbywa się „wymazywanie” osób w kwarantannie.

Odpowiedź: O poddaniu testom decyduje lekarz lub państwowy powiatowy inspektor sanitarny. Ważne są wskazanie medyczne, tj. objawy i podejrzenie zakażenia lub bezpośredni kontakt z osobą zakażoną". Jeżeli ktoś miał kontakt z osobą zakażoną i przebywa na kwarantannie, to do testu musi upłynąć 10-11 dni, aby wynik mógł być wiarygodny. Po upływie określonego czasu pod dom osoby kwarantannowanej podjeżdża karetką zespół tzw. wymazowy i dokonuje wymazu z nosogardzieli.
U osób chorych pobiera się wymaz dwukrotnie pod koniec okresu izolacji. Po uzyskaniu dwa razy wyniku ujemnego uznaje się osobę za zdrową.

Wielu mieszkańców na pewno uważnie śledzi informacje dobowe malborskiego sanepidu. Pojawiają się w nich dwie pozycje dotyczące kwarantanny: „na podstawie decyzji Państwowej Inspekcji Pracy” i „na podstawie rozporządzenia”. Poprosiliśmy o wyjaśnienie, co kryje się pod tymi pojęciami.

Odpowiedź: Liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów PIS oznacza liczbę osób, które były w potencjalnym kontakcie z osobą zakażoną. Natomiast liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie rozporządzenia MZ oznacza liczbę osób, na których kwarantannę nałożyła Straż Graniczna po przekroczeniu granicy RP. Stan na dany dzień.
Rekomendacje w związku z wystąpieniem stanu epidemii znajdziesz TUTAJ.

I na koniec zapytaliśmy, czy w związku ze zwiększoną liczbą zakażeń w powiecie malborskim brane są pod uwagę nowe, nadzwyczajne środki ostrożności.

Odpowiedź: Nie ma obecnie podstaw do podejmowania środków nadzwyczajnych. Jednocześnie PPIS w Malborku informuje, że w województwie pomorskim w przypadku wątpliwości dotyczących stanu zdrowia istnieje możliwość, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej, wykonania bezpłatnych badań w kierunku SARS-CoV – 2 w pięciu centrach diagnostycznych COVID-19:

  • namiot przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej, ul. Powstania styczniowego 9 B w Gdyni (drive-thru)
  • namiot obok stadionu Energa, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1 (drive-thru)
  • namiot przy Akademii Pomorskiej, ul. Bohaterów Westerplatte 64 w Słupsku (drive-thru)
  • namiot przy ulicy Leśnej 10 w Chojnicach (drive-thru)
  • centrum diagnostyczne COVID -19 przy ulicy J. Bażyńskiego 4 w Gdańsku przeznaczone dla pieszych, rowerzystów, motocyklistów (walk - thru)
    Więcej informacji nt. zasad skorzystania z wymienionych wyżej centrów testowych znajduje się TUTAJ.
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto