Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. "Skarby Zamkowych Kolekcji" - nowy projekt Muzeum Zamkowego. Zbiory są przenoszone do sieci

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Muzeum Zamkowe w Malborku
Promocji zbiorów Muzeum Zamkowego ma służyć nowy, wirtualny projekt realizowany przez zespół pracowników tej malborskiej instytucji. Powstał portal Skarby Zamkowych Kolekcji, który jest wejściem do świata przygotowanego dla miłośników historii. Może też zachęcić, by odwiedzić osobiście trzy zamki.

Wiele muzeów już wcześniej zdecydowało się na częściowe przenoszenie swoich zasobów do internetu. Za tym trendem teraz postanowiło nadążyć Muzeum Zamkowe w Malborku. Oczywiście, że najlepiej osobiście zjawić się w zamku i na własne oczy zobaczyć to, co najcenniejsze, ale nie każdy będzie miał taką szansę, by znaleźć się wśród setek tysięcy ludzi odwiedzających każdego roku pokrzyżacką warownię i dawną rezydencję królów polskich.

Z kolei na nowy portal Skarby Zamkowych Kolekcji (skarby.zamek.malbork.pl) może wejść każdy, kto ma dostęp do internetu. Nazwa czytelna – mówi wszystko: na tej stronie pracownicy muzeum będą umieszczali informacje o ciekawych eksponatach znajdujących się w trzech zamkach – Malborku, Kwidzynie i Sztumie, zarówno tych znanych z wystaw stałych, jak i tych na co dzień przechowywanych w zamkowych magazynach.

Szukamy nowych dróg i nowych rozwiązań. Cieszę się, że pomysł jednej z naszych najbardziej doświadczonych koleżanek, pani Justyny Lijki, zrealizował "po swojemu" zespół złożony z najmłodszych stażem pracowników muzeum. To swoista sztafeta pokoleń w naszym muzeum. Bardzo się z tego cieszę, dziękuję za przygotowanie materiału i trzymam kciuki za realizację zamierzenia – komentuje dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Zespół wdrażający nowy projekt pracuje w składzie: dr Daniel Gosk, Katarzyna Kita i Bartosz Skop.

Na nowym portalu każda kolekcja posiada oddzielną zakładkę, gdzie można przeczytać krótki opis oraz uzyskać dostęp do tekstów o zabytkach oraz esejów związanych z konkretnym zbiorem. Teksty mają opcję audiodeskrypcji oraz szereg funkcji ułatwiających czytanie osobom niedowidzącym.

- Na początek zaprezentowana została Puszka z Kurzętnika - unikalny okaz średniowiecznego działa wykonanego w Malborku w 1407 r. Podczas prac ziemnych w ruinach zamku znaleziono w 1914 r. bombardę pochodzącą właśnie z okresu zgrupowania wojsk krzyżackich. Obecnie działo jest eksponowane w Kwidzynie – informuje Katarzyna Grynienko, rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego.

Baza danych udostępniana w portalu będzie stale uzupełniana o nowe treści, zdjęcia i publikacje naukowe.

Malbork. "Kamienie milowe" w historii Muzeum Zamkowego. Zoba...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto