Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork-Słupsk. W niedzielę druga przysięga żołnierzy 71 Batalionu Lekkiej Piechoty

rk
7 PBOT
76 żołnierzy-ochotników obrony terytorialnej z województwa pomorskiego, którzy zostali wcieleni do służby w Malborku, złoży 2 grudnia o godz. 14.30 uroczystą przysięgę na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku.

W naszym województwie wciąż trwa formowanie 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W jej skład wchodzić będą trzy bataliony lekkiej piechoty: 71 BLP w Malborku (w trakcie tworzenia), 73 BLP w Słupsku (wkrótce zacznie się formowanie) oraz 72 BLP (lokalizacja jeszcze nieustalona). Dowódcą 7 PBOT jest kmdr Tomasz Laskowski, wywodzący się z Wojsk Specjalnych.

- Misją 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 16 powiatów. W warunkach wojennych brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych - przypomina Maciej Szalbierz z 7 PBOT.

Niedzielna przysięga wojskowa będzie ukoronowaniem intensywnego i wymagającego 16-dniowego szkolenia, jakie musi odbyć każdy ochotnik chcący zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Obecnie takie szkolenie podstawowe odbywa się na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Terytorialsi pod okiem doświadczonych instruktorów uczą się podstaw z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, pierwszej pomocy medycznej.

- 16-dniowe szkolenie podstawowe, jak i 8-dniowe wyrównawcze (to przeznaczone jest dla osób, które już miały styczność z wojskiem) stanowi dopiero początek wojskowej drogi dla ochotników, albowiem cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata i obejmuje zajęcia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały. Szkolenia w WOT odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy też naukę ze służbą wojskową - wyjaśnia Maciej Szalbierz.

Żołnierze, którzy zasilą 7 PBOT, wywodzą się z różnych środowisk i wykonują różne zawody. Wśród tych, którzy w niedzielę złożą przysięgę, są uczniowie, studenci, kierowniczka dużego banku, przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele. Wśród 76 osób, które złożą przysięgę, aż 20 to kobiety.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej w Polsce służy 16 tys. żołnierzy, z czego 13,3 tys. stanowią ochotnicy. Statystyczny terytorials to osoba młoda, bo 70 proc. stanowią osoby poniżej 35 lat, natomiast średnia wieku terytorialsa to 32 lata. Blisko 77 proc. jest aktywnych zawodowo, a ok. 15 proc. studiuje. Około połowa ma wykształcenie średnie, a blisko jedna trzecia wyższe. Co dziesiąty terytorials to reprezentant płci pięknej.

*** *** *** *** ***

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto