Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Smog czuć w powietrzu? Sprawdzamy, czy da się oddychać w mieście dzięki czujnikom z budżetu obywatelskiego [2 grudnia 2020 r.]

Anna Szade
Anna Szade
Źródło: airly.org
Zimą słowo „smog” jest zwykle odmieniane przez wszystkie przypadki. Skąd biorą się zanieczyszczenia? Za odpowiada m.in. dym z domowych kominów. Codziennie pokazujemy, jaka jest jakość powietrza w Malborku. Dzisiaj dane z wtorkowego wieczoru (1 grudnia 2020 r.) i środy rano (2 grudnia 2020 r.)

Dużo mówi się ostatnio o walce z tzw. niską emisją. Za jej źródło wskazywany jest m.in. dym z domowych kominów. To dlatego, że nie jest wynoszony wysoko, gdzie mógłby się swobodnie rozprzestrzenić, ale ściele się nisko, dlatego jest tak uciążliwy. Bywa, że aż szczypie w oczy. Ale to nie jedyna dokuczliwość. Najgorsze jest bowiem to, czego nie widzimy, a co wdychamy. Zła jakość powietrza może mieć nieodwracalny wpływ na stan zdrowia mieszkańców. Jak jest w Malborku?

Nie pal byle czym, bo to groźne
Ważne, by w domowych piecach nie lądował opał złej jakości, a już na pewno nie śmieci, bo ich spalanie jest bardzo niebezpieczne i dla atmosfery i dla ludzi. Niestety, wiele osób „oszczędza”, dorzucają do paleniska wszystko, co się da. Lądują w nich stare gazety, stare meble, zdarzają się opakowania z tworzyw sztucznych. Nie ma nic gorszego!

Podczas spalania śmieci do powietrza dostają się setki różnorodnych toksycznych związków. Szkodliwe substancje przedostają się do ludzkiego organizmu głównie przez drogi oddechowe. Drażnią śluzówki nosa, jamę ustną, krtań, oskrzela i płuca. Poprzez pęcherzyki płucne mogą także przedostawać się do krwi i później do wszystkich narządów ciała, wywołując choroby nowotworowe.

Trucizny przyjmujemy również z pożywieniem, bo osadzają się na roślinach, które zjadamy. Warto pamiętać, że pyły z jednego komina opadają w promieniu 200 m.

Przy spaleniu 1 kg plastikowych butelek, gąbek lub wykładzin do środowiska ulatuje 30-50 litrów cyjanowodoru, jednej z najsilniej działających trucizn. 1 kg polichlorku winylu (PCW, PCV, PVC), z którego wytwarzane są folie, butelki, rury itp., wydziela się ponad 280 litrów żrącego i trującego chlorowodoru. Aż włosy dęba stają.

W gospodarstwach domowych można spalać tylko:

  • papier, tekturę i drewno;
  • opakowania z papieru, tektury i drewna;
  • odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych;
  • odpady kory i korka;
  • trociny, wióry i ścinki;
  • mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury.

Nie wolno palić starych mebli, ponieważ zawierają szkodliwe kleje, farby i powłoki, z których podczas spalania wydzielają się szkodliwe substancje.

Jakość powietrza bada sześć nowych czujników

W 2020 r. dzięki projektowi w ramach budżetu obywatelskiego w Malborku pojawiło się 6 nowych czujników powietrza. Koszt przedsięwzięcia, dzięki któremu na bieżąco monitorowana jest jakość powietrza w Malborku to ok. 20 tys. zł.
Oto ich lokalizacja:

  • ul. Żeromskiego w Śródmieściu,
  • ul. Tczewska w Kałdowie,
  • ul. Toruńska na Piaskach,
  • al. Wojska Polskiego na Piaskach,
  • ul. Kwiatkowskiego na Południu,
  • ul. Kochanowskiego na Wielbarku.

Wcześniej powietrze było badane dzięki stacji Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska przy ul. Mickiewicza. W zestawieniu występuje inna lokalizacja, czyli ul. Konopnickiej. Własny czujnik ma również Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Gen. de Gaulle’a.

Jak informuje firma Airly sp. z o.o. z Krakowa, która montowała czujniki, ocena jakości powietrza obejmuje przede wszystkim określenie poziomu pyłów zawieszonych (PM2.5 oraz PM10), a także wybranych zanieczyszczeń gazowych (dwutlenku siarki, ozonu, tlenków azotu, tlenku węgla oraz benzenu). Ocena jakości powietrza przebiega w 6-stopniowej skali, a poszczególnym kategoriom odpowiadają oznaczenia w formie kolorów. Im bardziej zieloną planszę pokazują, tym lepsze jest powietrze i nie ma powodów do zmartwień.

To, co pokazują czujniki, przedstawiamy codziennie. Zachęcamy do śledzenia jakości powietrza w Malborku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto