Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Smog wisi w powietrzu? Sprawdzamy, czym oddychają malborczycy. Czujniki pokazały, że jest źle [29 listopada 2020 r.]

Anna Szade
Anna Szade
Archiwum www.naszemiasto.pl
Sprawdziliśmy, co w niedzielę (29 listopada 2020 r.) działo się z powietrzem w Malborku. Dla porównania mamy też dane z soboty (28 listopada 2020 r.) z godz. 21. Taki monitoring jest możliwy dzięki 6 czujnikom powietrza, które w 2020 r. pojawiły się w większości dzielnic dzięki projektowi w budżecie obywatelskim.

Pomysł, by sprawdzać, czym oddychają mieszkańcy został zgłoszony do budżetu obywatelskiego realizowanego w 2020 r. Teraz my zaglądamy, co wisi w powietrzu. Na stronie Urzędu Miasta Malborka publikowane są bieżące dane z sześciu czujników oraz stacji Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska.

Gdzie są czujniki? Rozrzucono je po dzielnicach

Koszt przedsięwzięcia, dzięki któremu na bieżąco monitorowana jest jakość powietrza w mieście to ok. 20 tys. zł. Dzięki temu zainstalowanych zostało 6 nowych urządzeń.

Oto ich lokalizacja:

  • ul. Żeromskiego w Śródmieściu,
  • ul. Tczewska w Kałdowie,
  • ul. Toruńska na Piaskach,
  • al. Wojska Polskiego na Piaskach,
  • ul. Kwiatkowskiego na Południu,
  • ul. Kochanowskiego na Wielbarku.

Wcześniej powietrze było badane dzięki stacji przy ul. Mickiewicza. Własny czujnik ma również Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Gen. de Gaulle’a.

Powietrze w kolorach tęczy. Jak czytać informacje?

Ocena jakości powietrza przebiega w 6-stopniowej skali, a poszczególnym kategoriom odpowiadają oznaczenia w formie kolorów:

  • bardzo dobry (ciemno zielony) – jakość powietrza zadowalająca, brak zagrożenia dla zdrowia, zalecana aktywność na zewnątrz,
  • dobry (zielony) – jakość wciąż zadowalająca, minimalne zagrożenie dla grup zwiększonego ryzyka, bardzo dobre warunki dla aktywności na zewnątrz,
  • umiarkowany (żółty) – jakość powietrza akceptowalna, zagrożenie dla grup zwiększonego ryzyka, dobre warunki na aktywność na zewnątrz,
  • dostateczny (pomarańczowy) – średnia jakość powietrza, zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko (mogą one odczuwać skutki zdrowotne), zaleca się ograniczyć obecność na zewnątrz, zwłaszcza gdy wystąpią kaszel czy uczucie podrażnienia gardła,
  • zły (czerwony) – zła jakość powietrza, osoby narażone na ryzyko powinny zostać w domu, a pozostałym odradza się nie tylko wzmożoną aktywność, ale i samo dłuższe przebywanie na zewnątrz,
  • bardzo zły (brązowy) – niebezpiecznie zła jakość powietrza, osoby narażone muszą pozostać w domu, a pozostali powinni ograniczyć wyjścia do niezbędnego minimum.

Zanieczyszczenia powietrza. Co jest badane?

Jak informuje firma Airly sp. z o.o. z Krakowa, która montowała czujniki, ocena jakości powietrza obejmuje przede wszystkim określenie poziomu pyłów zawieszonych (PM2.5 oraz PM10), a także wybranych zanieczyszczeń gazowych (dwutlenku siarki, ozonu, tlenków azotu, tlenku węgla oraz benzenu). Owe zanieczyszczenia są zwykle wynikiem spalania paliw.

Z kolei pył zawieszony to mieszanina bardzo małych cząstek. W przypadku pyłu PM2.5 są to cząstki mniejsze niż 2.5mikrometra, a PM10 – mniej niż 10 mikrometrów. Warto wiedzieć, że to naprawdę maleństwa, bo mikrometr to zaledwie jedna tysięczna milimetra.

Będziemy sprawdzać, co wisi w powietrzu codziennie i prezentować dane z poszczególnych czujników. Będzie więc porównanie. Zachęcamy do śledzenia tych informacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto