Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Spacery po mieście z przewodnikami PTTK. Podczas drugiej wycieczki historia kręciła się wokół Nowej Drogi

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Miłośnicy Malborka nie przestraszyli się aury i dość licznie wzięli udział w kolejnym spacerze z przewodnikiem PTTK. Uczestnicy wycieczki, która odbyła się w sobotę (16 lipca), mogli wysłuchać wielu ciekawostek o życiu wokół zamku.

Przypomnijmy, że tegoroczny cykl odbywa się pod hasłem „Malbork – znany i nieznany”. Dla drugiego spaceru punktem wyjścia była Neuer Weg, czyli Nowa Droga (obecnie ul. Starościńska), która w XIX i pierwszej połowie XX wieku stanowiła ważny szlak komunikacyjny, bo prowadziła do mostów na Nogacie. Swego czasu miała nawet rangę drogi państwowej leżącej na trasie Berlin - Królewiec.

Uczestnicy sobotniego spotkania mogli posłuchać o miejscach ściśle łączących się z Nową Drogą i wydarzeniach, których była świadkiem albo działy się w okolicy. Beata Zielińska, przewodniczka Oddziału Przewodnickiego PTTK im. Stefana Dubyny w Malborku, opowiedziała m.in. o Nogacie i potopach, które nawiedzały okolice, póki rzeka nie została uregulowana na mocy ustawy z 1910 r. "Pamiątką" po jednej z powodzi - z marca 1888 r. - jest kamień z datą wmurowany ścianę przy wejściu do kościoła św. Wawrzyńca koło zamku.

Dzięki temu, że Nogat został ujarzmiony, w latach 20. ubiegłego wieku władze Marienburga zbudowały stały most dla pieszych w lokalizacji, w której znajduje się obecna kładka. Wtedy istniały już dwa piękne mosty - drogowy, po którym kursowała również wąskotorówka, oraz kolejowy. Oba zniszczone w 1945 r. podczas działań wojennych. Właśnie do nich prowadziła Nowa Droga.

Spacerowicze dowiedzieli się, że dzięki tym mostom, a dokładnie rozwojowi kolei miasto zaczęło się prężnie rozwijać od drugiej połowy XIX wieku. Zbiegło się to z wielką odbudową zamku, do której cegła docierała z drugiej strony Nogatu. Kałdowo zasobne było w wysokiej klasy glinę, z której materiał budowlany wypalały tamtejsze cegielnie. W 1912 r. wieś stała się dzielnicą Malborka, ale po I wojnie światowej na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego z 1919 r. znalazła się za granicą - na obszarze Wolnego Miasta Gdańska.

W 2020 r. odbył się plebiscyt, który przesądził o tym, że Malbork przez kolejne niespełna 25 lat należał do Niemiec. Tuż przed głosowaniem Nowa Droga była świadkiem wielkiego pochodu, w którym uczestniczyło między 30 a 35 tysięcy Niemców. Przeszli również w okolicy zamku po Neuer Weg, by na koniec dotrzeć na wiec przy Starym Ratuszu.

Drugi spacer skończył się natomiast przy figurze Matki Boskiej koło kościoła św. Jana Chrzciciela. Posąg stoi na cokole, na którym do - wedle różnych wersji - 1943 lub 1945 r. stał rycerz plebiscytowy: Krzyżak wsparty na mieczu obosiecznym, ustawiony tam w 1922 r.

To w wielkim skrócie. Podczas spaceru padło mnóstwo ciekawostek, wiele dat, więc najlepiej przyjść i posłuchać osobiście certyfikowanych przewodników. Najbliższa okazja nadarzy się 30 lipca.

Harmonogram kolejnych spacerów w ramach edycji 2022:

  • 30 lipca, „Wielbark – historia krajobrazem pisana”, zbiórka na przystanku autobusowym przy Cmentarzu Komunalnym;
  • 13 sierpnia, „Jedna ulica, wiele historii”, zbiórka na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i 17 Marca;
  • 27 sierpnia, „Parkowymi alejkami”, zbiórka na kładce na Kanale Juranda na bulwarze.

Początek spacerów zawsze o godz. 11.

Na koniec, 10 września o godz. 11, w wieży ciśnień na placu Słowiańskim zostanie podsumowany cały cykl. Najbardziej aktywni spacerowicze otrzymają nagrody od organizatorów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto