Malbork. Środowisko naturalne w liczbach. Czy w miejskim ekosystemie da się żyć? Oto dane z oficjalnego raportu. Niektóre mogą zdziwić

Anna Szade
Anna Szade
Tak prezentuje się miejska natura w liczbach. Wiecie, ile przez Malbork przejeżdża samochodów, ile wycięto drzew, ile zniknęło starych pieców, by poprawić jakość powietrza, ile mieszkańcy zużywają wody i jak bardzo śmiecą? Dane pochodzą z „Raportu z wykonania programu ochrony środowiska dla miasta Malborka za lata 2018-2019”. Niektóre mogą zaskoczyć.

Czy w Malborku dba się o środowisko? Oczywiście, można powiedzieć, że „papier wszystko przyjmie”, a oficjalna sprawozdawczość nieraz nijak się ma do rzeczywistości. Co wynika z „Raportu z wykonania programu ochrony środowiska dla miasta Malborka za lata 2018-2019”? Taki dokument włodarz miasta musi przygotować co dwa lata.

Środowisko naturalne w Malborku. Stan ogólny dobry

Wiele obiektywnych danych mówi o tym, że miasto nie stoi w miejscu, realizowanych jest wiele inwestycji, zarówno publicznych, jak i prywatnych, które stopniowo mogą wpływać pozytywnie na cały miejski ekosystem, którego ludzie są tylko częścią.

Najwięcej środków przeznaczono na działania dotyczące gospodarki wodno-ściekowej, gospodarowania odpadami komunalnymi, poprawy jakości powietrza atmosferycznego – czytamy w urzędowym raporcie.

Dokument liczy 64 strony i sporządziła go zewnętrzna firma, EPH sp. z o.o. z Lubawki. Przekopała się przez informacje pochodzące z różnych źródeł, nie tylko Urzędu Miasta Malborka, ale również m.in. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku, Głównego Urzędu Statystycznego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku czy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Ogólny stan jakości środowiska w Malborku w badanym okresie należy ocenić jako dobry, choć problem nadal stanowi brak możliwości dotrzymania dopuszczalnych poziomów hałasu komunikacyjnego na linii zabudowy chronionej oraz pojawiające się w okresie grzewczym przekroczenia dopuszczalnych poziomów stężeń średniodobowych pyłów PM10 – podsumowali eksperci.

Problem hałasu. Nie ma ciszy w mieście?

Główne zagrożenie hałasem związane jest z natężeniem ruchu komunikacyjnego, drogowego oraz kolejowego. Przez Malbork przebiegają dwie ważne drogi krajowe: nr 22 na linii wschód – zachód oraz nr 55 na linii północ – południe (Nowy Dwór Gdański – Stolno). Przez Malbork przebiega również droga wojewódzka nr 515 Malbork – Susz.

Przeanalizowano wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu z 2010 i 2015 r. przeprowadzone na obydwu odcinkach dróg krajowych. Pomiar w pobliżu Urzędu Miasta, gdzie krzyżują się krajówki, wskazuje, że natężenie ruchu wzrosło, powodując wzrost poziomu dźwięku o 0,06 dB. Natomiast w pobliżu skrzyżowania al. Rodła z ul. Sikorskiego – o 0,10 dB. Kawałek dalej, w pobliżu al. Wojska Polskiego z ul. Koszykową – odnotowano spadek natężenia ruchu oraz spadek poziomu dźwięku o 0,97 dB.

Przybyło również samochodów na ul. Wałowej, czyli na krajowej „55”, przez co hałas wzrósł tam o 0,18 dB.
Czy to dużo? 10 dB to szelest liści przy łagodnym wietrze, a 20 dB – tyle, co ludzki szept.

Czym oddychają malborczycy? Znikają piece, a na drogach trwa mokra robota

Duże natężenie ruchu na drogach przekłada się na stan powietrza w mieście. Zarządcy wszystkich dróg stale je remontują i starają utrzymywać w czystości, stosując przy oczyszczaniu tzw. metodę mokrą od wiosny do jesieni. W ten sposób nie powodują wtórnych zanieczyszczeń niebezpiecznymi dla ludzi pyłami.
Przybywa również ścieżek rowerowych, więc można poruszać się po okolicy rowerem zamiast samochodem.

Czytaj także

Istotna jest także wymiana pieców na ekologiczne źródła ciepła, sięganie po odnawialne źródła energii czy termomodernizacja budynków.

Swój udział mają tu również duże inwestycje, choćby rozbudowa sieci gazowej i ciepłowniczej, a także realizacja układu kogeneracji w ciepłowni należącej do ECO Malbork sp. z o.o. To nic innego, jak równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, co summa summarum wpływa na poprawę jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń szczególnie szkodliwych dla jakości życia ludzi.

Z czasem mieszkańcy odczują również efekty termomodernizacji budynków, także użyteczności publicznej. Z jednej strony, mniejsze zużycie to mniejsze rachunki, ale mniejsze zapotrzebowanie na energię to też mniej zatrute powietrze.

Czy to wystarczające działania? Od ubiegłego roku powietrze w Malborku jest monitorowane przez urządzenia pomiarowe zainstalowane przez miasto w ramach budżetu obywatelskiego. Zdarzają się takie momenty w ciągu dnia, że włosy stają dęba.
Można to śledzić TUTAJ

Czytaj także

Jak prezentuje się środowisko naturalne Malborka w liczbach? W galerii powyżej pokazujemy slajd po slajdzie, bo w raporcie z realizacji programu ochrony środowiska jest sporo informacji. Niektóre dane mogą zaskoczyć.

Malbork. Miasto docenione za szacunek do wody w ogólnopolski...

Teleporada w jeden dzień?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie