Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Stadion lekkoatletyczny na Toruńskiej na co dzień świeci pustkami. Ostatnio zachwycił się nim wieloboista Sebastian Chmara

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Akcja SportGeneracja 2020, która zawitała do Malborka w środę (23 września 2020 r.), na nowo odkryła lekkoatletyczną stronę stadionu na Toruńskiej. Zachwycał się nim Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Ale łyżka dziegciu do przełknięcia też by się znalazła.

W środę (23 września) na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji Sebastian Chmara, obecny wiceprezes PZLA, dawny dziesięcioboista, spędził sporo czasu w towarzystwie Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka.
Być może to nie było ich pierwsze spotkanie. Obydwaj panowie studiowali przed laty w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Choć dzieliło ich kilka roczników, mogli minąć się na korytarzach uczelni.

Stadion OSiR przy Toruńskiej zachwyca. Takiego nie ma nawet Warszawa

Malborski włodarz bardzo dobrze wspomina środowe wydarzenie. Nic dziwnego, odbyło się na stadionie, którego modernizacja pochłonęła miliony. Sam budynek, w którym znajduje się zaplecze socjalne, kosztował ok. 3,4 mln zł. Z kolei na widowni może zasiąść 1730 widzów, z czego 320 pod dachem. Jest też arena: 6-torowa bieżnia, skocznia do skoku w dal, rzutnia do rzutu młotem czy dyskiem. Nie tylko Grecy czuliby się tu doskonale.

Rozmawialiśmy z Sebastianem Chmarą, że de facto mamy lepsze warunki niż w Warszawie, bo ona jest jednym z miast, które w ogóle nie mają typowego stadionu lekkoatletycznego. Usłyszałem: „Jesteście małym miastem, a macie lepsze warunki” – relacjonował nam burmistrz Marek Charzewski.

Lekkoatletyka w Malborku to ciężki temat. A Bydgoszcz gości światowych gości

Środowy gość ma doświadczenie samorządowe. W latach 2011-2013 Sebastian Chmara był wiceprezydentem Bydgoszczy ds. sportu i promocji. Ma więc świadomość, jak działa miejski obiekt. I to nie byle jaki, bo na tamtejszym Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka odbywają się lekkoatletyczne imprezy rangi światowej.

Podczas imprezy dla dzieci w Malborku wiceprezes PZLA w rozmowie z nami wyraził nadzieję, że dzięki tej akcji uda się "zaszczepić trochę lekkoatletyki w mieście".

U nas dzieje się niewiele, bo w Malborku nie ma jako takiego klubu lekkoatletycznego – komentuje Marek Charzewski.

Nie jest tak do końca. SKS Sokół prowadzi treningi LA. Podobnie jak Godlewski Runners. Natomiast zdaniem burmistrza, na stadionie przy Toruńskiej na co dzień nie hula wiatr.
- Bieżnia jest otwarta, więc korzystają z niej mieszkańcy, którzy biegają po parku – mówi burmistrz.

Choć przyznaje, że królowa sportu za często na stadionie OSiR nie gości. Bo i zorganizowanych wydarzeń z wykorzystaniem obiektu jest tam jak na lekarstwo. A przecież miasto tworzy warunki, by zainteresować lekkoatletyką najmłodszych, w myśl zasady „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”.
- Zbudowaliśmy lekkoatletycznego orlika przy Szkole Podstawowej nr 8, licząc, że będzie się w tej dyscyplinie więcej działo, ale jest, jak jest – rozkłada ręce Marek Charzewski.

W ramach akcji SportGeneracja 2020, która odbyła się w środę, młodzi malborczycy pokazali, że jest w nich lekkoatletyczny duch.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto