Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Stare Miasto oczami studentów Politechniki Warszawskiej [WIZUALIZACJE]. To są tylko idee, a nie projekty

Radosław Konczyński
Studenci Politechniki Warszawskiej dostali od swojej pani profesor zadanie, by przygotować koncepcje zagospodarowania dla Starego Miasta i okolic zamku. Nie zabrakło zaskakującego podejścia do tematu.

Do Malborka przyjechali w poniedziałek (24.02.2020 r.) inżynierowie architekci, którzy kontynuują studia magisterskie w Pracowni Ochrony Dziedzictwa Miast Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. Danuty Kłosek-Kozłowskiej. Pani profesor gościła w ubiegłym roku na konferencji w Muzeum Zamkowym poświęconej odbudowie i odnowie miast z całego świata zniszczonych w wyniku działań wojennych. Wtedy wpadła na myśl, by swoim studentom zadać stworzenie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznych na Starym Mieście i w okolicy zamku.

Efektami swoich poszukiwań młodzi architekci podzielili się podczas poniedziałkowego spotkania w Szkole Łacińskiej.
- To są koncepcje, idee, a nie projekty - zastrzegała prof. Danuta Kłosek-Kozłowska.

Wśród mieszkańców nie brak opinii, że Stare Miasto, blokowisko, które w latach 60. powstało w miejscu niemal zrównanej z ziemią starówki, raczej szczepi niż zdobi okolicę. Według pani profesor, nic bardziej mylnego. Wysoko ceni sobie modernistyczną zabudowę.
- Ten projekt jest bardzo dobry, zresztą był wielokrotnie nagradzany - stwierdziła.

Dlatego też studenci w swoich koncepcjach nie mieli "burzyć" tego, co jest i służy mieszkańcom od dziesięcioleci, tylko świeżym okiem młodych architektów przedstawić pomysły na ożywienie bądź uporządkowanie przestrzeni publicznej. Sami opowiedzieli o swoich wizjach dla różnych części Starego Miasta. Chyba najbardziej odważną przedstawiła inż. arch. Adrianna Trybuchowicz-Mojska. Jej pomysł zakłada zejście z fragmentem Traktu św. Jana Pawła od strony Bramy Mariackiej na poziom piwnic pobliskich budynków. Tam miałaby powstać część usługowa z nowymi budynkami. Bliżej Ratusza, już na poziomie "0", młoda architekt widziałaby miejsce na memoriał - wystawę przypominającą historię starówki.

Śmiałym pomysłem, ale nie nowym, bo już pojawiał się "w obiegu", jest dobudowanie nowej zabudowy na tyłach Ratusza na potrzeby malborskiej kultury, w tym funkcje muzealne. Studenci zaprezentowali też swoje koncepcje zagospodarowania przestrzeni przy zamku; np. prawej stronie przy zejściu nad Nogat widzieliby miejsce dla straganów, które w sezonie są rozmieszczone wzdłuż drogi od bramy głównej muzeum do rzeki. Jeden z pomysłów dotyczyły też przebudowy budynku handlowo-usługowego w pobliżu Bramy Garncarskiej, przede wszystkim zmiany elewacji, która nadałaby obiektowi walorów estetycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto