Malbork. Stowarzyszenie Reks apeluje do właścicieli: nie puszczajcie psów luzem, bo to dla nas dodatkowa robota. Słono to też może kosztować

Anna Maria Szade
Anna Maria Szade
Pixabay
Udostępnij:
Wolontariuszki Malborskiego Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks ogłosiły, że mają dość: „Nie jesteśmy od tego, aby jeździć i zabezpieczać puszczane bez kontroli psy mające właścicieli!”. Przypominają, że nie można puszczać zwierzaków bez opieki, bo po pierwsze, mogą się zgubić, po drugie, to karalne i można sporo za to zapłacić.

Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks przez kilkanaście lat działalności „wrosło” już w Malbork, a dla mieszkańców bywa ostatnią deską ratunku i telefonem alarmowym, gdy tylko coś dzieje się z jakimkolwiek zwierzakiem.
Ale choć ta mozolna codzienna działalność na pewno przynosi działaczom organizacji wiele satysfakcji z pomagania, to wciąż nie mogą się pogodzić z bezmyślnością zwierzęcych opiekunów.

Otrzymujemy codziennie zgłoszenia o biegających psach. Jesteśmy garstką wolontariuszek, pod opieką mamy wiele zwierząt i nie mamy czasu ani możliwości, aby jeździć i łapać cudze psy! Tylko w ciągu 12 godzin w Malborku biegały 3 psy i jedna suczka z cieczką – skarżą się przedstawicielki Reksa na profilu stowarzyszenia w mediach społecznościowych.

I choć ich apel brzmi nieco brutalnie, to może przekona tych, którym zdarza się uchylać drzwi, gdy tylko psiak o to poprosi.
- Jeśli nie potrafisz upilnować psa oznacza to, że jesteś nieodpowiedzialny i nie zasługujesz na posiadanie zwierzęcia! - podkreślają działacze organizacji.

Te wielkie emocje biorą się przede wszystkim z bezsilności. Bo zamiast wybierać numer telefonu Reksa, dużo lepiej będzie zadzwonić do Straży Miejskiej lub zawiadomić np. urząd miasta lub gminy, gdy zauważy się biegającego luzem psiaka. W miarę możliwości można też samemu zaopiekować się zwierzęciem, informując o tym fakcie np. za pośrednictwem grupy Zaginione/znalezione Reks na Facebooku. W ten sposób łatwiej dotrzeć do czasami niefrasobliwych opiekunów.
Bo wolontariuszkom malborskiej organizacji po prostu opadły już ręce.

Mamy już dość wysłuchiwania i czytania na profilach społecznościowych obelg i stawiania nam żądań natychmiastowego łapania i zabezpieczania psów właścicielskich. My nic nie musimy. Nie pracujemy na etacie, a na pomoc zwierzętom poświęcamy swój prywatny czas i robimy to charytatywnie! My możemy w miarę możliwości zabezpieczyć psa, ale jeśli nie mamy gdzie go umieścić, prosimy o wyrozumiałość. Nie jesteśmy schroniskiem, tylko małym stowarzyszeniem, którego działalność opiera się na wolontariacie – tłumaczy Reks na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Organizacja przypomina również, że puszczanie psa bez możliwości kontroli nad nim i bez oznakowania jest karalne. Oto przepisy, które o tym mówią:

 • art. 10a ust. 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt mówi, że „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”;
 • art. 77 ustawy z dnia z 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń: „1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.

Warto dodać, że również lokalne prawo nakłada na właścicieli czworonogów szereg obowiązków. W regulaminie utrzymania czystości i porządku w mieście poświęcono temu cały dział:

 1. Osoby będące właścicielami lub opiekunami psa oraz innych zwierząt domowych zobowiązane są do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami oraz zastosowania należytych środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także dołożenia starań, aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia.
 2. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do sprawowania nad nimi właściwej opieki, a w szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru. Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do podjęcia wszelkich środków chroniących osoby trzecie przed niechcianym, bezpośrednim kontaktem ze zwierzęciem. Zobowiązane są również do zabezpieczenia nieruchomości tak, aby przebywające w niej zwierzęta nie mogły się z niej wydostać w sposób niekontrolowany.
 3. W miejscach publicznych na terenie miasta psa należy wyprowadzać na smyczy i tylko przez osoby, które są w stanie sprawować odpowiedni nadzór nad zwierzęciem, dające gwarancje opanowania psa w momencie rozdrażnienia, a psy ras uznawanych za agresywne, ich mieszańce oraz inne zagrażające otoczeniu na smyczy i w kagańcu.
 4. Obowiązek nakładania kagańca nie dotyczy psów, u których występują przeciwwskazania anatomiczne, zdrowotne, są wykorzystywane do celów specjalnych lub są opiekunami osób z niepełnosprawnościami oraz psów do 6 miesiąca życia. Przeciwwskazania, o których mowa muszą być stwierdzone przez lekarza weterynarii w książeczce zdrowia psa lub w wydanym przez lekarza weterynarii zaświadczeniu, które opisuje powód zwolnienia psa z tego obowiązku.
 5. Zabrania się wprowadzania zwierząt do obiektów użyteczności publicznej, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, takich jak lecznice, wystawy, itp. Postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z pomocy psów - przewodników.
 6. Zabrania się wyprowadzania psów, kotów i innych zwierząt domowych na place zabaw dla dzieci, piaskownice, boiska szkolne, obiekty sportowe, kąpieliska oraz tereny bezpośrednio do nich przylegające. a także na inne tereny, na które ich właściciel wprowadził taki zakaz i umieścił go w widocznym miejscu.
 7. Dopuszcza się spuszczenie psa ze smyczy na terenie ogrodzonego wybiegu dla psów, gdzie po zwolnieniu z uwięzi psy mogą przebywać bez kagańca. Wyjątek stanowią psy ras uznawanych za agresywne, ich mieszańców oraz innych zagrażających otoczeniu, które przebywając na terenie wybiegu, muszą mieć założony kaganiec. Zwolnione z uwięzi mogą zostać tylko w przypadku, kiedy na jego terenie nie przebywają jednocześnie bez uwięzi psy innych właścicieli.
 8. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, w szczególności psy, należy niezwłoczne usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta w obiektach oraz na innych terenach przeznaczonych do wspólnego użytku, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, przejściach podziemnych, terenach zielonych (zieleńcach, parkach itp.). Zebrane odchody zwierząt należy umieszczać w koszach na drobne odpady komunalne lub w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Postanowienie to nie dotyczy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osób niewidomych, korzystających z psów przewodników.
 9. Zanieczyszczenie w szczególności placów zabaw dla dzieci, piaskownic, boisk szkolnych, obiektów sportowych, kąpielisk przez zwierzęta domowe spowoduje obciążenie jego właściciela kosztami dezynfekcji oraz innymi np. wymiany piasku.
 10. Przewożenie psów w kagańcu i na smyczy oraz innych zwierząt domowych środkami komunikacji publicznej jest dopuszczalne na zasadach ustalonych przez przewoźnika.

Malbork. Międzynarodowy Dzień Kota. Nie masz z kim świętować...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec tygodnia pod znakiem rekordowych temperatur

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie