Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Straż Miejska obchodziła swoje święto. Do mundurowych można dołączyć, jest akurat wakat. Ale miasto bardziej stawia na kamery

Anna Szade
Anna Szade
Urząd Miasta Malborka
W niedzielę (29 sierpnia) strażnicy miejscy obchodzili swoje święto. Funkcjonariusze w charakterystycznych mundurach pojawili się w Malborku 29 lat temu. Obecne władze coraz częściej stawiają na kamery, które są w stanie patrolować ulice przez całą dobę.

Dzień Straży Gminnej, nazywany także Dniem Strażnika Miejskiego, obchodzone jest w rocznicę uchwalenia ustawy o strażach gminnych. Wydarzenie to miało miejsce 29 sierpnia 1997 r., gdy uchwalona została ustawa o strażach gminnych.
Co ciekawe, jak podaje Wikipedia, w średniowieczu w miastach istniała podobna formacja. Przed wiekami nazywano jej funkcjonariuszy drabami miejskimi.

Straż Miejska w Malborku. Za rok jubileusz 30-lecia

Współczesne straże miejskie i gminne zaczęły powstawać w 1991 r. i początkowo funkcjonowały na podstawie ustawy o policji.
W Malborku pierwsi strażnicy miejscy zostali zatrudnieni 2 lipca 1992 r., kilka dni później, bo 8 lipca, rozpoczęli patrole na ulicach. Komendantem był wówczas Włodzimierz Małyszek.

Przez lata malborska Straż Miejska była odrębną jednostką podległą burmistrzowi. W 2008 r. ówczesne władze samorządowe postanowiły zlikwidować straż w poprzedniej formie, przekształcając ją w wydział Urzędu Miasta. Tłumaczono wówczas, że "usprawni to działalność strażników miejskich, poprawi ich wizerunek w opinii publicznej oraz umożliwi władzom miasta utrzymywanie poprawnych kontaktów z innymi instytucjami i podmiotami w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego."

Aktualnie, zgodnie z Regulaminem organizacyjnym Urzędu Miasta Malborka, w Komendzie Straży Miejskiej znajduje się 14 miejsc pracy:

  • komendant Straży Miejskiej,
  • stanowisko ds. porządku publicznego – strażnik,
  • stanowisko ds. porządku publicznego – strażnik,
  • stanowisko ds. porządku publicznego – strażnik,
  • stanowisko ds. porządku publicznego – strażnik,
  • stanowisko ds. porządku publicznego – strażnik,
  • stanowisko ds. porządku publicznego – strażnik,
  • stanowisko ds. porządku publicznego – strażnik,
  • stanowisko ds. administracyjnych oraz obsługi strefy płatnego parkowania,
  • stanowisko ds. obsługi monitoringu,
  • stanowisko ds. obsługi monitoringu,
  • stanowisko ds. obsługi monitoringu,
  • stanowisko ds. obsługi monitoringu,
  • kontroler strefy płatnego parkowania.

Kto marzył o mundurze, do 2 września trwa nabór na stanowisko ds. porządku publicznego (strażnik) aplikant w Komendzie Straży Miejskiej w pełnym wymiarze czasu pracy. To oferta dla osób, które ukończyły 21 lat, mają średnie wykształcenie lub średnie branżowe, cieszą się nienaganną opinią, co oznacza również, że nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślnie popełnione przestępstwo, także to skarbowe. Trzeba również wykazać się sprawnością i fizyczną, i psychiczną.

W Straży Miejskiej był wakat, bo jedna z osób przeszła na emeryturę. Była nawet sugestia, by nikogo nie zatrudniać, ale jakąś tę straż trzeba mieć, dlatego zdecydowano o naborze – tłumaczy Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Strażnicy patrolują na ulicy i przed monitorem

Na co dzień Straż Miejska, prócz własnych obowiązków, prowadzi intensywną współpracę z Komendą Powiatową Policji w Malborku. Organizowane są wspólne patrole w rejonach zagrożonych przestępczością oraz wspólne zabezpieczanie miejsc zgromadzeń publicznych i imprez o charakterze masowym. W 2020 r. takich mieszanych patroli, czyli złożonych ze strażnika i policjanta, było 354. Zwykle pracują one w godzinach 6-14 i 13.30-21.30.
Patrole zmotoryzowane odbywały się głównie policyjnymi radiowozami i podlegały bezpośrednio dyżurnemu KPP. Być może to dlatego nieraz mieszkańcy narzekają, że "Straży Miejskiej praktycznie wcale w mieście nie widać".

Ma to też inne wytłumaczenie. Otóż od paru lat malborskie władze stawiają na rozbudowę monitoringu miejskiego. Dzięki temu jeden pracownik przed monitorami może mieć oko na całe miasto i reagować natychmiast, jeśli wydarza się coś złego.
Kamery są nierozłącznym elementem wszystkich nowych inwestycji. Ma to pomóc w utrzymaniu porządku i zapobiec ewentualnym zniszczeniom. Tak jest na przykład nad Nogatem.

Na bulwarze chcemy wykonać tzw. kanalizację teletechniczną, w której umieszczone będą światłowody. Na najbliższą sesję Rady Miasta przygotowujemy uchwałę przesunięciu na ten cel 200 tys. zł. Niestety, takie sieci kosztują. Dobra kamera to teraz wydatek minimum 10 tys. zł – mówi Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

Na pewno kamery pojawią się także na placu zabaw, który powstaje między bulwarem a ul. Parkową.
- Monitoring jest także zlecony na skwerze przy ul. Reymonta i na podwórkach między ul. Sienkiewicza, Orzeszkowej, Sikorskiego i Reymonta, które są modernizowane w ramach programu rewitalizacji. Na razie trwa tam budowa, ale widzimy taką potrzebę i chcemy problem rozwiązać, i to nie półśrodkami, jak było w Piknik Parku – tłumaczy Józef Barnaś.

W parku problem niszczenia wyposażenia placu piknikowego pojawił się niemal od pierwszego dnia po zakończeniu budowy. Niestety, kamery, choć były tam zainstalowane, nie zostały wpięte do sieci, nie było więc bieżącego podglądu, rejestrowały tylko wszystko, co się tam działo. Dopiero w tym roku ten błąd został naprawiony. Doprowadzona została instalacja i teraz interwencje służb porządkowych właściwie nie są tam potrzebne.

Władze liczą, że podobnie będzie też na pl. 3 Maja, który wkrótce ma przejść metamorfozę. Tam również mieszkańcy skarżą się na niekończące głośne imprezy pod chmurką. Uciążliwy jest zwłaszcza przystanek autobusowy przy ul. Grunwaldzkiej, który wieczorami zamienia się w bar.

Chcemy tę wiatę przesunąć w stronę ul. 17 Marca, bo obecnie jest niebezpiecznie usytuowana, tuż przed skrzyżowanie i przejściem dla pieszych. I automatycznie zrobić też monitoring, ale taki, by uwzględniał przystanek, żeby nie było tam przesiadywania – zapowiada Józef Barnaś.

Malbork. Kamery miejskiego monitoringu naprawdę sporo widzą....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto