Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Malbork. Strażacy weszli na wieżę zamku w rocznicę zamachu w Nowym Jorku. To hołd dla koleżanek i kolegów, którzy zginęli na służbie

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Łącznie ponad 2800 schodów pokonali w niedzielne przedpołudnie (11 września) strażacy z PSP oraz z OSP Stogi, by dotrzeć na szczyt wieży zamku w Malborku. Włączyli się w ten sposób w ogólnopolską akcję na cześć strażaków, którzy zginęli m.in. podczas zamachów w Nowym Jorku.

11 września 2001 roku runęły Twin Towers - dwie bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku. 21 lat później, 11.09.2022 r. o godz. 11.09 strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Malborku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Stogach weszli na wieżę malborskiego zamku.

Najpierw na górę weszło siedmioro funkcjonariuszy PSP (czterech z komendy w Malborku i troje z Kwidzyna), następnie pięciu druhów z OSP Stogi. Każdy szedł w ubraniu specjalnym i z butlą aparatu powietrznego na plecach (bez aparatów ochrony dróg oddechowych), czyli mając na sobie kilkanaście kilogramów pokonał ponad 200 schodów, licząc od dziedzińca Zamku Wysokiego. Jak obliczył kpt. Damian Miklis, zastępca dowódcy JRG Malbork, łącznie dało to 2820 schodów.

Komenda Powiatowa PSP w Malborku włączyła się w ten sposób w ogólnopolską akcję, której celem było uczcić pamięć strażaków poległych podczas zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku. 21 lat temu porywacze związani z al-Kaidą skierowali dwa samoloty pasażerskie w wieże WTC. Łącznie w zamachu zginęło prawie trzy tysiące osób, a wśród nich 343 strażaków uczestniczących bezpośrednio w akcji ratunkowej. W ciągu kolejnych 16 lat po tragedii, w wyniku chorób nowotworowych związanych ze służbą w okolicy Strefy Zero, śmierć poniosło dodatkowo jeszcze 142 funkcjonariuszy.

"Honorowa Wspinaczka 11 września" to akcja zorganizowana przez strażacką fundację cfbt.pl pod honorowym patronatem gen. bryg. Andrzeja Bartkowiaka, komendanta głównego PSP. Data 11 września jest bardzo symboliczna i bardzo tragiczna. Nigdy wcześniej ani później nie zginęło tylu strażaków jednocześnie. Ale celem niedzielnej akcji było również upamiętnienie "wszystkich strażaków, którzy zginęli w służbie bliźniemu".

- Szczególny honor oddamy naszym koleżankom i kolegom - strażakom formacji zawodowych i ochotniczych, których straciliśmy na przestrzeni dekad powojennych w Polsce. Zginęli bowiem, służąc Ojczyźnie i bliźnim, niosąc pomoc i wypełniając rotę ślubowania do końca - tłumaczą organizatorzy akcji.

Jeszcze jeden cel jej przyświecał: oddanie hołdu strażakom z Ukrainy, którzy zginęli po napaści Rosji.

Zamek w Malborku to świetny punkt widokowy. Te zdjęcia pokaz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto