Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Świadomi kierowcy w Zakładzie Karnym. To nowy program resocjalizacyjny z udziałem Służby Więziennej i policji

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Malborska Służba Więzienna i Komenda Powiatowa Policji współpracują przy realizacji nowego programu resocjalizacyjnego. Uczestniczą w nim kierowcy skazani za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości.

Program readaptacji nosi nazwę „Świadomy kierowca” i skierowany jest – jak informuje Zakład Karny w Malborku – do osób odbywających karę pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Innymi słowy: chodzi o tych, którzy jechali po pijanemu i stworzyli duże zagrożenie na drodze.

- Nasza praktyka pokazuje, że znacząca liczba osadzonych przebywa w izolacji penitencjarnej w związku z uzależnieniem od alkoholu bądź piciem alkoholu w sposób szkodliwy i ryzykowny. Rolą prowadzonych w zakładzie karnym oddziaływań jest uświadomienie skazanym problemu alkoholowego lub picia szkodliwego, a udział w tego rodzaju zajęciach edukacyjnych może przeciwdziałać ewentualnym uzależnieniom. Zajęcia dla kierowców skazanych za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości są działaniem prewencyjnym mającym na celu obniżenie liczby wypadków drogowych i kolizji – wyjaśnia mjr Monika Morozowska, oficer prasowy ZK Malbork.

Pierwszą edycję zajęć w więzieniu przeprowadzili asp. sztab. Jarosław Pazik - naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Malborku oraz asp. Sylwia Kowalewska z Wydziału Prewencji KPP.

Za każdym wypadkiem kryje się ludzka tragedia, która dotyczy nie tylko uczestników zdarzeń, ale i ich rodzin. To miał uzmysłowić osadzonym film dokumentalny pt. „Wyjątkowo spokojny dzień” o prawdziwych wypadkach drogowych, którego fragmenty obejrzeli.

Na zakończenie zajęć skazani wzięli udział w symulacji z wykorzystaniem alkogogli służących do demonstracji upośledzenia zmysłów, jakie występuje po spożyciu alkoholu – informuje mjr Monika Morozowska.

Alkogogle symulują stan nietrzeźwości poprzez zakłócenie pracy błędnika i działanie na wzrok. Po założeniu ich następuje obniżenie koncentracji, spowolnienie reakcji – czyli to, co dzieje się z pijanym kierowcą. Mogli tego doświadczyć uczestnicy zajęć.

Malbork. W Zakładzie Karnym obchody Święta Służby Więziennej...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto