Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Święto 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Były awanse, odznaczenia i listy gratulacyjne

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku
Żołnierze i pracownicy cywilni 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku spotkali się na obchodach święta jednostki. Na placu 22 BLT odbył się uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości.

Dniem święta malborskiej bazy lotniczej jest 22 kwietnia. Żołnierze i pracownicy cywilni spotykają się z tej okazji zwykle na placu defiladowym w jednostce, ale przed pandemią koronawirusa zdarzało się, że były to również uroczystości z udziałem mieszkańców. Wojsko „wychodziło do ludzi” w sensie dosłownym tego powiedzenia, bo obchody odbywały się przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Malborku, a także na placu przed bramą główną Muzeum Zamkowego.

Tym razem uroczysty apel odbył się w jednostce. 22 kwietnia żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej (bo dokładnie tak nazywa się cywilów zatrudnionych w wojsku) podczas tego ważnego dnia towarzyszył gen. bryg. pil. Maciej Trelka, dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, któremu podlega 22 BLT. Generał Trelka oraz płk pil. Mariusz Wiączkowski, dowódca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, wręczyli akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, odznaczenia oraz listy gratulacyjne.

Asystę wojskową w składzie kompanii honorowej z pocztem flagowym i sztandarowym tworzyli żołnierze z Grupy Wsparcia i Grupy Obsługi Technicznej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji państwowych i służb mundurowych z garnizonu Malbork - informuje 22 BLT.

22 kwietnia jako święto 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego jest obchodzony na podstawie Decyzji nr 166/MON z dnia 2 maja 2011 roku. Wcześniej data była taka sama, tyle że nazwy jednostki były inne. A przypomnijmy, że ten rok jest wyjątkowy, bo przypada w nim 70-lecie obecności lotnictwa polskiego na ziemi malborskiej. Obecni lotnicy kontynuują tradycje m.in. 41 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

22 BLT stanowi ważny element w strukturach obrony powietrznej Polski i wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Patrząc już zupełnie lokalnie i nie tylko militarnie, jest to jeden z największych pracodawców w powiecie malborskim. Nie powinien więc dziwić pomysł, by bazie nadać tytuł "Zasłużony dla Miasta Malborka". Taki wniosek złożył Paweł Dziwosz, przewodniczący Rady Miasta. Projekt uchwały znalazł się w porządku obrad na najbliższą sesję władz samorządu, która odbędzie się 28 kwietnia.

- Przez 70 lat swojej działalności żołnierze 22 BLT dzielnie stali i nadal stoją na straży malborskiego nieba. Wkład 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w życie lokalnej społeczności jest ogromny. Baza jest największym pracodawcą na terenie miasta. Znaczna część mieszkańców jest związana z lotnictwem. Jednostka poprzez swoją działalność przyczynia się do funkcjonowania i rozwoju wielu podmiotów gospodarczych na terenie miasta – wylicza zasługi w uzasadnieniu projektu uchwały Andrzej Panek, kanclerz kapituły tytułu „Zasłużony dla Miasta Malborka”.

Malbork. Święto 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego [ZDJĘCIA]. Ins...

Święto 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku [ZDJĘCIA, WI...

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto