Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Święto Trzech Króli tym razem bez orszaków. Przypominamy, jak one wyglądały w poprzednich latach [ZDJĘCIA]

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Króli – najstarszą uroczystość w Kościele, bowiem obchodzono ją na wschodzie począwszy od III wieku, a na zachodzie od IV stulecia. Niestety, z powodu epidemii nie mogą się odbyć orszaki trzech króli, dla tego przypominamy do to malborskie wydarzenie na zdjęciach z ostatnich lat.

Święto Trzech Króli wiąże się z postaciami trzech mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. W Kościele katolickim święto jest obchodzone 6 stycznia każdego roku. Zwyczaje Święta Trzech Króli zaczęły się kształtować na przełomie XV i XVI wieku. Popularne stało się święcenie złota i kadzidła, którym okadzano domy i obejścia w celu odpędzenia złych mocy - chorób i nieszczęść. Podobnie miało działać otarcie złotem obejść i mieszkań.

Od XVIII wieku zaczęto pisywać poświęconą kredą na drzwiach wejściowych litery „C+M+B” (później „K+M+B”) oraz aktualny rok. Litery te interpretuje się jako inicjały trzech króli. W średniowieczu odczytywano to inaczej. Napis “C+M+B” (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C) wyrażał błogosławieństwo: „Niech Chrystus błogosławi mieszkanie!” („Christus mansionem benedicat”). Dom kropi się wodą święconą, a spalane kadzidło podkreśla, że jest on miejscem modlitwy.

Potoczna nazwa Święta Trzech Króli w Kościele jest świętem upamiętnienia objawienia Boga człowiekowi. Tradycyjnie od średniowiecza w zachodnim chrześcijaństwie postacie nazywane są jako Kacper, Melchior i Baltazar.
W Polsce Święto Trzech Króli do 1960 roku było dniem ustawowo wolnym od pracy. Przez kolejnych 50 lat było to święto wyłącznie kościelne. W 2010 roku ponownie włączono je do świąt ustawowych, czyli wolnych od pracy.

Święto obchodzone jest również w Niemczech (trzy landy), Austrii, na Cyprze, w Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Liechtensteinie, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Wenezueli, we Włoszech oraz na Grenlandii. Dawniej od tego okresu zaczynało się kolędowanie z kolędnikami.
W obecnej sytuacji kolędowania oczywiście nie ma z powodu pandemii koronawirusa.

Jan Pawlina, mieszkaniec Starego Pola

W ostatnich latach tradycją stały się orszaki trzech króli. W Malborku organizowane były od 2016 roku. Epidemia koronawirusa przerwała ten zwyczaj, dlatego w galerii powyżej przypominamy wszystkie edycje tego wydarzenia.
Autorzy zdjęć: Radosław Konczyński, Paweł Sekida, Urząd Miasta Malborka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto