Malbork. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana III Sobieskiego wreszcie z uroczyście nadanym sztandarem

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
W Dniu Edukacji Narodowej, więc pewnie lepszą datę trudno sobie wyobrazić, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Malborku otrzymała sztandar.

Uroczystość odbyła się w czwartkowe przedpołudnie (14 października) w hali sportowej "jedynki". W wydarzeniu uczestniczyły poczty sztandarowe pozostałych szkół podstawowych i wreszcie, w pewnym momencie, mógł do nich dołączyć poczet SP 1. Najpierw sztandar - po wbiciu symbolicznych gwoździ w drzewiec - został przekazany dyrektorowi Sławomirowi Kempie, a on wręczył go uczniom.

Nadanie nowego sztandaru jest naturalną konsekwencją zmian w szkolnictwie.

Szkoła Podstawowa nr 1, powołana do życia 1 września 2017 roku, jest spadkobierczynią Gimnazjum nr 1, po którym odziedziczyła nie tylko budynek, ale także kadrę nauczycielską i chlubne tradycje. W 2004 roku w drodze powszechnego głosowania przeprowadzonego wśród uczniów, rodziców i nauczycieli został wybrany patron szkoły – Jan III Sobieski. 22 października 2004 r. na mocy uchwały podjętej przez organ prowadzący – Radę Miasta Malborka – odbyła się uroczystość nadania szkole imienia oraz przekazania sztandaru” - można przeczytać na stronie internetowej SP 1.

Na awersie znajduje się informacja o tym, że patronem "jedynki" pozostaje król Jan III Sobieski, a na rewersie jest wizerunek orła na czerwonym tle i hasło "W jedności siła".

- Od dwóch dekad trwała dyskusja, jakie pojęcie uczynić pojęciem sztandarowym w naszej szkole. Tym pojęciem jest „jedność”, jakże ważna dziś, jakże aktualna. Chcemy się różnić, ale nie chcemy się dzielić. Na naszym sztandarze widnieje hasło „W jedności siła”. Dziś nadajemy sztandar szkole, mając nadzieję, że słowa wypisane na nim chociaż w minimalnym stopniu wpłyną na zniwelowanie podziałów w naszych rodzinach, gronie znajomych, w lokalnej społeczności. To zadanie dla nas, zwłaszcza dla nas, dorosłych, w stosunku dzieci. Musimy podjąć jakieś kroki, aby tę jedność promować, żebyśmy mieli co zostawić w spadku naszym następcom. Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? - pytał retorycznie mówił Sławomir Kempa.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i dyrektorzy innych podstawówek.

Już od dziś możecie z dumą, jako poczet sztandarowy, reprezentować swoją szkołę na imprezach szkolnych, pozaszkolnych, miejskich, państwowych. Mam głęboką nadzieję, że ten sztandar zgodnie z przesłaniem będzie jednoczył byłych, obecnych i przyszłych uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, wszystkich jej przyjaciół - mówił do uczniów Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Nowy symbol był już gotowy dużo wcześniej. Miał być przekazany wiosną 2020 roku, ale jak wiadomo, nastąpił wybuch epidemii koronawirusa, weszło w życie nauczanie zdalne i trwało oczekiwanie na bardziej spokojne czasy. Obecnie szkoły pracują normalnie, nic nie wskazuje na to, by miałoby inaczej, więc dyrekcja "jedynki" wybrała Dzień Edukacji Narodowej jako odpowiednią datę na wręczenie sztandaru. Kosztował on ponad 6 tys. zł. Około 2,5 tys. zł pochodziło ze składek rodziców i uczniów, a resztę kosztów pokryła szkoła ze swojego budżetu.

- W centrum naszej uwagi jest dzisiaj sztandar, symbol najwyższej wartości i tradycji szkoły i my, jako rodzice, chcemy wyrazić olbrzymią wdzięczność. Cieszymy się, że nasze dzieci budują swoją tożsamość, spędzają większość swojego dzieciństwa w szkole, gdzie wartości są ważne, gdzie mówi się o tradycji, jedności i szacunku - stwierdziła Marta Dorobek, przewodnicząca Rady Rodziców.

Przy okazji uroczystości wręczenia sztandaru zostały wręczone nagrody dyrektora nauczycielom SP 1, a uczniowie przygotowali piękną część artystyczną.

70-lecie SP 3 w Malborku [ZDJĘCIA]. Nowy sztandar dla "sędzi...

Kobiety i niepodległość - cz. I

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie