Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Szkoły w okresie pandemii koronawirusa. Nie ma technicznych możliwości, by lekcje odbywały się w trybie online

Anna Szade
Fot. Pixabay
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że zmieniło przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość. Władze malborskiego samorządu deklarują pomoc organizacyjną lub finansową miejskim szkołom.

Zmiana przepisów przez MEN ma oczywiście związek z zamknięciem szkół w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa. Nowe są nie tylko zasady prowadzenia nauczania z wykorzystaniem komputerów. Ministerstwo stworzyło możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r.

- Wysłaliśmy dzisiaj (23 marca) pisma do dyrektorów szkół, w jaki sposób mogą prowadzić zajęcia. Do tej pory każda placówka robiła to po swojemu – mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Co prawda, nadzór merytoryczny nad szkołami sprawuje kurator oświaty, to jednak lokalne władze chcą włączyć się w cały proces.
- Możemy zaoferować pomoc organizacyjną lub finansową, jeśli będzie taka konieczność – deklaruje burmistrz Charzewski.

Zdaniem włodarza, nie ma co liczyć, by w najbliższym czasie lekcje odbywały się online, bo nie ma takich technicznych możliwości, także po stronie uczniów. Nie wszyscy mają cały czas dostęp do komputera czy tabletu, bo dzielą je z rodzeństwem czy też z rodzicami, którzy sami wykonują swoją pracę zdalnie.

Czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Rodziców proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Zdaję sobie sprawę z tego, ile trudu wkładają oni w wychowywanie i edukację swoich dzieci, szczególnie teraz, kiedy wielu z nich łączy swoją pracę zawodową ze wsparciem dzieci w zdalnej nauce – zapewnia Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Szef MEN apeluje i prosi dyrektorów szkół oraz nauczycieli o "zwrócenie szczególnej uwagi na równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, a także uwzględnienie możliwości psychofizycznych dzieci."

- Proszę wszystkie organy prowadzące i samorządy o okazanie niezbędnego wsparcia materialnego i organizacyjnego. Nauka na odległość jest dziś koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie - podkreśla minister i dziękuje za dotychczasowe wysiłki i aktywność.

MEN podaje, że dyrektor musi ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor ma też określić formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami oraz sposób, w jaki będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia i postępy w nauce.

W następstwie rozporządzenia malborskie szkoły przedstawiają wytyczne dla rodziców i uczniów. Taki komunikat pojawił się np. na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 9:

RODZICU:

  • utrzymuj stały kontakt z wychowawcą i nauczycielami oraz dyrekcją za pośrednictwem e-dziennika lub poczty elektronicznej,
  • systematycznie odbieraj wiadomości na e-dzienniku oraz poczcie elektronicznej,
  • systematycznie sprawdzaj informacje i materiały dla uczniów na stronie internetowej szkoły,
  • jeżeli Twoje dziecko nie posiada konta mailowego, przekaż mu informacje i zadania przygotowane przez nauczycieli przesłane na Twoją pocztę,
  • dopilnuj, aby Twoje dziecko wykonało zlecone mu zadania,
  • w razie wątpliwości kontaktuj się z nauczycielem za pomocą e-dziennika lub poczty elektronicznej,
  • pomóż dziecku odesłać zadania nauczycielowi w celu sprawdzenia i oceny pracy.

UCZNIU:

  • codziennie przeznacz czas na wykonanie zadań zleconych przez nauczyciela przedmiotu,
  • zadania będą przysłane przez nauczycieli zgodnie z dotychczasowym planem lekcji,
  • systematycznie odbieraj pocztę elektroniczną, korzystaj z e-dziennika, czytaj informacje zawarte na stronie internetowej szkoły,
  • systematycznie sprawdzaj materiały dla uczniów na stronie internetowej szkoły,
  • przekaż nauczycielowi za pomocą e-dziennika lub poczty elektronicznej wykonane przez Ciebie zadania, jeśli nauczyciel sobie tego życzy,
  • pamiętaj, że nauczyciel ma prawo ocenić Twoje postępy w nauce,
  • w razie niezrozumienia zadania masz prawo prosić nauczyciela o pomoc.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto