MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Szpital będzie miał większy oddział intensywnej terapii i nowoczesny tomograf. Wkrótce rozstrzygnięcie przetargów

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
PCZ Malbork
W Szpitalu im. dr Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku wkrótce rozpocznie się kolejna inwestycja. Wpłynęły oferty i na rozstrzygnięcie czeka przetarg na rozbudowę oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Podobnie jest w przypadku dostawy 64-rzędowego tomografu komputerowego. Oferty są w zasięgu Powiatowego Centrum Zdrowia sp. z o.o.

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii mieści się w części drugiego piętra w głównym budynku Szpitala im. dr Jadwigi Obodzińskiej-Król. Przejdzie kompleksowy remont wszystkich pomieszczeń, włącznie z wymianą lub przebudową wszystkich instalacji i budową instalacji gazów medycznych. Dach zostanie wymieniony, a więźba dachowa naprawiona tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. Celem tych robót jest powiększenie oddziału z obecnych 4 łóżek (w tym jedno miejsce z możliwością izolacji pacjenta) do sześciu, w tym wydzielonej izolatki.

W przetargu Powiatowe Centrum Zdrowia otrzymało dwie oferty: od firmy Now-Bud z Susza – 1 900 000 zł i firmy Arkada-KOD Nadolni ze Świecia – 1 870 067,62 zł.

Pacjenci wymagający intensywnej terapii nie będą pozbawieni pomocy. Zresztą, już są przyjmowani tuż obok na II piętrze, gdzie przez wiele miesięcy działał oddział covidowy, pod kątem rozwiązań infrastrukturalnych i sprzętu w pełni dostosowany do ratowania życia.

Jednocześnie w PCZ trwa też przetarg, który również dotyczy zmian w głównym szpitalnym budynku, ale na parterze, gdzie mieści się pracownia tomograficzna. Tam cały czas do diagnostyki używany jest 12-letni tomograf komputerowy 16-rzędowy. Wkrótce to się zmieni, bo PCZ zamówi nowy sprzęt, TK „posiadający detektor minimum 64-rzędowy uzyskujący min. 128 warstw submilimetrowych (w jednym pełnym obrocie układu lampa-detektor wokół badanego pacjenta)”. Dla laika brzmi skomplikowanie, a chodzi o to, że stary tomograf przy jednym obrocie głowicy wykonuje 16 skanów, a nowy zrobi 64, więc diagnostyka będzie cztery razy dokładniejsza. Niektórzy mówią nawet, że nowy sprzęt w odniesieniu do starego to jak „mercedes w porównaniu do malucha”.

W tym przetargu oferty złożyły firmy:

  • GE Medical Systems Polska - 3 768 711,44 zł,
  • Siemens Healthcare z Warszawy – 3 452 174,81 zł.

- Rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę oddziału spodziewamy się jeszcze w tym tygodniu, a na dostawę TK za dwa, trzy tygodnie. Jeżeli chodzi o tomograf, z góry założyliśmy sobie, że wydamy więcej niż przyznane dofinansowanie z funduszu antycovidowego, bo chcemy od razu gwarancję na pięć lat – mówi Paweł Chodyniak, prezes PCZ, spółki należącej do samorządu powiatu malborskiego i zarządzającej m.in. szpitalem w Malborku.

Wcześniej w tym roku PCZ rozbudowało instalację gazów medycznych (220 000 zł) i zbudowało system poczty pneumatycznej (412 050 zł) w Szpitalu im. dr Jadwigi Obodzińskiej-Król i kupiło nowy ambulans do stacji pogotowia ratunkowego w Nowym Stawie (582 237,96 zł).

Na te wszystkie pięć przedsięwzięć spółka otrzymała dofinansowanie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

CZYTAJ TEŻ: Umowy dla trzech szpitali z Pomorza podpisane w Malborku

Nowy Staw. Nowa karetka dla stacji pogotowia Powiatowego Cen...

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto