Malbork, Sztum. Pielgrzymi na Jasnej Górze. Pokonali 500 km, by dotrzeć do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej

Radosław Konczyński
Źródło: www.jasnagora.com/Biuro Prasowe Jasnej Góry
Pątnicy z 28 Elbląskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę we wtorek (11 sierpnia) dotarli do celu. W drodze byli 15 dni, pokonując ok. 500 km. - To jedna z najdłuższych pielgrzymek wędrujących do Częstochowy – informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Pod hasłem „Bądź wola Twoja” pielgrzymowało 163 pątników z całej diecezji elbląskiej, wśród nich połączona tym razem grupa z Malborka i Sztumu. Liczba osób została mocno ograniczona z uwagi na epidemię koronawirusa. W drodze i na postojach obowiązywał reżim sanitarny: dezynfekcja, maseczki, mierzenie temperatury, ozonowanie dużych powierzchni.

Ze względów bezpieczeństwa w tym roku nie było noclegów w prywatnych kwaterach. Pielgrzymi spali w remizach, salach gimnastycznych, domach kultury, które wcześniej były ozonowane przez „służby epidemiologiczne” powołane na czas pielgrzymki spośród jej uczestników.

- Budynki były ozonowane przez nas przed naszym przyjściem na nocleg i oczywiście po wyjściu. Każde pomieszczenie, z którymi zetknęli się pielgrzymi, oddawaliśmy zdezynfekowane, wyozonowane, wyczyszczone – powiedział ks. Waldemar Maliszewski, przewodnik 28 EPP, dla Biura Prasowego Jasnej Góry.

W sanktuarium na pielgrzymów czekał ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski, który wieczorem odprawił też dla nich mszę św. w Kaplicy Matki Bożej.

- Drodzy pielgrzymi, dotarliście do sanktuarium, gdzie od ponad sześciu stuleci odbiera cześć Najświętsza Maria Panna, przede wszystkim ze strony Polaków, ale nie wyłącznie, jako Matka Syna Bożego - Boża Rodzicielka, jako Królowa, nazywana przez nas Królową Polski, a także Opiekunka oraz jako duchowa Matka tych, którzy z ufnością spoglądają ku Chrystusowi i szukają oparcia swego życia o jego Krzyż – mówił ks. Jacek Jezierski.

Ordynariusz diecezji elbląskiej dziękował wszystkim za trud włożony w pielgrzymowanie.

Dziękuję i wiernym świeckim, i konsekrowanym, i diakonom oraz prezbiterom. Każdy biskup cieszy się ze swojej pielgrzymki. Każdy biskup, na całym świecie tak jest – zapewnił bp elbląski.

Jedną trzecią całej EPP stanowili pątnicy, którzy szli po raz pierwszy na Jasną Górę. Najstarszy z uczestników miał 74 lata, najmłodsi - 16 lat. Jedna para zaręczyła się w trakcie pielgrzymki, byli też nowożeńcy, którzy ślub wzięli tuż przed wyjściem do Częstochowy. Szło również 14 księży i 8 kleryków, 3 siostry zakonne i 2 lekarzy dyplomowanych.

O północy pielgrzymi spotkali się jeszcze na wspólnym czuwaniu przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, a w środę czekał ich powrót do domu. Warto dodać, że 11 sierpnia na Jasną Górę dotarło też około 50 osób w ramach pielgrzymki rowerowej z diecezji elbląskiej.

Malbork, Sztum. Elbląska Pielgrzymka Piesza 2020 na Jasną Gó...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jarek K.

Ciekawe ilu będzie miało wirusa jak wrócą....

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie