Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork, Sztum. Pielgrzymi na Jasnej Górze. Pokonali 500 km, by dotrzeć do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej

Radosław Konczyński
Źródło: www.jasnagora.com/Biuro Prasowe Jasnej Góry
Pątnicy z 28 Elbląskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę we wtorek (11 sierpnia) dotarli do celu. W drodze byli 15 dni, pokonując ok. 500 km. - To jedna z najdłuższych pielgrzymek wędrujących do Częstochowy – informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Pod hasłem „Bądź wola Twoja” pielgrzymowało 163 pątników z całej diecezji elbląskiej, wśród nich połączona tym razem grupa z Malborka i Sztumu. Liczba osób została mocno ograniczona z uwagi na epidemię koronawirusa. W drodze i na postojach obowiązywał reżim sanitarny: dezynfekcja, maseczki, mierzenie temperatury, ozonowanie dużych powierzchni.

Ze względów bezpieczeństwa w tym roku nie było noclegów w prywatnych kwaterach. Pielgrzymi spali w remizach, salach gimnastycznych, domach kultury, które wcześniej były ozonowane przez „służby epidemiologiczne” powołane na czas pielgrzymki spośród jej uczestników.

- Budynki były ozonowane przez nas przed naszym przyjściem na nocleg i oczywiście po wyjściu. Każde pomieszczenie, z którymi zetknęli się pielgrzymi, oddawaliśmy zdezynfekowane, wyozonowane, wyczyszczone – powiedział ks. Waldemar Maliszewski, przewodnik 28 EPP, dla Biura Prasowego Jasnej Góry.

W sanktuarium na pielgrzymów czekał ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski, który wieczorem odprawił też dla nich mszę św. w Kaplicy Matki Bożej.

- Drodzy pielgrzymi, dotarliście do sanktuarium, gdzie od ponad sześciu stuleci odbiera cześć Najświętsza Maria Panna, przede wszystkim ze strony Polaków, ale nie wyłącznie, jako Matka Syna Bożego - Boża Rodzicielka, jako Królowa, nazywana przez nas Królową Polski, a także Opiekunka oraz jako duchowa Matka tych, którzy z ufnością spoglądają ku Chrystusowi i szukają oparcia swego życia o jego Krzyż – mówił ks. Jacek Jezierski.

Ordynariusz diecezji elbląskiej dziękował wszystkim za trud włożony w pielgrzymowanie.

Dziękuję i wiernym świeckim, i konsekrowanym, i diakonom oraz prezbiterom. Każdy biskup cieszy się ze swojej pielgrzymki. Każdy biskup, na całym świecie tak jest – zapewnił bp elbląski.

Jedną trzecią całej EPP stanowili pątnicy, którzy szli po raz pierwszy na Jasną Górę. Najstarszy z uczestników miał 74 lata, najmłodsi - 16 lat. Jedna para zaręczyła się w trakcie pielgrzymki, byli też nowożeńcy, którzy ślub wzięli tuż przed wyjściem do Częstochowy. Szło również 14 księży i 8 kleryków, 3 siostry zakonne i 2 lekarzy dyplomowanych.

O północy pielgrzymi spotkali się jeszcze na wspólnym czuwaniu przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, a w środę czekał ich powrót do domu. Warto dodać, że 11 sierpnia na Jasną Górę dotarło też około 50 osób w ramach pielgrzymki rowerowej z diecezji elbląskiej.

Malbork, Sztum. Elbląska Pielgrzymka Piesza 2020 na Jasną Gó...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto