Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Tablice "Bohaterom Armii Czerwonej" ściągnięte - działo samobieżne już całkowicie "bezpieczne"?

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
W sobotę (31 marca) mija termin usunięcia z przestrzeni publicznej pomników propagujących totalitaryzmy. Malborscy urzędnicy, by nie dawać argumentów do ręki urzędnikom państwowym, zdjęli pamiątkowe tablice z działa samobieżnego na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej.

Przypomnijmy, iż władze Malborka już wcześniej podjęły decyzję, że będą bronić działa samobieżnego ISU-122 i nie zamierzają się go pozbyć. Są co najmniej dwa powody: brak w Urzędzie Miasta jakichkolwiek dowodów na to, że działo jest pomnikiem oraz pismo...poprzedniego wojewody pomorskiego potwierdzające ten punkt widzenia.

Pod koniec lutego burmistrz w sprawie dekomunizacji napisał do wojewody Dariusza Drelicha, ale jeszcze nie otrzymał odpowiedzi. Więcej o tym przeczytasz tutaj:Władze Malborka nie usuną działa i pomnika Armii Czerwonej

W znowelizowanej ustawie o zakazie propagowania ustrojów totalitarnych jest jednak mowa m.in. o tablicach pamiątkowych gloryfikujących reżimy, a IPN wśród obiektów do usunięcia wskazuje też te na cześć Armii Czerwonej. Na cokole na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej, na którym stoi ISU-122, jeszcze do wczorajszego poranka (29 marca) znajdowały się dwie tablicy w językach polskim i rosyjskim; co prawda, przemalowane na szaro, ale nadal można było odczytać treść: "Bohaterom Czerwonej Armii w XX rocznicę wyzwolenia mieszkańcy miasta i powiatu malborskiego. Malbork, 17 marca 1965 r." Zostały zdjęte.

- Odpowiedzi od wojewody jeszcze nie otrzymaliśmy, natomiast to jest nasza inicjatywa, żeby nie było wątpliwości, że jest to pomnik czemukolwiek poświęcony. Nie ma już tablic mówiących o jakiejkolwiek formie dziękczynienia - mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka. - Pojawi się natomiast tablica z informacjami o tym, że jest to działo ISU-122 i opisem historii, jak ono się tutaj pojawiło.

Gdy w 1965 roku wjeżdżało na postument, miało numer boczny "1010" i polskiego orła. - I znowu pojawią się na nim numer po lewej stronie i orzeł po prawej - dodaje wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk.

Na Marienburg.pl można przeczytać, że kierowcą, który wjechał działem na postument, był najprawdopodobniej st. chor. sztab Dominik Piasecki. Na stronie forum można też obejrzeć zdjęcia z momentu wjazdu popularnego "czołgu" - kliknij TUTAJ.

Z kolei jedno ze zdjęć w galerii powyżej pochodzi z prywatnego archiwum naszego Czytelnika, pana Aleksandra z Malborka. Jeżeli macie stare fotografie malborskiego ISU-122 i moglibyście się nimi podzielić w celu publikacji na naszej stronie, będziemy wdzięczni za przysłanie na adres [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto