Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork-Tarnowskie Góry. Olimpiada "Zwolnieni z Teorii" połączyła młodzież z odległych miejscowości

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
archiwum ZSP 3 Malbork
Uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku stworzył zespół z kolegami aż z Tarnowskich Gór i razem wzięli udział w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Wymyślili projekt społeczny „EkoManiaki”.

Zespół „EkoManiaków” składa się z trzech osób. Liderem projektu jest Jakub Szymborski, uczeń klasy III technik informatyk w ZSP 3 w Malborku. Współpracował z dwoma uczniami z Górnego Śląska: Grzegorzem Ignasiakiem i Dominikiem Władaczem, którzy uczęszczają do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „Mechanik” w Tarnowskich Górach.

Jak można się domyślić, młodzieńcy w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” postawili na ekologię.

- Celem było spotkanie się z uczniami klas VI-VIII szkół podstawowych. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jak młodsze osoby postrzegają ekologię, dbanie o przyrodę i segregowanie odpadów. Przekazaliśmy im ciekawą wiedzę na temat zanieczyszczeń wód i lasów, na temat pożarów, marnowania wody, a także klimatu. Od strony praktycznej projekt został zrealizowany w sobotę (12 marca), gdy w jednym z tarnogórskich lasów odbyła się zbiórka odpadów. W ciągu dwóch godzin 11 osób zebrało pięć worków śmieci - informuje Jakub Szymborski.

Zespół projektowy przy realizacji pomysłu uzyskał pomoc Nadleśnictwa Świerklaniec oraz malborskiego zakładu firmy Leier Polska. „EkoManiacy” zapowiadają kolejne edycje projektu.

Organizatorem ogólnopolskiej olimpiady jest Fundacja Zwolnieni z Teorii.

Uczniowie sami organizują projekty społeczne. Po realizacji własnej inicjatywy uczestników prowadzi innowacyjna platforma edukacyjna. Dzięki niej wiedzą, jak działać i uczą się zarządzania projektem w profesjonalny sposób. Od 2019 roku tworzymy również platformę nauczycielską, narzędzie dające nauczycielom „zwolnionym z teorii” możliwość wspierania młodzieży w procesie projektowym – można przeczytać na stronie fundacji.

Realizacja prawdziwych projektów społecznych ma rozwijać w młodzieży „kompetencje proinnowacyjne potrzebne w pracy i prawdziwym życiu, takie jak: empatia i poczucie sprawstwa, kreatywność, praca zespołowa, komunikacja czy rozwiązywanie problemów”.

Studniówki Technikum nr 3 w Malborku. Tak bawili się maturzy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto