Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork-Tczew. Nowy zakład także na odpady z powiatu malborskiego

Sebastian Dadaczyński
Zakład otworzyli m.in. od lewej: prezes ZUOS Marian Cegielski, ks. inf. Stanisław Grunt z Pelplina i prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.
Zakład otworzyli m.in. od lewej: prezes ZUOS Marian Cegielski, ks. inf. Stanisław Grunt z Pelplina i prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. Fot. Sebastian Dadaczyński
W Tczewie został otwarty nowoczesny zakład utylizacji odpadów, który w ramach regionalnego systemu będzie obsługiwał również powiat malborski.

W czwartek (8 maja) przy ul. Rokickiej otworzono nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów komunalnych aż dla 23 gmin z pięciu pomorskich powiatów: tczewskiego, nowodworskiego, malborskiego, gdańskiego i sztumskiego. Obsługuje 284 tys. mieszkańców Pomorza, a rocznie przetwarzać ma 96 tys. ton odpadów.

- To najdroższa inwestycja w historii naszego miasta. Warta prawie 150 mln zł, z czego blisko 100 mln zł dała Unia Europejska - mówił prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.

Sercem całej firmy są linie technologiczne. Najpierw odpady są dzielone na suche i mokre. Te pierwsze, za pomocą specjalnych urządzeń, zostają sprasowane w bloki i trafiają do wtórnego przerobu. Jest założenie, by odzyskać co najmniej połowę odpadów. Natomiast odpady mokre trafiają do kompostowni. Tam są zneutralizowane zapachowo i odgazowane.

Tym samym mieszkańcy pobliskiego osiedla Bajkowego i Rokitek nie muszą obawiać się uciążliwych zapachów, a na całym projekcie zyskuje też środowisko naturalne.

- W zakładzie pracę znalazło 150 osób, a docelowo może nawet 230. Wszystko zależeć będzie od tego, czy będzie on działał na stałym poziomie, czy się rozwijał - podkreślał Marian Cegielski, prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie.

Dodał, że celem projektu jest nie tylko dobre gospodarowanie odpadami, ale także edukacja społeczeństwa, zwłaszcza dzieci. Stąd ZUOS już teraz organizuje wiele przedsięwzięć poświęconych segregacji śmieci. O tym, jak ważna jest ta kwestia, mówił też Robert Markiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Ziemi NFOŚiGW w Warszawie [to ten fundusz współpracował z ZUOS przy inwestycji].

Prace nad inwestycją rozpoczęły się już osiem lat temu. Trzeba było m.in. nie tylko wybrać najlepszą technologię dla nowego zakładu, ale również zrekultywować dotychczasowe składowisko odpadów.

Dodajmy, że w ramach tego samego projektu w Pelplinie powstał zakład przetwarzania odpadów budowlanych, a w Stegnie stacja przeładunkowa. Zrekultywowane zostały też składowiska komunalne na terenie gmin, które znajdują się w Regionalnym Systemie Gospodarki Odpadami Tczew. Przypomnijmy, że śmieci z całego obszaru RSGO od blisko roku są utylizowane w ZUOS w Tczewie, a oddany do użytku 8 maja zakład jest kolejnym elementem mającym usprawnić działanie systemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto