Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Malbork. Technik OZE to nowy kierunek, w jakim będzie kształcił już nie ZSP 4, tylko Zespół Szkół Technicznych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
ZSP 4 Malbork
Ósmoklasiści (i ich rodzice) stoją przed ważnym wyborem: jaką szkołę wybrać na dalszej drodze edukacji? W połowie mają ruszy nabór, a wśród kierunków proponowanych przez szkoły nie brakuje nowości. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku od września br. uruchomi kierunek „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”.

Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku obecnie kształci techników w zawodach: mechanik, elektronik, elektryk, technik budownictwa, technik pojazdów samochodowych. To wszystko jest aktualne, ale jak wiadomo, szkolnictwo musi iść z duchem czasu, nadążać za postępem technologicznym i odpowiadać na potrzeby rynku pracy. Dlatego od września szkoła przy pl. Narutowicza rozpocznie również kształcenie na kierunku „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”.

Wystarczy się rozejrzeć. W okolicy samego Malborka elektrownie wiatrowe widać w krajobrazie gmin Nowy Staw i Miłoradz czy w Koniecwałdzie (gm. Sztum). Farmy powstały koło Nowego Dworu Gdańskiego, Dzierzgonia i Starego Targu. Można by tak wyliczać kolejne lokalizacje na Pomorzu. Coraz więcej osób decyduje się też na montaż instalacji fotowoltaicznych lub solarów na dachach swoich domów czy nawet budowę niezależnych konstrukcji na posesjach, jeżeli mają ku temu warunki. To tylko wycinek branży OZE, która potrzebuje specjalistów na lokalnym rynku pracy w powiecie malborskim i okolicznych, ale też na rynku regionalnym i krajowym.

- Rynek odnawialnych źródeł energii ma przed sobą wielką przyszłość, niezależnie od tego, skąd ta energia będzie pozyskiwana, czy to ze słońca, z wiatru, z zasobów geotermalnych, wody, biomasy czy biogazu i biopaliw ciekłych – uważa Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski odpowiedzialny za sprawy oświaty.

Jak wyjaśnia starostwo, technik OZE będzie przygotowany między innymi do: wykonywania montażu i uruchamiania urządzeń oraz systemów energetyki odnawialnej, wyceny robót, wykonywania konserwacji oraz napraw, monitorowania i nadzoru urządzeń i systemów oraz oceny ich oddziaływania na środowisko. Na jaką pracę będą mogli liczyć uczniowie kończący ten kierunek?

Absolwenci będą mogli pełnić nadzór techniczny nad utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania instalacji energetyki odnawialnej, mogą zostać monterami instalacji, doradcami energetycznymi, pracownikami firm specjalizujących się w technice instalacyjnej, grzewczej czy klimatyzacyjnej, a także firm konsultingowych i doradczych – wylicza Waldemar Lamkowski.

Starosta malborski Mirosław Czapla wyjaśnia, że przygotowania do uruchomienia nowego kierunku trwały od dłuższego czasu.
- Rekrutację uczniów poprzedziły wyjazdy studyjne do polskich szkół, gdzie już takie specjalizacje funkcjonują. Posiadamy odpowiednią bazę dydaktyczną oraz kadrę naukową, która zapewni uczniom bardzo wysoki poziom kształcenia - zapewnia Mirosław Czapla.

Ze wszystkimi szczegółami naboru na nowy, jak i pozostałe kierunki można zapoznać się na stronie internetowej ZSP 4 - TUTAJ. Rekrutacja rusza 16 maja.

Przypomnijmy, że uczniowie, którzy zostaną przyjęci do Technikum nr 2, IV Liceum Ogólnokształcącego i szkoły branżowej I stopnia na rok szkolny 2022/2023, od września br. będą uczyli się w Zespole Szkół Technicznych, bo „czwórka” czy „mundurówka” powraca do swojej starej, dobrze znanej nazwy.

Malbork. Matura 2022 rozpoczęta. Młodzież z I Liceum Ogólnok...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto