Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Teleopieka to wsparcie dla samotnych seniorów. Tymczasem "guzik życia", który jest miejskim programem, działa słabo

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Archiwum
Teleopieka działa w Malborku od kilku lat, ale ten system wsparcia osób starszych i samotnych wciąż nie cieszy się wielkim zainteresowaniem. Aktualnie z tzw. guzika życia korzystają zaledwie cztery osoby.

Teleopieka nie jest lekarstwem na samotność dla osób starszych, mniej sprawnych czy schorowanych. Daje jednak minimum poczucia bezpieczeństwa tym, którzy mieszkają w pojedynkę. Dla nich „guzik życia” może być ostatnią deską ratunku. Nic dziwnego, że władze Malborka zdecydowały się na wprowadzenie w życie i dofinansowanie tego rozwiązania. Ale jest problem, bo w całym mieście korzystają z tej usługi tylko cztery osoby, choć na początku zakładano, że będzie ich minimum 30.

Przypomnijmy, Marek Charzewski, obecny burmistrz, uznał „guzik życia” za jedno ze sztandarowych rozwiązań, jeszcze zanim zasiadł w fotelu włodarza w 2014 r. W kolejnej kampanii również miał to wśród swoich haseł wyborczych. Ale mimo nagłaśniania zainteresowanie jest marne.

Wciąż namawiamy do korzystania z teleopieki, by ten program rozwinąć – zapewnia obecnie burmistrz Marek Charzewski.

Miejski program osłonowy „Teleopieka dla osób potrzebujących” zapewnia mieszkańcom miasta telefoniczną opiekę polegającą na elektronicznym całodobowym monitoringu i przyzywaniu natychmiastowej pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia czy bezpieczeństwa. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, wystarczy wcisnąć guzik, który wywoła pomoc.

„Guzik życia” skierowany jest do osób, które z uwagi m.in. na wiek, chorobę, niepełnosprawność, ograniczoną mobilność lub inne obiektywne trudności wskazane przez pracownika socjalnego wymagają wsparcia w tej formie i nie są w stanie samodzielnie zabezpieczyć sobie oprzyrządowania niezbędnego do realizacji tej usługi. W Malborku realizatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który aktualnie po raz kolejny prowadzi promocję teleopieki.

Usługa nie jest całkowicie bezpłatna. Osoba korzystająca z niej partycypuje w kosztach dzierżawy „guzika życia”. Maksymalna opłata dzierżawy w przypadku telefonu komórkowego wynosi 25 zł miesięcznie, a telefonu stacjonarnego – 10 zł miesięcznie. Ostatecznie wyliczana opłata za sprzęt uzależniona jest od dochodu.

- Jedynym warunkiem korzystania przez mieszkańca z systemu teleopieki jest zdolność podopiecznego do obsługi „czerwonego przycisku alarmowego” oraz posiadanie dowolnego abonamentu telefonii stacjonarnej lub sieci komórkowej – informuje MOPS.

Kto chciałby dowiedzieć się więcej, by zafundować teleopiekę bliskim, aby w razie czego pomoc dotarła do nich na czas, mogą kontaktować się z pracownikami MOPS w Malborku pod nr. tel. 55 647 27 81.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto