Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Teren po Pemalu tak wygląda dzisiaj. Inwestor powoli kończy porządkowanie nieruchomości

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Na terenach w centrum Malborka, które jeszcze niedawno należały do firmy Pemal, robi się coraz bardziej pusto. Ale to nie oznacza, że nowy właściciel wkrótce rozpocznie budowę osiedla. Ciągle nie wiadomo, kiedy zostanie uchwalona zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

To już ponad pół roku do momentu, gdy rozpoczęła się rozbiórka obiektów przemysłowych, w których nie tak dawno działalność prowadziła Malborska Fabryka Obrabiarek Pemal SA. Nieruchomość odkupiła od niej spółka Projekt Jantar z Elbląga, która zamierza zbudować tutaj nowoczesne osiedle.

Już niewiele brakuje, by teren między ulicą Kościuszki, Mazurów i torami kolejowymi całkowicie opustoszał, bo powoli zmierza do końca wywóz rozdrobnionego materiału - pozostałości po halach i innych budynkach Pemalu. Jeszcze sporo czasu upłynie, zanim na opustoszałych placach zaczną rosnąć domy wielorodzinne.

Firma z Elbląga musi czekać na decyzję Rady Miasta Malborka w sprawie zmiany planu miejscowego dla tego fragmentu centrum. Obecnie dokumentacja jest konsultowana z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Kluczowa jest wysokość zabudowy - taka, by nie zasłaniała widoku na zamek z wiaduktu kolejowego.

Zamierzamy na terenie po byłej fabryce zrealizować zabudowę wielorodzinną z dużą ilością zieleni, towarzyszącymi usługami. Miejsca postojowe będą w podziemnych parkingach i w niewielkiej ilości w terenie. Zależy nam na dobrej, ciekawej architekturze – mówił nam wcześniej Piotr Pałdyna z firmy Projekt Jantar.

Niedawno inwestor udostępnił nam wizualizacje, z których wyłania się przyszły fragment Malborka, nazwany na roboczo "Nove Miasto".
- To koncepcja, która jest przedmiotem uzgodnienia między innymi z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Gdańsku. Jest to wizja, którą chcemy zrealizować – tłumaczył Piotr Pałdyna.

Urząd Miasta Malborka ciągle czeka na odpowiedź wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeżeli on da "zielone światło" dla koncepcji przedstawionych urzędników i inwestora, będzie można przystąpić do dalszych uzgodnień.
Ostateczna wersja projektu planu zagospodarowania będzie poddana opinii wielu zewnętrznych instytucji. Później zostanie wyłożona do wglądu mieszkańców i wszystkich miejscowych interesariuszy, którzy będą mogli wnieść swoje uwagi do przedstawionych rozwiązań. Dopiero po tych konsultacjach dokument trafi pod obrady Rady Miasta.

Teren w centrum miasta, który obecnie należy do spółki z Elbląga, przed II wojną światową stanowił część dawnego imperium Alberta Rhana, niemieckiego fabrykanta z czasów Marienburga. Po wojnie w miejscu po jego fabryce maszyn rolniczych bardzo szybko ulokowano polski przemysł - już 1 czerwca 1945 r. na bazie Państwowej Stacji Traktorów i Maszyn Rolniczych. 1 stycznia 1958 r. powołano do życia Malborskie Zakłady Przemysłu Maszynowego Leśnictwa Pemal. Dzisiejsza Malborska Fabryka Obrabiarek Pemal SA przeniosła swoją działalność do Nowego Dworu Gd.

Malbork. PEMAL wkrótce zniknie z centrum miasta. Rozpoczęła ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto