Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Torty można jeść oczami, bo bywają dziełami sztuki. Z okazji Dnia Ciasta przygotowaliśmy galerię lokalnych wypieków

Maria Sosna
26 listopada cały świat obchodzi Dzień Ciasta. Zwyczajne babki, serniki, pierniki czy placki każdy może upiec w swoim domu. Ale torty to wyższa szkoła jazdy, sztuka, poezja i uczta dla oczu, nie tylko dla podniebienia. Przygotowaliśmy galerię zdjęć z tortami, które powstają w Malborku i okolicach. Jest w czym wybierać.

W ramach celebrowania Dnia Ciasta zapraszamy do obejrzenia pięknych tortów, które tworzone są w Malborku i w okolicach. Rozkładając te wypieki na czynniki pierwsze, to niby tylko kilka warstw przełożonych kremem z dekoracją dopasowaną do okazji. Okazuje się, że to wcale nie jest takie proste, jak może się wydawać.

Przepis na tort idealny. W Malborku duży wybór

To, jak będzie wyglądał i smakował tort wykonany na zamówienie, określa najczęściej zamawiający. Jeden woli ciasto biszkoptowe, inni biszkoptowo-tłuszczowe albo bezowe.
W zależności od rodzaju tortu, ale i okazji, kolejne warstwy nasącza się ponczem lub syropem. Do tortów dla dzieci nie dodaje się alkoholu, ale wiele przepisów przewiduje, by pojawiło się parę kropli rumu, wódki czy brandy.

Warto przy okazji dodać, że nie tylko torty dla najmłodszych mają wymyślne kształty i dekoracje. Coraz częściej kolejne urodziny czy jubileusze nie ograniczają wyobraźni ani zamawiających, ani przygotowujących te wypieki. Powstają więc torty okrągłe, piętrowe, prostokątne i… jakie sobie ktoś jeszcze wymarzył. Bywają wykończone specjalną masą, lukrem, owocami, kwiatami, postaciami z bajek.

Niemal nieograniczona jest również lista kremów, którymi przekłada się torty. Jedni lubią bitą śmietanę, inni masy maślane, owocowe czy serowe.

Historia tortu. Uznano go za smakołyk już w starożytności

Według wielu cukierników, torty powstawały już w starożytności, choć wtedy nie wyglądały jak te współczesne wypieki. Wyrabiane były z ciasta chlebowego z dodatkiem suszonych owoców, bakalii i miodu.
Co ciekawe, miały podobno kształt koła, jak znane nam wszystkim tortownice. Znawcy tematu twierdzą, że wówczas okrąg był symbolem cykliczności życia oraz sił natury.

Tort, jaki znamy, jest przypisywany Włochom. W Polsce, jak wiele innych frykasów, miał pojawić się za sprawą królowej Bony. To na jej dworze powstał pierwszy tort z biszkoptu przekładanego kremem, co miało stać się w 1518 r.

Torty znane na całym świecie. Ich smak to prawdziwa poezja

Cukiernictwo ma swoje klasyki i szlagiery. Oto najsłynniejsze torty świata:

  • tort Fedora z masą migdałową został podany „U Maxima” w Paryżu po premierze „Fedory” z Sarą Bernhardt w roli głównej.
  • tort Mickiewicza to ciasto biszkoptowe z masą kawową i rumową, który podany został po odsłonięciu pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie;
  • tort Sachera to wiedeński tort czekoladowy;
  • tort szwarcwaldzki to niemiecki czekoladowy tort z wiśniami;
  • tort Pavlova to tort bezowy z bitą śmietaną i świeżymi owocami, nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej;
  • tort Dobosa jest przygotowywany z ciasta biszkoptowego, kremu czekoladowego i karmelu, nazwa pochodzi od węgierskiego kucharza Józsefa Dobosa.

Zapraszamy do galerii malborskich tortów. Na pewno warto, by nasycić oczy. To dobry sposób, by uniknąć dodatkowej porcji kalorii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto