Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Trwa nabór do szkół średnich. Można spodziewać się sporej konkurencji

Anna Szade
Anna Szade
Sławomir Seidler/Polskapresse
Niby wakacje, ale absolwenci podstawówek ogryzają paznokcie, bo jeszcze nie wiedzą, czy dostali się do wybranej szkoły średniej. W powiecie malborskim to rekordowy rok, bo zainteresowanych jest ponad 1100. Władze zapewniają, że dla wszystkich miejsc wystarczy, ale zwłaszcza w liceach będzie duża konkurencja i wyśrubowane kryteria.

Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Do 20 czerwca absolwenci ósmych klas mogli składać wnioski do wymarzonej klasy. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w powiecie malborskim po tym pierwszym etapie.
- W tym roku nabór wygląda bardzo dobrze w porównaniu do poprzednich lat, gdy mieliśmy od 700 do maksymalnie 850 chętnych. Obecnie jest 1137 wniosków – mówi Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski, który zajmuje się oświatą w powiecie.

Szkoły średnie w powiecie malborskim. Które są oblegane?

Taki wynik to z jednej strony może być dowód na to, że szkoły w powiecie przygotowały dobrą ofertę, więc władze się cieszą, bo im więcej uczniów, tym większa subwencja oświatowa. Ale to niezbyt dobra wiadomość dla starających się o przyjęcie do konkretnej placówki, bo oznacza większą konkurencję.
Powiat prowadzi cztery szkoły ponadpodstawowe:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza,
  • II Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, które od września nazywać się będzie Technikum nr 3,
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, od września wraca do nazwy Zespół Szkół Technicznych.

Będzie wyścig do wybranych przez młodzież szkół?

Przygotowaliśmy 28 oddziałów, trochę mniej miejsc niż chętnych, ale nie zawsze wnioski pokrywają się z ostateczną decyzją, popartą świadectwem ukończenia szkoły podstawowej i zdanym egzaminem ósmoklasisty. Nabór twa, w niektórych klasach jest niedobór, zwłaszcza w klasach zawodowych, a w niektórych jest nadwyżka – zdradza Waldemar Lamkowski.

Ale nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo to ogólnopolska tendencja, że większość młodzieży wybiera licea ogólnokształcące. Jednak w powiecie chcą te uczniowskie marzenia nieco skorygować.
- W naszej strategii planujemy, że co najmniej 50 proc. uczniów ma być w liceach ogólnokształcących, 50 proc. w technikach lub szkołach branżowych – tłumaczy wicestarosta.

Dlatego tam, gdzie jest nadwyżka, czyli w przypadku ogólniaków, można spodziewać się ostrej selekcji.

Dyrektorzy szkół będą wybierać najlepszych, którzy gwarantują, że będą mieli bez problemów promocję do kolejnej klasy, że maturę zdadzą. Kwalifikacja będzie bardzo staranna, by ci, którzy mają perspektywę kariery naukowej i studiów zostali przyjęci i przygotowali się do wyzwań przyszłości – zapowiada Waldemar Lamkowski.

Wicestarosta tłumaczy, że jeśli nastolatkowie dostaną się do innej szkoły, nie przekreśla ich rozwoju w przyszłości, jeśli będą mieli ambicję kontynuowania nauki, a mogą mieć konkretny fach w ręku.
- Jeśli mają słabsze wyniki, niech przedyskutują to z rodzicami podejmą decyzję na miarę swoich możliwości – radzi Lamkowski.

Tym bardziej, że powiat, chce nadążać za zmianami na rynku pracy.

Szukamy nowych zawodów. Prócz tych starych, standardowych, które się powtarzają co roku, podpisaliśmy list intencyjny w sprawie utworzenia klasy kształcącej kadry dla morskiej energetyki wiatrowej. To kierunek bardzo potrzebny, bo gospodarka potrzebuje tysiące wykwalifikowanych pracowników, a możliwości zarobkowe są tam większe niż w standardowych branżach. Może to kierunek jeszcze mało znany, niewypromowany, ale warto z tego korzystać. Czekamy także na uczniów spoza powiatu, bo od nowego roku szkolnego jest propozycja dla 15 uczniów, ale jeśli będzie więcej chętnych, to utworzymy pełną klasę – zapewnia Waldemar Lamkowski.

Mimo że zapowiada się ostra rywalizacja, to nie znaczy, że ktoś od września będzie musiał dojeżdżać do szkoły poza powiat. Ósmoklasiści mogli wybrać kilka szkół i z tego prawa skorzystali.
- Chciałbym uspokoić, że w tej liczbie 1137 jest szereg osób z zewnątrz. Chciałbym uspokoić, że obowiązek szkolny nie kończy się na szkole podstawowej. Będziemy starali się przyjąć wszystkich naszych absolwentów, nie odeślemy ich daleko w świat. Nasza oferta będzie modyfikowana, przewidujemy możliwość nawet naboru uzupełniającego tam, gdzie jest mniej chętnych albo istnieje konieczność utworzenia następnej klasy, bo jest tak duże zainteresowanie, Ale w każdym przypadku będziemy kierować się dotychczasowym dorobkiem absolwentów, dlatego najlepsi mogą być spokojni, że się dostaną do ogólniaków – mówi Waldemar Lamkowski.

Rekrutacja do szkół średnich. Ważne daty

Kiedy nastolatkowie będą mogli w pełni cieszyć się wakacjami? Na razie muszą jeszcze dopilnować formalności związanych z rekrutacją do wybranej szkoły. Do 12 lipca 2022 r. muszą pamiętać o uzupełnieniu wniosków rekrutacyjnych o świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (w oryginale lub lepiej w kopii).
Teraz jeszcze trochę stresu, bo w piątek (1 lipca 2022 r.) ogłoszone zostaną wyniki egzaminu ósmoklasisty. Zaświadczenia o wynikach uczniowie dostaną 8 lipca.

Malbork. Nagrody Starosty dla najlepszych absolwentów szkół ...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto