Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Trwa projektowanie modernizacji drogi krajowej nr 22. Jak będzie wyglądała al. Wojska Polskiego?

Radosław Konczyński
Aleja Wojska Polskiego w ramach modernizacji nie zostanie poszerzona. O tym już wiadomo od kilku miesięcy.
Aleja Wojska Polskiego w ramach modernizacji nie zostanie poszerzona. O tym już wiadomo od kilku miesięcy. Fot. Radosław Konczyński
Z ekranami akustycznymi, bez przebudowy skrzyżowania z ulicą Daleką? Jak będzie wyglądała aleja Wojska Polskiego po modernizacji, do której przymierza się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Na początku tego roku GDDKiA informowała o planach modernizacji trzech odcinków drogi krajowej nr 22 w powiecie malborskim: między Mostem Knybawskim a Gnojewem (5,6 km), Cisami i Malborkiem (0,55 km) oraz od Malborka do Królewa (3,85 km). Ale prace obejmą też odcinek w Malborku - całą długość alei Wojska Polskiego od skrzyżowania z ul. Chopina do granicy miasta. Głównym celem jest przebudowa jezdni, by dostosować ją do nacisków 11,5 tony. Rozpoczęcie inwestycji planowanie jest nie wcześniej niż w drugiej połowie 2019 roku.

Póki co, przed wakacjami interpelacje w sprawie drogi krajowej nr 22 składali miejscy radni. Kazimierz Pietkiewicz tradycyjnie dopytywał o doświetlenie przejścia dla pieszych przez aleję Wojska Polskiego w okolicy ul. Koszykowej i Nogatowej. W odpowiedzi dowiedział się, że czasowo zrezygnowano z tego działania z uwagi na zbliżającą się modernizację DK 22.

To samo dotyczy ekranów dźwiękochłonnych przy al. Wojska Polskiego, o które pytał radny Zenon Kowiel.

- Na odpowiednim etapie uzgodnień będziemy też mocno sygnalizowali potrzebę ustawienia w Malborku ekranów tam, gdzie będziemy uważali to za konieczne - odpowiada wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk.

Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową. Władze miasta wyjaśniają, że starają się przekonać GDDKiA do przebudowy skrzyżowania z ulicą Daleką ze względu na duży ruch samochodów do strefy przemysłowej. O takie rozwiązanie proszą przedsiębiorcy mający firmy przy Dalekiej.

Przypomnijmy, że przy okazji tej modernizacji GDDKiA wyklucza poszerzenie al. Wojska Polskiego o drugi pas od zwężenia na wysokości ul. Grudziądzkiej do granicy miasta, ponieważ - jak uważa - po zbudowaniu drugiego mostu na Nogacie wraz z nowym układem drogowym i wprowadzeniu inteligentnego systemu sygnalizacji świetlnej ruch pojazdów odbywa się płynnie.

- Nie będzie drugiej jezdni, bo nie ma takiej potrzeby. Będzie przebudowa drogi z dostosowaniem do nacisków 11,5 tony, przebudowa skrzyżowań i obiektów inżynierskich - tłumaczył nam kilka miesięcy temu Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA.

Trochę historii...

Pomysł dwupasmówki do granicy miasta jest tak... stary, jak aleja Rodła. W ręce wpadł nam folder sprzed około 30 lat, w którym opisana została budowa nowej drogi przez miasto. Wówczas była to droga krajowa nr 50. Ówczesna Dyrekcja Okręgowa Dróg Publicznych w Gdańsku informowała po zakończeniu inwestycji, że "przez uliczki tego Starego Miasta, u podnóża zamku, prowadziła dotychczasowa trasa drogi krajowej nr 50 łączącej drogę międzynarodową nr 1 z Elblągiem. Wzmagający się ruch turystyczny i tranzytowy musiał być usunięty z centrum miasta."

Dalej czytamy: "Plany urbanistyczne przewidują wprawdzie poprowadzenie drogi obwodowej omijającej miasto od strony południowej, ale realizacja tej inwestycji w obecnej sytuacji gospodarczej jest niemożliwa - wymagałaby budowy nowego mostu przez Nogat, wiaduktów drogowych nad liniami kolejowymi oraz zajęcia wielu hektarów gruntów rolnych wysokiej klasy."

"Dlatego też zdecydowano poprowadzić trasę przez miasto wykorzystując istniejący most na Nogacie. Spowodowało to konieczność wyburzenia wielu budynków mieszkalnych, handlowych, przemysłowych jak dom towarowy i baza PKS oraz przebudowy układu uzbrojenia podziemnego. Budowę rozpoczęto w 1981 r. i w 1986 r. przekazano do eksploatacji nową trasę. W następnych latach będzie jeszcze realizowana budowa drugiej jezdni o długości 1200 m w zależności od potrzeb ruchowych i możliwości finansowych w ciągu alei Wojska Polskiego" - Dyrekcja Okręgowa Dróg Publicznych w Gdańsku.

Jeżeli macie w swoich archiwach zdjęcia z czasu budowy al. Rodła, a chcielibyście podzielić się nimi z naszymi Czytelnikami, będziemy wdzięczni za przysłanie ich na adres [email protected].


Zobacz: Inscenizacja Oblężenia Malborka 2018 (fragmenty)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto