Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Trwają przygotowania do "Rock Opery Krzyżacy jr." [ZDJĘCIA]. Młodzież wystawi ją podczas Dni Malborka

Anna Szade
Fot. Katarzyna Fabiańska
- Im bliżej 8 czerwca, tym większe nerwy - przyznaje reżyserka malborskiej premiery „Rock Opery Krzyżacy jr.”. W rolach głównych - malborscy nastolatkowie, niektórzy do niedawna kompletnie zieloni, jeśli chodzi o śpiew.

Do tej pory „Rock Operę Krzyżacy” wystawiali tylko profesjonaliści - znani wokaliści i aktorzy (m.in. Mieczysław Szcześniak, Piotr Cugowski, Maciej Balcar czy Olga Szomańska). Musical od dziewięciu lat jest grany w różnej obsadzie. Libretto napisał Marcin Kołaczkowski, autorem muzyki jest Hadrian Filip Tabęcki, a słowa pieśni napisał Jacek Korczakowski.

Ale teraz nowość w skali kraju: po raz pierwszy spektakl wystawi młodzież - z Malborka, do tego w scenerii zamku. Wykonawcy do niedawna byli kompletnie zieloni, jeśli chodzi o śpiew. Dziewczyny od kilku lat śpiewają w zespole działającym w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji. Chłopcy... uczyli się śpiewu od podstaw przez ostatnich kilka miesięcy.

- Pod koniec ubiegłego roku szkolnego, nie mając jeszcze chłopaków, wymyśliłam sobie, że zrobię „Krzyżaków”. Nawet Tadek, mój syn, który gra obecnie Zbyszka w dorosłych „Krzyżakach”, mi mówił: „Mamo, rzucasz się na takie przedsięwzięcie, a nie masz wokalistów. Czy ty jesteś normalna? Zrób coś innego dla dzieci”. A ja nie, choć szło mi z wielkim trudem - opowiada Maria Seibert, reżyserka spektaklu.

Młodzi wokaliści pierwsze szlify zdobywali podczas wakacji w Jantarze. Tam było tylko dwóch: Szymon Jarmołowski i Michał Zdziennicki. W kolejnych tygodniach dołączyli następni.

- W grudniu pytali: „Pani Majko, kim ja będę?”. A ja wtedy nie wiedziałam. Najważniejsze było rozśpiewanie, emisja głosu. Od lutego pracujemy na konkretnym scenariuszu z podziałem na role. Niedawno była ekspertka z Warszawy, która w sierpniu słuchała chłopaków i mówiła, że cuda udało nam się razem zrobić - przyznaje Maria Seibert.

W grudniu rozpoczęły się rozmowy z młodymi muzykami. Wokalistom będzie przygrywał zespół stworzony na potrzeby rock opery, również amatorski. To kolejne wyzwanie dla całego składu.

- Ale problem był z klawiszowcem - do tego stopnia, że istniało zagrożenie, czy w ogóle uda nam się spektakl wystawić - mówi Maria Seibert.

Scenografia też ma być kompletnie inna niż dla dorosłych. Młodzi wykonawcy pojechali do Warszawy, by obejrzeć oryginalne przedstawienie i podzielili się swoimi opiniami.

- Okazało się, że tamta wersja była dla nich trudna, bo młodzież najczęściej książki nie czyta. Tam tłem był komiks z postaciami w dawnych strojach, prezentujący legendę, ale jeśli chodzi o historię, to były tylko krótkie fragmenciki. My będziemy mieli gawędziarzy i grę komputerową. A więc scenografia będzie multimedialna, z efektami 3D, będzie to takie młodzieżowe urozmaicenie. Jej autorem jest Denis Grzechnik z Gdańska - zapowiada Maria Seibert. - Powiedział, że jestem bardzo odważna, robiąc taką sztukę.

Czy to całe przedsięwzięcie się uda, będzie można przekonać się już 8 czerwca o godz. 21.30. Spektakl wystawiony będzie w Fosie Południowej Muzeum Zamkowego.

- Cały czas się modlę o pogodę. Im bliżej, tym większe nerwy. To jest chyba dzieło mojego życia - śmieje się reżyserka. - Młodzi ludzie są fajni, sporo czasu razem przepracowaliśmy. Nie dość że śpiewają, grają aktorsko, to jeszcze mają choreografię. To proste układy, które non stop ćwiczymy, ale są bardzo efektowne, podkreślające tekst. Poprzeczka jest podniesiona naprawdę bardzo wysoko. Poza tym, autorzy tekstu, muzyki i wykonawcy przyjadą na naszą premierę. Już się zapowiedzieli, więc to dodatkowy stres.

Prawdopodobnie nie będzie to jednorazowy pokaz, później spektakl może być wystawiany w szkołach.

- Jeśli ta sztuka będzie prezentowana dla młodych ludzi, do tego przez nich samych, to naprawdę bardziej zrozumieją historię i poznają bardzo dobrze lekturę. Ale to jest też bardzo związane z naszym miastem - mówi Maria Seibert.

Z reżyserką współpracują cały czas Violetta Jankowiak, Agata Kujawa i Tadeusz Seibert. Młodzi wykonawcy to: Patrycja Fabiańska, Sandra Elminowska, Zuzanna Małyj, Marta Orlich, Pola Dzięgiel, Klaudia Laskowska, Julia Jasińska, Natalia Knut, Jolanta Duda, Joanna Agejczyk, Michał Zdziennicki, Szymon Jarmołowski, Michał Wójtowicz, Kacper Kaniepień, Mikołaj Wierzbicki, Dominik Król, Igor Żarski, Filip Pozorski, Robert Puczka i Filip Jurczak. Role narratorów przypadły Weronice Kosior i Poli Dzięgiel. Instrumentaliści: Jakub Baran - gitara basowa, Max Matusewicz - perkusja, Janek Statkiewicz i Marcin Oliński - gitara elektryczna. Oryginalne libretto zaadaptowały Maria Keńska-Wyszyńska i Monika Pozorska.

Organizatorami tego wydarzenia są MCKiE i Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku, partnerem I Liceum Ogólnokształcące w Malborku. Projekt uzyskał dofinansowanie z miasta Malborka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto