Malbork. Uczniowie Centrum Edukacji Zawodowej będą mogli korzystać z nowoczesnych pracowni

red
Pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie w malborskim CEZ.
Pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie w malborskim CEZ. Fot. Radosław Konczyński
Udostępnij:
Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku doczekało się już nowoczesnej pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie, a wkrótce będzie dysponować pracownią diagnostyki samochodowej. Inwestycje są realizowane za środków unijnych. Starostwo Powiatowe w Malborku przesyła informację prasową.

Pracownia CNC, czyli obrabiarek sterowanych numerycznie została uroczyście otwarta podczas oficjalnych obchodów 70-lecia Centrum Edukacji Zawodowej. Pracownia wyposażona jest w elektroniczne centrum tokarskie oraz centrum frezarskie. Do CEZ trafiły też obrabiarki konwencjonalne.

- Obrabiarki sterowane numerycznie są urządzeniami niezbędnymi do kształcenia w zawodzie mechanik obróbki skrawaniem - mówi Waldemar Kuliński, dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku. - Dotychczas kształciliśmy uczniów na obrabiarkach konwencjonalnych, ale pracodawcy oczekiwali, że będziemy im dostarczać pracownika uniwersalnego, który będzie w stanie od razu pracować także na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Zależało nam na stworzeniu pracowni CNC i dzięki pozyskaniu środków unijnych przez samorząd powiatowy mogliśmy ten plan zrealizować.

Co więcej, od 1 września Centrum Edukacji Zawodowej stanie się ośrodkiem egzaminacyjnym dla przyszłych mechaników obróbki skrawaniem. Dotychczas egzaminy na urządzeniach sterowanych numerycznie były przeprowadzane w Gdańsku.

ZOBACZ TEŻ: 70-lecie Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku

CEZ będzie też wkrótce posiadało pracownię diagnostyki samochodowej. Zakończyło się postępowanie przetargowe, które wyłoniło wykonawcę przebudowy i adaptacji pomieszczenia centrum na pracownię. Inwestycja jest możliwa dzięki realizacji projektu pn. „Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w powiecie malborskim”. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 4.1 Infrastruktura ponadgimnazjalnych szkół zawodowych.

Pierwotnie budżet inwestycji wynosił 592,3 tys. zł, ale do przetargu wpłynęła tylko jedna oferta cenowa w kwocie 664,2 tys. zł. Zarząd Powiatu Malborskiego postanowił jednak dołożyć brakujące środki, by jak najszybciej przystąpić do realizacji zadania.

- Postanowiliśmy dołożyć ponad siedemdziesiąt tysięcy złotych do wcześniej zabezpieczonych środków, bo zależy nam na tym, by budowa pracowni diagnostyki samochodowej powstała jak najszybciej i mogli z niej wkrótce korzystać uczniowie Centrum Edukacji Zawodowej - wyjaśnia Mirosław Czapla, starosta malborski. - Kontynuujemy tym samym proces unowocześniania i tworzenia nowych pracowni zawodowych w CEZ, bo kształcenie zawodowe jest dla nas jednym z priorytetów w zakresie powiatowej oświaty.

Z decyzji Zarządu Powiatu Malborskiego cieszy się dyrektor CEZ.

- Jestem bardzo zadowolony, że baza dydaktyczna Centrum Edukacji Zawodowej się powiększa i staje się coraz nowocześniejsza - mówi Waldemar Kuliński. - Pracownia diagnostyki samochodowej pozwoli młodzieży kształcącej się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych już na etapie nauczania poznać urządzenia, za pomocą których przeprowadza się badania diagnostyczne aut, by po zakończeniu edukacji móc od razu rozpocząć pracę w zawodzie, zwłaszcza że diagnostów samochodowych brakuje na rynku pracy.


Zobacz: Inscenizacja Oblężenia Malborka 2018 (fragmenty)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bono
Lepiej pozno niz wcale. W latach 60 moj ojciec konczyl ta szkole i na zajeciach machal pilnikiem, ja konczylem w latach 90 i tez na zajeciach machalem pilnikiem a teraz moj syn to to juz bedzie smigal po klawiaturze. Super
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie