Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Umowa na autobusy elektryczne dla MZK podpisana. Teraz miejska spółka będzie mogła ogłosić przetarg

Radosław Konczyński
Fot. Ministerstwo Infrastruktury
Zgodnie z zapowiedziami, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Malborku podpisała 30 stycznia 2020 r. umowę na dofinansowanie zakupu 6 autobusów elektrycznych. Uroczystość odbyła się w Ministerstwie Infrastruktury.

Do Warszawy pojechali wiceburmistrz Malborka Jan Tadeusz Wilk i prezes MZK. To Małgorzata Zemlik złożyła podpisy pod dokumentami obok Joanny Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych, które zaakceptowało malborski wniosek „Elektryfikacja komunikacji miejskiej w Malborku”. Zakup sześciu autobusów elektrycznych oraz stacji ładowania pojazdów ma kosztować 19,7 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniesie 13,8 mln zł. Zakłada się, że autobusy wyjadą na trasy (nr 1 i 6) do lutego 2021 r.

W sumie w ministerstwie podpisano 10 kolejnych umów na dofinansowanie zakupu łącznie 95 nowoczesnych, elektrycznych, zeroemisyjnych autobusów, ładowarek plug-in oraz stacji ładowania i pantografów. Oprócz Malborka, nowa flota pojawi się w Gdyni, Zielonej Górze, Sosnowcu, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Radomiu, Opolu, Pile i Kędzierzynie-Koźlu. Wcześniej środki unijne na zakup autobusów powędrowały już także do Poznania, Krakowa i Szczecina.

- Inwestycje te otrzymują unijne dofinansowanie także dlatego, że powstaną w miastach, w których komunikacja publiczna jest uprzywilejowana m.in. poprzez ITS, buspasy, wydzielone tory, śluzy przy wjazdach na skrzyżowanie, a także politykę biletową zachęcającą do korzystania z transportu zbiorowego. Taki system premiowania projektów z pewnością będzie utrzymany także w przyszłej perspektywie finansowej UE, aby wsparcie zagwarantować projektom kompleksowym, przemyślanym przyczyniającym się do osiągnięcia celu obniżenia emisji zanieczyszczeń w miastach i neutralności klimatycznej” – powiedziała podczas uroczystości Joanna Lech p.o., Dyrektora CUPT.

Akurat z Malborkiem taka argumentacja trochę, używając kolokwialnego języka, „się rozjeżdża”, zwłaszcza jeśli chodzi o politykę biletową. Jak wiadomo, ceny biletów w komunikacji masowej wzrosły. Ale najważniejsze, że w mieście w końcu pojawi się większa liczba nowych pojazdów. Co ważne, w pewnym stopniu przyczyni się to również do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i poziomu hałasu.

- Cieszę się, że kolejne samorządy uzyskują unijne wsparcie finansowe. Polska jest obecnie jednym z liderów w Europie pod względem wykorzystywania środków z Unii na cele transportowe. Projekty, na które dzisiaj podpisujemy umowy są bardzo ważne, ponieważ dotyczą ekologicznego transportu. Wiemy, że to przyszłość, w kierunku której powinny zmierzać polskie miasta - stwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podpisanie umowy na dofinansowanie oznacza, że MZK może ogłosić przetarg na dostawę autobusów.

Malbork. Te miejskie autobusy niedługo przejdą do historii, ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polskie myśliwce w powietrzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto